در نشستی در کابل تأکید شد: تقویت روابط پولیس با مردم

چهارشنبه 12 حوت 1394/

وزارت داخله افغانستان فرماندهان امنیه ولایات را به کابل فراخوانده است تا در مورد تقویت روابط پولیس و مردم در یک کنفرانس دو روزه بحث کنند و با استفاده از نتایج آن، زمینه ارتباط نزدیک مردم با پولیس را فراهم نمایند.
مقام‌ها در وزارت داخله افغانستان می‌گویند پولیس افغانستان به دلیل وضعیت جنگی نتوانسته به وظایف اصلی خود رسیده‌گی کند. در حال حاضر mandegar-3ماموران پولیس به جای تطبیق قانون که وظیفه اصلی این نیروها است، با طالبان می‌جنگند و بخشی از بار سنگین جنگ را به دوش می‌کشند.
حکومت تلاش دارد زمینه نزدیک ساختن مردم و پولیس را فراهم کند تا از این طریق شهروندان بر ماموران پولیس اعتماد کنند و در نتیجه همکاری مردم با پولیس، وضعیت امنیتی بهبود یابد.
مقام‌های حکومت می‌گویند در صورتی که مردم به پولیس اعتماد نداشته باشند، فاصله بین حکومت و مردم بیشتر می‌شود. داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت روز سه شنبه (۱۱ حوت/ ۱ مارچ) در این کنفرانس گفت: «اگر مردم به حکومت اعتماد نداشته باشند، مسوولین در یک جزیره باقی می‌مانند بدون این‌که خواست‌ها و نیازمندی‌های مردم را بدانند. در چنین وضعیتی فاصله بین مردم و حکومت بیشتر می‌شود و دشمنان مردم از آن استفاده می‌کنند.»
این مقام حکومت افغانستان تأکید کرد که وظیفه اصلی پولیس همکاری با مردم است و این نیروها زمانی می‌توانند وظایف‌شان را به خوبی انجام دهند که مردم با آن‌ها همکار باشند: «پولیس هیچ وقت بدون همکاری مردم موفق بوده نمی‌تواند. اگر مردم جریانات را ببینند و بگویند وظیفه ما نیست وظیفه پولیس است، در چنین وضعیتی موفقیت ممکن نیست زیرا پولیس ما عملا در جنگ قرار دارد.»
پولیس خیالی
یکی از چالش‌های مهم برای حکومت افغانستان “پولیس خیالی” است، یعنی افرادی که در نام شان در لیست وجود دارد اما خود شان نه. فرماندهان محلی لیست های طویلی از تشکیل پولیس ارایه می‌کنند در حالی که رقم واقعی تشکیلات پولیس به مراتب کمتر از چیزی است که آمار داده می‌شود. وجود پولیس خیالی زمینه را برای فساد و سوء استفاده نیز فراهم کرده زیرا معاش و امتیازات پولیس خیالی به جیب فرماندهان فاسد می‌رود.
مقام‌های حکومت افغانستان از رقم دقیق پولیس خیالی آمار ندادند اما از چالشی که این موضوع به بار آورده شکایت کردند.
داکتر عبدالله در این مورد گفت: «از تشکیلات خیالی و از پرسونل خیالی پس از پانزده سال کار وزارت داخله باید به یک افسانه تبدیل شود نه به یک واقعیتی که ما هنوز با آن روبرو هستیم.»
این مقام حکومت گفت شکایت‌هایی در مورد سوءاستفاده از وسایط و تجهیزات پولیس وجود دارد که باید در این مورد اصلاحاتی به میان آید. این در حالیست که اخیراً ایالات متحده امریکا اعلام کرد که معاش و امتیازات نیروهای خیالی در افغانستان قطع می‌شود.
شکایت از پولیس
حکومت افغانستان در حالی برای تقویت اعتماد مردم بر پولیس تلاش می‌کند که شکایت‌های زیادی از عملکرد نیروهای پولیس به ویژه پولیس محلی وجود دارد. به دنبال افزایش ناامنی‌ها، حکومت در ۲۲ ولایت پولیس محلی ایجاد کرد و این نیروها در صف مقدم جنگ با طالبان قرار دارند.
هرچند پولیس محلی تا حدی توانسته از پیشروی‌های طالبان در روستاها جلوگیری کند ولی گزارش‌هایی که از سوی نهادهای حقوق بشری نشر شده نشان می‌دهند که این نیروها مرتکب نقض حقوق بشر نیز شده‌اند.
عبدالرحمان رحمان معین امنیتی وزارت داخله در این مورد گفت: «مردم به علت دشواری‌ها در سلوک و رفتار شمار اندکی از پرسونل پولیس که از تعلیمات پیشرفته برخوردار نیستند، شکایت دارند.»
مقام‌های وزارت داخله گفتند که قرار است برای تقویت روابط پولیس با مردم نشست‌ها و سمینارهایی با نهادهای مدنی، عالمان دینی، شوراهای ولایتی و اقشار مختلف مردم برگزار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.