در نشست بنیاد شهید مسعود تاکید شد: شانزدهمین سال روز شهادت قهرمان ملی به نام “مسعود و وفاق ملی” برگزار شود

گزارشگر:دو شنبه 6 سنبله 1396 ۵ سنبله ۱۳۹۶

ماندگار/
در دومین نشست مشورتی برگزاری شانزدهمین سال روز شهادت قهرمان ملی، در بنیاد شهید مسعود، تاکید شد که شانزدهمین سال روز شهادت قهرمان ملی، به نام “مسعود و وفاق ملی” برگزار شود.
mandegar-3این نشست با اشتراک شماری از فرماندهان جهادی، شخصیت‌های ملی و سیاسی و استادان دانشگاه‌ها تحت ریاست احمدولی مسعود رییس عمومی بنیاد شهید مسعود دایر شده بود.
بنیاد شهید مسعود، همه ساله، در آستانۀ برگزاری سال روز شهادت قهرمان ملی کشور، نشست‌های مشورتی را دایر می‌کند و محتوای مجالس و برنامه‌های سالروز و هفتۀ شهید را به بحث و بررسی می‌گیرند. امسال اما به دلیل مشکلات سیاسی و امنیتی و همچنان به دلیل پراگنده‌گی‌های سیاسی در کشور تاکید براین شد که باید سالروز امسال، به نام مسعود و وفاق ملی برگزار شود و سخنرانان در همه مجالس و محافلی به این مناسبت، بر ضرورت ایجاد وفاق ملی در کشور تاکید کنند. در این نشست برنامه‌های بنیاد شهید مسعود برای تجلیل از سالروز قهرمان ملی کشور، توسط رییس عمومی بنیاد مسعود بیان گردید.
در این محفل برخی از اشتراک کننده‌گان ضمن یاد آوری خاطراتی از قهرمان ملی و آموزه‌هایی که از او به میراث مانده‌است گفتند که فقط بنیاد شهید مسعود می‌تواند که در شرایط کنونی سران جهاد و مقاومت، فرماندهان جهادی و شخصیت‌های سیاسی و جریان‌های سیاسی کشور را در محور وفاق ملی گرد هم آورد. زیرا شخصیت احمدشاه مسعود و تلاش‌های او برای وفاق ملی در کشور بوده است؛ چنانکه امروزه عکس‌های قهرمان ملی در روستاهای و ولسوالی‌های کشور در خانه‌های مردم به عنوان یک افتخار نماینان است و بنابراین قهرمان ملی به همه مردم افغانستان تعلق دارد و اندیشه‌های او امروز هم راهنما است.
در این نشست همچنان تاکید بر اتحاد و همگرایی در محور بنیاد شهید مسعود صورت گرفت و نیز فیصله شد که از سالروز شهادت قهرمان ملی هرچه با شکوه تجلیل صورت گیرد. پیش از این در نخستین نشست مشورتی در بنیاد شهید مسعود که به هدف تجلیل از سالروز شهادت قهرمان ملی کشور که چندی پیش دایر شده بود، گفته شده بود که به خاطر تقویت هویت کلان جهاد و مقاومت به حیث محکم‌ترین پیوند ملی، پس از این مجالس و تصمیم‌گیری‌ها در محور بنیاد شهید مسعود به گونۀ مستمر ادامه یابد.
همچنان در جلسۀ دیروز که جمعی از بزرگان مجاهدین به نماینده‌گی از خانوادۀ جهاد و مقاومت از سراسر کشور حضور به هم رسانیده بودند، خواهان توقف و کنترل کاروان‌هایی شده اند که در روز هجدهم سنبله در جاده‎‌ها سرازیر می‌شوند و در مواردی سبب مشکلاتی برای شهروندان می‌گردند.
حاضرین، در مورد بزرگداشت هرچه بهتر از هفتۀ شهید، ۱۸ سنبله روز شهادت قهرمان ملی گفتند که نباید تجلیل به گونه‌یی باشد که مردم در آن آزار ببینند و یاهم سبب یک سلسله برداشت هایی نادرستی شود. در این نشست گفته شد که احتمال دارد که گروهایی در تلاش آن باشند تا در روز هجدهم سنبله تقابلی ایجاد کنند و مشکلاتی خلق نمایند و به همین دلیل تاکید صورت گرفت که باید هیچ نوع عملی که فرصتی و بهانه‌یی را برای مخالفان نظم و امن فراهم می‌سازد از طرف کاروان‎ها صورت نگیرد.
همچنان در این نشست اعتراض سال گذشته در مراسم سال روز شهادت قهرمان ملی کشور در برابر حامدکرزی و پیش تر از آن در برابر حضرت صبغت‌الله مجددی یاد آوری شد و گفته شد که آن یک اقدام نادرست بود و فیصله شد که باید ترتیباتی فراهم شود تا کسی در سال روز شهادت قهرمان ملی کشور در مراسم تجلیل، از هیچ سیاست‌مداری انتقاد و عقده گشایی نکند؛ زیرا سال روز شهادت قهرمان ملی به عنوان حرمت‎گزاری به قهرمان ملی و به افغانستان است و نباید کسی از آن مراسم سو استفاده کند و کسی را تحقیر نماید.
همچنان شتراک کننده‌گان، ضمن صحبت پیرامون اوضاع کنونی کشور، بار دیگر اظهارات غیر مسوولانۀ اخیر آقای گلبدین‌حکمتیار را مایۀ تأسف خوانده او را به عنوان یک عامل معذور و ضد صلح مورد انتقاد قرار دارند و گفتند که نباید به حرف‌های او زیاد بها داده شود و نیز برای او دعا کردند که اصلاح شود و به حال خودش مفید قلم داد گردد.
همچنان به تعقیب این نشست، نشست دیگری با جمعی از جوانان و دنشجویان و به اشتراک احمد مسعود پسر قهرمان ملی کشور با حضور احمدولی مسعود و اعضای رهبری بنیاد شهید مسعود دایر شد و در آن از جوانان شرکت کننده در یک بحث و تبادل نظر نفسگیر خواسته شد که اقدامات شان را منطبق با اخلاق قهرمان ملی کشور عیار سازند و نباید کاروان‌های شان را به گونه‌یی سامان بدهند که برای مردم آزاردهنده باشد.
در این نشست از جوانان خواسته شد که باید در برنامه اهدای خون شرکت کنند و برنامه‌های مفید دیگری مثل ختم قرآن کریم و خیرات و صدقات را به هدف تجلیل از سال روز قهرمان ملی کشور تدارک ببینند. نشست‌های مشورتی تا برگزاری سال روز شهادت قهرمان ملی در بنیاد شهید مسعود ادامه میابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.