در نشستی در کابل مطرح شد: مدغـم‌سازی اقـوام در هـویتی واحد پیامـدهای ناگـوار دارد

گزارشگر:دو شنبه 30 دلو 1396 ۲۹ دلو ۱۳۹۶

برخی رهبران سیاسی در مراسم گرامی‌داشت از بیست‌ونهمین سالروز قشون سرخ از افغانستان، اعلام کردند که سیاست‌های حکومت افغانستان را به بحران خطرناک می‌برد.
در این نشست که در کانون اصلاحات در کابل برگزار شده بود، سخنرانان تأکید کردند که در آغاز جهاد هیچ کسی تصور نمی‌کرد، ملت پابرهنه‌یی، امپراتوری قدرت‌مند شوروی را به شکست مواجه سازد.
آنان، پیروزی جهاد و مبارزات ملت افغانستان بر نیروی اشغال‌گر شوروی را حاصل قربانی‌ها و خون شهدای کشور عنوان کرده و خاطر نشان ساختند که با پیروزی جهاد برحق مردم افغانستان، معادلات جهانی دگرگون شد.
محمد محقق، معاون ریاست اجراییه یادآوری از روزهای پرافتخار و حماسی را مهم خواند و گفت که بزرگ‌داشت از چنین روزهایی ملت را به گذشتۀ پرافتخارشان بر می‌گرداند.
استاد محقق با بیان این‌که مردم افغانستان در برابر تجاوز، ظلم و استعمار، سرسخت و تسلیم‌ناپذیر هستند، ابراز داشت که کشور ما همواره مورد تجاوز قرار گرفته است؛ اما متجاوزان و امپراتوری‌ها درک کرده‌اند که افغانستان لقمه‌یی نیست که بتوانند به ساده‌گی آن را هضم کنند.
معاون ریاست اجرایی گفت که شکست دو دوره اشغال افغانستان توسط انگلیس و شوروی و همچنان شکست تجاوز سیاه گروه‌های تروریستی، به خوبی به جهان تفهیم کرده است که افغانستان به ساده‌گی بلعیده نخواهد شد.
استاد محقق گفت که یکی از عمده‌ترین عوامل شکست اتحاد شوروی «زورگویی» آنها بود. مردم افغانستان در برابر زورگویی حساسیت دارند و تسلیم نمی‌شوند.
معاون ریاست اجراییه با اشاره به حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان و تحولات پس از بن در کشور گفت که در تحولات جدید مردم افغانستان صاحب قانون اساسی شدند که در آن به گونۀ نسبی به حقوق شهروندان کشورmandegar-3 احترام گذاشته شده و زبان، مذهب و هویت آنان به رسمیت شناخته شده است.
استاد محقق با اشاره به تلاش‌ها در راستای حل اقوام و گروه‌های اجتماعی در قالب یک هویت واحد گفت که چنین تلاش‌هایی عملی نیست و به نتیجه نمی‌رسد.
معاون ریاست اجراییه خاطر نشان ساخت که همۀ گروه‌های قومی خود را به افغانستان واحد متعلق می‌دانند و در این راه قربانی داده‌اند و قانون اساسی همۀ آنها را صاحبان اصلی کشور می‌دانند. پس، تلاش‌ها در راستای منحل‌سازی گروه‌های قومی به یک قوم و هویت مشخص، افغانستان را به مسیر خوبی نمی‌برد.
استاد محقق با بیان اینکه نادیده‌گرفتن هویت اقوام جنجال کلانی را برپا خواهد کرد و این جنجال را کسی جمع نخواهد توانست، تأکید کرد که باید همۀ گروه‌ها و اقوام افغانستان به رسمیت شناخته شوند و به جای فرامین تقنینی به قوانین کشور چنگ زده شود.
معاون ریاست اجراییه با انتقاد از استفادۀ بیش از حد از فرامین تقنینی ابراز داشت که فرمان شماره هفتم نور محمد تره‌کی، پایان حکومت او را رقم زد.
در ادامه، محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری گفت که امتیاز پیروزی جهاد به شهدای افغانستان بر می‌گردد.
آقای قانون ابراز داشت که ۲۶ دلو از یک سو روز شکست و خروج قشون سرخ و از سوی دیگر، سرآغاز توطیه و دسیسه علیه مجاهدین بود.
معاون پیشین ریاست جمهوری گفت که برخلاف برخی ادعاها جهاد و مبارزۀ مسلحانۀ مردم بر ضد رژیم اشغال‌گر به اشارۀ خارجی‌ها آغاز نشد، بل مردم افغانستان با همت و ارادۀ خود در برابر نیروی اشغال‌گر به پا خیستند و سر انجام آن‌ها را به شکست ذل‌بار مواجه ساختند.
رییس پیشین مجلس ابراز داشت که پیروزی جهاد افغانستان در برابر اشغال و تجاوز شوروی سابق، به معنای پیروزی همۀ جهان به ویژه کشورهای خلیج، اروپا و امریکا بود.
آقای قانونی به انتقادها از رهبران مجاهدین اشاره کرد و گفت که رهبران محترم جهادی در فردای پس از پیروزی برنامه‌یی برای حکومت‌داری نداشتند و به جای تحمل و گذشت، در مقابل همدیگر قرار گرفتند.
او دولت اسلامی به رهبری استاد ربانی را تنها دولت مستقل و غیروابسته در افغانستان عنوان کرد و گفت که پس از پیروزی مجاهدین، پاکستان با استفاده از ابزارهای مختلف، جنگ را بر مردم افغانستان تحمیل کرد و متأسفانه خشونت‌ها تاکنون در کشور ادامه دارد.
معاون پیشین ریاست جمهوری با اشاره به ایستاده‌گی و مبارزۀ نیروهای مسلح افغانستان در برابر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی گفت که قوای مسلح افغانستان ادامه‌دهندۀ راه مبارزان و مقاومت‌گران گذشته هستند.
آقای قانونی بر اصلاحات در دولت و شنیدن خواست‌های معترضان تأکید کرد و گفت که نشیدن صدای گروه‌های مخالف و معترض و پیشنهادهای اصلاح‌طلبانه، منجر به انقلاب در کشور خواهد شد.
او بر برگزاری انتخابات در زمان معین در کشور تأکید ورزید و از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را اعلام نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.