در زندان‌ها کمرۀ نظارتی نصب می‌شود

/

رییس‌جمهور کرزی دستور داده است که تمام زندان‌ها و توقیف خانه‌های افغانستان به دوربین نظارتی مجهز شوند تا به این ترتیب از شکنجه جلوگیری صورت گیرد. او همچنان خواستار پیگرد عاملان شکنجه با زندانیان شد.
رییس‌جمهور افغانستان پس از نشر یک گزارش سازمان ملل متحد این دستور را صادر کرده است. در گزارش ملل متحد آمده است که در توقیف خانه‌ها و زندان‌های افغانستان زندانیان هنگام بازجویی و دستگیری شکنجه می‌شوند.
حامد کرزی در دستور خود که ناوقت روز شنبه، منتشر شد، گفته است: “از مسوولان مربوطه خواسته می‌شود تا سازمان‌های بازجویی و استخباراتی را به تجهیزات مدرن مجهز کنند […] و روند بازجویی را فلمبرداری کنند”.
او همچنان گفته است که این اقدام کمک خواهد کرد “تا هرگونه چانس و زمینه شکایت درباره سوء رفتار با زندانیان از جانب دیگران، پایان یابد”.
سازمان ملل متحد تقریباً یک ماه پیش گزارش داد که زندانیان در زندان‌های افغانستان غالباً شکنجه می‌‌شوند. در گزارش سازمان ملل گفته شده که ۳۲۶ زندانی از ۶۳۵ زندانی مصاحبه شده در سراسر افغانستان گفته اند که با آن ها بدرفتاری شده است.
در گزارش سازمان ملل متحد ۱۴ گونه شکنجه به شمول ضرب و شتم با کیبل و پیپ آب، ضربه زدن به آلت جنسی، تهدید به اعدام یا تجاوز، شوک برقی و قرار دادن در شرایط دشوار روانی، نام برده شده اند.
کرزی در فرمان خود همچنان از دادستانی کل خواسته است که “عاملان شکنجه را تحت پیگرد قرار دهد تا هیچ مظنون، محکوم یا زندانی در آینده شکنجه نشود”.
حامد کرزی در فرمان خود با قاطعیت از تمام نهادهای تطبیق قانون، پولیس و سازمان استخبارات خواسته است تا از شکنجه بازداشت شدگان خودداری کنند. رییس‌جمهور افغانستان همچنان از وزیر عدلیه و دستگاه قضایی این کشور خواسته است تا در اختیار زندانیان وکیل قرار دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.