در کنفرانس لندن کـابل خواستار تغییر شیوۀ کمک می‎شـود

8 قوس 1393/

افغانستان آخرین نشست آماده‌گی برای کنفرانس لندن را برگزار کرد. مقام‌های دولتی، نماینده‌گی سازمان ملل متحد و سفیران شماری از کشورها در رابطه به ادامه حمایت از افغانستان ابراز نظر کردند.
کنفرانس لندن در روزهای سوم و چهارم دسمبر برگزار می‌شود و در آن وزیران خارجه کشورهای کمک کننده به افغانستان اشتراک می‌کنند. هدف این کنفرانس افزایش کمک‌ها و تعهد کمک‌‎های جدید به افغانستان نیست، اما تلاش می‌شود در مورد شکل و شیوه مصرف کمک‌ها به افغانستان در آن بحث شود.mnandegar-3
این کنفرانس دو هدف اصلی دارد؛ یکی ارزیابی تعهدات افغانستان برای اصلاحات در اداره، پیشرفت برنامه‌های انکشافی و بهبود حکومت داری و دیگری تغییر در شکل کمک‌های‌ جهانی به افغانستان.
حضرت عمر زاخیلوال، سرپرست وزارت مالیه روز پنجشنبه (۶ قوس / ۲۷ نوامبر) در نشست بورد مشترک نظارت و ارزیابی در کابل گفت جامعه جهانی در کنفرانس لندن تعهدات درازمدت شان تا سال ۲۰۲۴ را تجدید می‌کنند.
زاخیلوال گفت تغییر در شکل مصارف کمک‌های جامعه جهانی به شکلی که موثریت بالاتر داشته باشد و بیشتر از طریق بودجه ملی و ادارات ملی افغانستان به مصرف برسد، در این کنفرانس مورد بحث قرار می‌گیرد.
در جست‌وجوی گسترش تجارت
قرار است یک شب پیش از کنفرانس لندن، وزیران خارجه کشورهای همسایه و منطقه در مورد تجارت و مبادلات اقتصادی گفت‌وگو کنند. در این نشست، مقام‌های پاکستان، هند، آذربایجان، قزاقستان، روسیه، ترکیه، امارات متحده عربی و عربستان سعودی حضور خواهند داشت. این در حالی است که جنگ و ناامنی مانع اصلی رشد تجارت و ترانزیت در افغانستان خوانده می‌شود و این کشور هنوز نتوانسته زمینه تجارت مطمین را برای کشورهای منطقه فراهم کند.
افغانستان در کنفرانس لندن پیشنهاد جدیدی را نیز مطرح خواهد کرد. مقام‌های دولت افغانستان در این نشست از کشورهای کمک کننده خواهند خواست تا به جای کمک‌های بلاعوض، بازارهای شان را به روی کالاها و اموال تجارتی افغانستان باز کنند.
به باور مقام‌های حکومت، دست‌یابی افغانستان به بازارهای اروپا و جهان، سبب رشد اقتصادی و کاریابی به صورت درازمدت خواهد شد و نیازمندی افغانستان به کمک های جهانی را کاهش خواهد داد.
زاخیلوال در این مورد گفت: «پولی که امروز از کمک می‌آید، ما می‌خواهیم بیشتر آن‌ها که از طریق تجارت و از طریق رابطه تجارتی بین ما و این کشورها به افغانستان بیاید. چنین پولی پایدار می‌باشد، پولی است که تولید را در افغانستان رشد می‌دهد و پولی است که کار ایجاد می‌کند و رابطه ما با کمک کننده‌ها را دوام دار می‌کند.»
فرصت تازه
نیکولاس هیسم، رییس بورد مشترک نظارت و هماهنگی در این نشست گفت افغانستان با انجام انتقام مسالمت آمیز قدرت به کنفرانس لندن می‌رود: «کنفرانس لندن اولین فرصت جهانی برای (حکومت جدید) افغانستان خواهد بود که به صورت عمومی تعهدات شان را برای کار کردن با حکومت تازه، تجدید خواهند کرد، از اقتصاد و دموکراسی در افغانستان حمایت خواهد شد و فرصت ها برای مردم افغانستان در عرصه های آزادی، امنیت و زندگی صحتمند، فراهم خواهد شد.»
سفیر بریتانیا در این نشست گفت افغانستان در سیزده سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در عرصه‌های تعلیم تربیه، حکومت داری و خدمات صحی داشته و کنفرانس لندن فرصتی برای حمایت از پیشرفت های افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.