در مراسم باشکوه گرامی‌داشت از حماسه ۲۴ حوت هرات مطرح شد: برای بقای نظام بسیج شوید

سه شنبه 25 حوت 1394/

در سی‌وهفتمین سالروز قیام ۲۴ حوت مردم ولایت هرات بر علیه رژیم دست نشانده شوروی سابق، محمداسماعیل خان، رهبر جهادی در غرب کشور از تمامی مجاهدین افغانستان خواست تا با گردهم آمدن و اتحاد، نگذارند که نظام فعلی سقوط کند.
وی که در پای صحبت‌هایش هزاران تن از مردم هرات نشسته بودند، گفت: آن چنان که شوروی از افغانستان اخراج شد، نیروهای جامعه جهانی هم از mandegar-3افغانستان خواهند رفت و این کشور توسط خود مردم افغانستان اداره خواهد شد.
در همین حال، مهمانان این همایش بزرگ از جمله بسم الله محمدی، وزیر پیشین دفاع افغانستان و فضل هادی مسلمیار، رییس سنای کشور در مورد دخالت‌های بیست ساله دستگاه جاسوسی پاکستان در امور افغانستان انتقاد کرده و عامل اصلی بی‌ثباتی را دست‌های بیرونی دانستند.
محمد اسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی و آب کشور و همچنان از فرماندهان جهادی حوزه غرب در سخنرانی دیروز در مراسم گرامی‌داشت از سی و هفتمین سالروز قیام خونین ۲۴ حوت هرات، از عموم مجاهدین افغانستان خواست تا کنار هم آمده و با یکدیگرپذیری، مانع سقوط نظام فعلی شوند.
به بیان او، مجاهدان حوزه غرب افغانستان آماده‌گی این را دارند تا با هرگونه نا امنی مقابله کنند و دشمن را شکست دهند.
محمد اسماعیل خان همچنین در صحبت‌های خود بیان کرد: «همان‌گونه که شوروی از افغانستان بیرون رانده شد و شکست خورد، نیروهای خارجی فعلی هم از افغانستان بیرون می‌شوند».
این فرمانده جهادی در کنار این از تمامی سرمایه‌داران خواست تا در کشور باقی بمانند و نگذارند که مردم با رکود اقتصادی روبرو شوند.
او افزود که مردم هرات باید بدانند که هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد و به راحتی مشغول زندگی خود باشند.
در همین حال، بسم الله محمدی، وزیر پیشین دفاع کشور در صحبتهایش دستگاه استخباراتی پاکستان را متجاوز و دشمن ۲۰ ساله افغانستان عنوان کرد که همه روزه در صدد ایجاد جنگ برای مردم کشورمان است.
او بیان کرد: کشوهایی هستند که می‌خواهند در منطقه آشوب ایجاد کنند و روزی طالب و روزی دیگر داعش را به وجود میاورند و در پس تمامی این‌ها، منافع این بیگانگان نهفته است.
از سویی دیگر، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای کشور در سخنانش جهاد و شهادت را شیوه مردم افغانستان در برابر هر تجاوز بیگانه عنوان کرد و گفت: « آن عده از کسانی که امروز بر علیه مجاهدان حرف‌هایی را زده اند باید بدانند که جهاد هنوز هم در افغانستان زنده است و مجاهدان پیام‌های روشنی را برایشان دارند».
او گفت: تمامی مجاهدین افغانستان آماده و حاضر هستند تا از نظام خود حمایت کرده و در صورت نیاز وارد حمایت از نیروهای امنیتی شوند.
در همین حال، محمدآصف رحیمی، والی هرات در سخنرانی اش قیام مردم افغانستان را حرکتی بر علیه متجاوزانی دانست که می‌خواستند ارزش‌های دین اسلام را نابود کنند.
به گفته وی، قیام ۲۴ حوت برای زنده نگه داشتن اسلام و احیای کلمه الله بود و به همین خاطر تاکنون این حماسه بزرگ زنده باقی مانده است.
آقای رحیمی همچنین نیروهای امنیتی کشور را حافظ جان و مال مردم دانست و گفت: این قوا توانسته اند تا به خوبی در برابر مخالفان مسلح نبرد کنند و نگذارند که مشکل و بحرانی به وجود بیاید.
گفتنی است که در اواسط این همایش محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس جمهور و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در تماس های تلفنی، پیام های خود پیرامون سالروز ۲۴ حوت اعلان کردند.
امنیت برنامه گرامی داشت از سالروز ۲۴ حوت امسال در هرات، به مراتب بالاتر از سالهای قبل تامین شده بود.
در این همایش تعداد فراوان و غیر قابل شمارش از مردم و سران مقامات دولتی، فعالان مدنی نمایندگان شورای ولایتی و علمای دینی حضور داشتند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.