در هفته‌های اخیر ۳۵۰هزار تن از باشنده‌گان حدیدۀ یمن آواره شده‌اند

گزارشگر:یک شنبه 14 اسد 1397 ۱۳ اسد ۱۳۹۷

mandegar-3همزمان با ادامۀ نبردها در یمن، نهاد حمایت از کودکان در این کشور می‌‎گوید که در هفته‌های اخیر کم از کم ۳۵۰هزار تن از باشنده‌گان شهر حدیده آواره شده‌اند.
جنگ میان نیروهای دولتی یمن با پشتیبانی عربستان سعودی و شبه نظامیان حوثی که ایران به حمایت از آنان متهم است در بندر حدیده ادامه دارد.
تصویرهایی‌که به رسانه‌‎ها رسیده‌اند، نشان می‌دهند حمله‌های هوایی در نزدیک شفاخانه «ثواره»، بزرگترین شفاخانه در بندر حدیده انجام شده‌اند – حمله‌هایی که به عربستان سعودی نسبت داده می‌شوند.
از تلفات این حمله‌ها، گزارش‌های ضد و نقیضی داده شده اند و مردم و رسانه‌های محلی، شمار کشته شده‌‍گان آن را از ۱۴ تا ۱۵ تن می‌گویند.
محمد زوبل، گواه رویداد در این باره می‎‌گوید: «جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی عربستان، بندر استیاد و در شفاخانه ثواره را آماج قرار دادند. در بندر، مردم بسیاری کشته و زخمی شدند.»
با این حال، ایتلاف عرب به رهبری عربستان سعودی، حمله بر شفاخانه را رد می‌کند و آن را به شورشیان حوثی نسبت می‌دهد.
این حمله‌ها در حالی انجام می‌شوند که مردم یمن به ویژه باشنده‌گان بخش‌های جنگ زده به کمک‌های صحی سخت نیاز دارند. تامر کیرولوس، مسؤول نهاد حمایت از کودکان در یمن، می‌گوید که وضع در این کشور مرگبار است و خدمات صحی به گونۀ لازم به مردم نمی‌رسند: «من چند روز پیش در شفاخانه (ثواره) بودم. آنان شکایت کردند که در ۲۰۰متری جنوب این شفاخانه حمله هوایی شده است. در این حمله، اقامتگاه پزشکان آسیب دیده است و پارچه‌های بم‌ها به شفاخانه برخورد کرده اند. آنان بسیار نگران بودند و می‌گفتند که مردم از رفتن به این شفاخانه می‌ترسند.»
در این میان، باشند‌ه‌گان بندر حدیده و بخش‌های پیرامون آن، به ترک این شهر رو آورده اند. بربنیاد گفته‌های نهاد حمایت از کودکان، روزانه تا سه هزار کودک یمنی با خانواده های شان از این شهر می‌گریزند: «ما می‌‎دانیم که در چند هفته اخیر، کم از کم ۳۵۰هزار تن، شهر حدیده را ترک کرده اند. برخی ها به بخش های نزدیک رفته اند، اما برخی‌ها به صنعا و عدن مهاجر شده اند. تخمین ها نشان می دهند که نیمی از آنان، کودکان استند.»
شهروندان یمن با مشکل بزرگ دیگری نیز دست و پنجه نرم می کنند؛ بیماری کولرا که تا کنون جان های هزاران تن را در این کشور گرفته است و دیگران را نیز تهدید می کند. اما حمله‌های هوایی، مانع تطبیق واکسین برای مردم یمن شده اند. ظاهرأ حمله‌های هوایی نمی‌گذارند که بیماران و افرادی که در خطر استند به کمک های صحی دسترسی یابند.
نبردها در بندر حدیده در حالی ادامه دارند که این بندر، راه اصلی رسیدن کمک‌ها به میلیون‌ها تن از شهروندان این کشور است. سازمان‌های جهانی می‌گویند که ۷۵درصد مردم یمن یعنی ۲۲اعشاریه ۲ میلیون تن به کمکهای انسانی نیاز دارند.
به گفتۀ سازمان ملل متحد، در جنگ‌های چهارساله در یمن بیش از ۲۸هزار تن کشته و یا زخمی شده اند. این سازمان، کشته شدن ۹هزار و ۵۰۰غیرنظامی را ثبت کرده است که بیشترشان در حمله‌های هوایی جان باخته اند. اما گفته می‌شود شمار واقعی قربانیان جنگ یمن بیشتر از این‌ها است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.