در سیمینار بررسی روابط چین و افغانستان مطرح شد: چیـن همـسایۀ متـمایـز است

گزارشگر:سه شنبه 26 حوت 1393 ۲۵ حوت ۱۳۹۳

mnandegar-3افغانستان و چین گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف را در یک سمینار علمی بررسی کردند. در این سمینار در وزارت خارجه افغانستان مقام‌های دو کشور بر بهبود روابط تاکید کردند.
سمینار مشترک افغانستان و چین روز دوشنبه (۲۵ حوت/ ۱۶ مارچ) توسط نهادهای دولتی دو کشور، مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان و انستیتوت مطالعات روابط بین الملل معاصر چین برگزار شد.
انستیتوت مطالعات روابط بین‌المللی چین یکی از نهادهای تاثیرگذار بر تصمیم‌گیری‌ها و سیاست خارجی چین در قبال افغانستان است. مقام‌های وزارت خارجه افغانستان می‌گویند تحولاتی که در افغانستان، منطقه و جهان اتفاق افتاده، افغانستان و چین را وادار به گسترش همکاری‌ها کرده است.
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید تهدیدهایی‌که تروریستان متوجه افغانستان می‌کنند، خطرهایی را متوجه امنیت چین نیز می‌کند؛ به همین دلیل چین علاقمند است تا شریک ثبات و امنیت در منطقه به خصوص افغانستان باشد.
فرامرز تمنا، رییس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان به خبرنگاران گفت: «نشست امروز برای بررسی جنبه‌های معرفت شناسانه در روابط دو کشور است. از انکشاف در افغانستان تا پیشبرد پروسه صلح و تا نقش آفرینی بیشتر پاکستان در پروسه صلح از طریق نفوذ بیشتر چین بر پاکستان.»
نتیجه بحث‌ها در این سمینار، تاسیس مرکز «چین شناسی» در مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان خواهد بود. همچنین قرار است چنین مرکزی به نام «افغانستان شناسی» در مرکز مطالعات استراتژیک معاصر چین ایجاد کند. هدف از ایجاد این مراکز، شناخت مستقیم دو کشور از همدیگر و برقرار کردن روابط براساس منافع ملی چین و افغانستان خوانده شده است.
مقام‌های چینی در این سمینار بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کردند. جی ژییه رییس انستیتوت مطالعات روابط بین المللی چین گفت روابط نزدیک دو کشور نه تنها می‌تواند همکاری‌های اقتصادی را گسترش دهد بلکه در زمینه حفظ ثبات در منطقه نیز موثر تمام می‌شود.
آغاز مذاکرات
مقام‌ها در وزارت خارجه افغانستان می‌گویند قرار است در روزهای آینده مذاکرات صلح آغاز شود. افغانستان این بار امیدوار است که پاکستان به صورت صادقانه برای آغاز گفتگوهای صلح تلاش کند.
حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان در این سمینار گفت چین می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت پروسه صلح افغانستان بازی کند زیرا به گفته او چین روابط بسیار نزدیک و تاثیرگذاری بر پاکستان دارد.
آقای کرزی گفت: «هر جنگی بالاخره با راه حل سیاسی به پایان می‌رسد. به همین خاطر دولت افغانستان تامین صلح را یکی از اولویت‌های مهم خود قرار داده است. ما با کشورهای منطقه و همسایه‌های خود در تماس هستیم تا زمینه را برای صلح فراهم کنیم. اخیراً ما موفقیت هایی در این زمینه داشتیم و در آینده نزدیک ما گفتگوهای مستقیم بین حکومت و مخالفان مسلح خواهیم داشت.»
معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان به دیپلومات‌های چینی گفت که تروریسم چالش بزرگی برای ثبات منطقه است. آقای کرزی گروه‌های خطرناک تروریستی مانند لشکر طیبه و داعش را برای امنیت منطقه خطرناک خواند و تاکید کرد که آغاز فعالیت‌های گروه های تروریستی نوظهور نه تنها افغانستان بلکه چین را نیز تهدید می‌کند.
چین در محراق توجه افغانستان
پس از آن که رییس جمهور غنی قدرت را به دست گرفت، در دومین سفر رسمی اش به چین رفت. پیش از سفر رییس‌جمهور افغانستان، امنیت ملی این کشور گزارشی را در مورد فعالیت گروه‌های تروریستی و حضور جنگجویان اویغوری در صفوف طالبان به دولت چین سپرد. براساس گزارش ها این گزارش دولت افغانستان خطرهایی را که متوجه امنیت ملی چین است در اختیار آن کشور قرار داده است.
سپس رییس جمهور غنی به چین سفر کرد و گفت‌وگوهای مفصلی با مقام‌های چینی داشت. دو کشور حالا در تلاش گسترش روابط و همکاری در عرصه های سیاسی و اقتصادی برآمده اند.
فرامرز تمنا گفت چین نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی افغانستان نیز دارد: «چین تنها یک همسایه ما نیست. حضور چین در اقتصاد، سیاست، دانش و تکنالوژی جهانی این کشور را برای ما یک همسایه متمایز و برجسته ساخته و ما امیدوار هستیم از این پوتنسیل‌های چین برای صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بهره‌مند شویم.»
حضور اقتصادی چین در افغانستان نیز محسوس است. این کشور قرار است معدن بزرگ مس عینک در ولایت را استخراج کند. همچنین دو کشور درتلاش اند تا با ساخت خط آهن واخان، آسیای میانه را از طریق افغانستان به چین وصل کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.