در مجلس مطرح شد: می‌خواهند آمار ثبت‌نام‌کننده‌گان را به شکل جعلی بالا ببرند

گزارشگر:سه شنبه 25 ثور 1397 ۲۴ ثور ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان در واکنش به نصب برچسپ در کاپی شناسنامه‌ها می‌گوید که این روش دموکراسی را در افغانستان بدنام خواهد کرد.
عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه (۲۴ ثور) این مجلس گفت: «زدن برچسپ در کاپی تذکره‌ها عالم از تقلب را در روند mandegar-3انتخابات در بر خواهد داشت؛ با توجه به انتخابات‌های گذشته اینبار تقلب گسترده دموکراسی را بدنام خواهد کرد.»
آقای ابراهیمی افزود، در حالی که مردم انتظار برگزاری انتخابات شفاف را دارند؛ حکومت و کمیسیون انتخابات روشی را در پیش گرفته اند که به جای شفافیت تقلب گسترده‌تر خواهد شد.
به گفته او، برگزاری انتخابات پر تقلب از آدرس رای مردم افغانستان مورد قبول نیست و کمیسیون انتخابات و حکومت باید در روند انتخابات با مسوولیت برخورد کنند.
فوزیه کوفی دیگر عضو مجلس نیز گفت: «کسانی که طرفدار زدن برچسپ در کاپی شناسنامه‌ها هستند، می‌خواهند بحران رای در انتخابات آینده به وجود آید.»
خانم کوفی افزود که با این روش در روز انتخابات بیشتر از ۵۰ میلیون رای استفاده خواهد شد که این بحران شرم بزرگ برای حکومت خواهد بود.
فکوری بهشتی دیگر عضو مجلس هم می‌گوید که با برچسپ زدن در کاپی شناسنامه‌ها هر نفر ۱۰ تا ۱۰۰ بار برای شرکت در انتخابات ثبت نام خواهد کرد.
آقای بهشتی خاطر نشان کرد که این فیصله زیر فشار ارگ ریاست جمهوری صورت گرفته و حکومت باید از مداخله در امور کمیسیون خود داری کند.
ناهد فرید هم یاد آور شد که این تصمیم حکومت به منظور بالا بردن آمار ثبت نام کنندگان را به شکل جعلی بالا ببرد و این مساله بازی با سرنوشت مردم خواهد بود.
خانم فرید افزود که ارگ ریاست جمهوری در کمیسیون مستقل انتخابات دخالت می‌کند و باید نام این کمیسیون به کمیسیون حکومتی انتخابات تبدیل گردد.
نصرالله صادقی زاده نیلی دیگر عضو مجلس هم با اشاره به استعفای خانم شهلا حق سرپرست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت که طرح برچسب زدن در کاپی شناسنامه‌ها یک حرکت ناسنجیده و تصمیم خودسرانه و دیکتاورانه ارگ ریاست جمهوری است.
این نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از مداخله حکومت در امور کمیسیون انتخابات تاکید داشتند که اعضای کمیسیون انتخابات برای پاسخ گویی در این مورد به مجلس فرا خوانده شوند.
این در حالی است که دو روز پیش ابتدا ارگ ریاست جمهوری و سپس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به دلیل حفظ جان مردم افغانستان پس از این برچسپ ثبت نام رای دهندگان در کاپی شناسنامه‌ها زده می‌شود.
اما پس از آن، اسنادی به بیرون درز کرد که این کار بالای اعضای کمیسیون از سوی ارگ تحمیل شده و چهار عضو کمیسیون مخالف این روش است.
در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی نیز گفته است که کمیسیون انتخابات از سوی ارگ زیر فشار قرار گرفته است اما ارگ ریاست جمهوری این ادعا را به شدت رد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.