در مراسم اعلام موجودیت نهضت صلح، عدالت و آزادی مطرح شد: ارگ از پادشـاهی هـم فـراتر رفتـه است

شنبه 25 حمل 1397/

جمعی از چهره‌های سیاسی در نشستی در کابل هشدار داده‌اند که رهبران حکومت با سوءاستفاده از امکانات دولتی در پی مهندسی انتخابات هستند.
آنان از بی‌کفایتی در نظام سخن زده و همچنان گفتند که حکومت در پی خاک زدن به چشم مردم است.
mandegar-3داکتر انور الحق احدی رییس جبهه ملی نوین افغانستان در مراسم اعلام موجودیت نهضت صلح، عدالت و ازادی گفت: فقر در کشور به حدود ۴۲ درصد رسیده است، اما حکومت همچنان عوام فریبی می‌کند و می‌گوید اقتصاد ما بسیار خوب است.
احدی بیان کرد: رییس جمهور در سخنرانی‌اش در ولایت خوست گفت که من حکومتی را به دست گرفتم که خزانه‌اش خالی بود؛ منظور حکومت از خزانه دولت چیست؟ اگر منظور وزارت مالیه است که حساب وزارت مالیه بودجه کشور است در پایان هر سال باید خلاص شود؛ اما اگر منظورش این است که دولت چقدر پول در بانک داشته است باید بگویم که وقتی دولت به آنها تسلیم شد بیشتر از ۷ میلیارد دالر در حساب موجود بود.

———————————————————————————————-

داکتر اسپنتا:
-به دولت افغانستان نمی‌توان براى برگزارى انتخابات شفاف و عادلانه اعتماد کرد؛
-دولت براى تقلب و مهـندسى انتخابات تلاش خواهـد کرد؛
-رهـبران حکومت به صورت سازماندهـى‌شده به مردم دروغ گفته و آن‌هـا را فریب می‌دهـند؛
-امریکا در رابطه به صلح برخورد دوگانه دارد؛

————————————————————————————————————————–

دکتر احدی:
– ریاست جمهـورى از پادشاهـى هـم فراتر رفته است؛
– فقر در کشور به ۴٢ درصد رسیده است؛ حکومت عوام‌فریبى می‌کند؛
– وقتى دولت به اشرف‌غنى تسلیم شد، ٧ میلیارد دالر در حساب موجود بود؛
– چطور در مدت ٣ تا ۴ ماه شناسنامه توزیع می‌کنند! مردم متوجه فریبکارى حکومت نیست؛
غلط کرده‌اند که فکر می‌کنند مردم بى‌شعور هستند؛
با پول دولت استفادۀ نامشروع و کمپاین می‌کنند؛

—————————————————————————————————————————-

رییس جبهه ملی نوین افغانستان علاوه کرد: متاسفانه که مردم عوام، فریب صحبت رییس‌جمهور را می‌خورند و متوجه عوام فریبی‌های وی نمی‌شوند و بی‎خبر می‌مانند.
احدی گفت: متاسفانه با وجود یک قانون اساسی نسبتاً پیشرفته حکومت در عمل آهسته آهسته ماهیت نظام را تغییر می‌دهد و براساس فرامین تقنینی یک مقدار زیادی از قانون اساسی چه در قسمت انتخابات، تعیینات، تشکیلات جدید و یا مقرری‌ها فسخ می‌شود.
وی افزود: حکومت فعلی خودمختار است و ریاست جمهوری از پادشاهی مشروطیت هم فراتر رفته است.
دکتر احدی گفت: کیفیت زعامت کشور در عروج و نزول ملت‌ها نقش عمده دارد؛ در یک جامعه دمکرات انتخابات مکانیزم تغییر زعامت است؛ ما مردم ناراض هستیم ولی برای صلح و نظم انتظار داریم که از راه انتخابات این تغییر به وجود بیاید؛ اما آن‌ها انتخابات را طوری ساخته‌اند که ممکن است از راه انتخابات نیز نتوانیم زعامت خود را به صورت درست تغییر بدهیم.
احدی افزود: کاری که باید سه سال قبل شروع می‌شد را امروز شروع کرده‌اند؛ بیشتر از یک سال است که ما را به نام سیستم بایومتریک بازی دادند اما امروز می‌گویند که انتخابات را از راه تذکره برگزار می‌کنند و ما نیز مجبور هستیم در حالتی که به آن اعتماد نداریم در انتخابات شرکت کنیم.
وی علاوه کرد: هیچ جوابی در پاسخ به این‌که چند درصد از مردم تذکره دارند داده نمی‌شود، زمانی می‌گفتند که توزیع تذکره سه تا چهار سال زمان می‌برد در این شرایط اینها چطور می‌توانند در مدت ۳ یا ۴ ماه شناسنامه توزیع کنند! حداقل حرف بزنند و توضیح بدهند که چطور اینکار را می‌کنند.
دکتر احدی از سو استفاده دولت از امکانات دولتی گفت و هشدار داد: غلط کرده‌اند که فکر می‌کنند مردم بی‌شعور هستند و نمی‌فهمند؛ هیچ پروژه واقعی‌ای برای افتتاح در ولایت خوست نبود؛ رفتن رییس‌جمهور به خوست فقط یک کمپاین بود که با امکانات دولتی برگزار شد.
رییس جبهه ملی نوین افزود: حکومت از امتیازات دولت به صورت نامشروع استفاده می‌کند و این استفاده نامشروع در هر سطحی در وزارت‌ها و ولایت‌ها صورت می‌گیرد و با پول دولت کمپاین دروغی تبلیغاتی برگزار می‌کند.
در همین حال، رنگین دادفر سپنتا مشاور سابق امنیت ملی افغانستان در مراسم اعلام موجودیت نهضت «صلح، عدالت و آزادی افغانستان» رهبران حکومت وحدت ملی را به مهندسی انتخابات متهم کرد.
مشاور سابق امنیت ملی افغانستان اظهار داشت: در شرایط جاری نمی‌توان به دولت افغانستان برای برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه اعتماد کرد.
وی در ادامه تصریح کرد، حتی اگر بین دولت افغانستان و مخالفان مسلح نیز آتش‌بس برقرار شود هنوز هم نمی‌توان انتظار داشت که انتخابات شفاف و عادلانه برگزار شود.
اسپنتا خاطرنشان کرد، چهره‌های آزاد و مطرح افغانستان با توجه به اینکه دولت برای تقلب در انتخابات تلاش خواهند کرد باید برای حضور در انتخابات آماده شوند.
مشاور سابق امنیت ملی افغانستان گفت: رهبران حکومت وحدت ملی به صورت سازمان دهی شده به مردم دروغ گفته و آنها را فریب می‌دهند.
وی همچنین امریکا را به برخورد دوگانه در رابطه با روند صلح متهم کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :