در یک جلسۀ پرتنش در مجلس نماینده‎گان توافقنامه‌‌های امنیتی با امریکا و ناتو تصویب شد

گزارشگر:3 قوس 1393 ۲ قوس ۱۳۹۳

نماینده‎گان مجلس به توافقنامۀ امنیتی افغانستان و ایالات متحده امریکا و همچنین توافقنامه حضور نیروهای ناتو پس از سال ۲۰۱۴ رای تأیید دادند. نماینده‎گان پارلمان در یک «جلسه ویژه» به این توافقنامه‌ها رای دادند.
جلسه عمومی مجلس نماینده‎گان خلاف معمول روز یکشنبه، ۲ قوس ۱۳۹۳، برگزار شد در حالی که جلسات عمومی معمولاً در روزهای شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شوند.mnandegar-3
این جلسه در فضای پر تنش برگزار شد و نماینده‎گان مخالف تلاش کردند تا جلو تصویب توافقنامه‌های امنیتی را بگیرند؛ اما به دلیل این که شمار مخالفان بسیار کمتر از نماینده‎گان موافق بود، مخالفت این افراد به جایی نرسید.
نماینده‎گان به صورت علنی به توافقنامه‌های امنیتی رای دادند. عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‎گان نتیجه رای گیری را چنین اعلام کرد: «قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا […] جهت تصدیق به حیث کل به رای گذاشته می‌شود، موافق کارت سبز، مخالف کارت سرخ… به استثنای پنج کارت سرخ، به اکثریت تصدیق شد».
توافقنامۀ حضور نیروهای ناتو نیز به صورت جداگانه به رای گذاشته شد و به استثنای پنج نفر مخالف، همه نماینده‎گان رای موافق دادند. هیات اداری مجلس نماینده‎گان گفت که شمار نماینده‎گان در جلسه عمومی روز یکشنبه ۱۵۷ هفت نفر می‌باشد.
موافقان و موافقان
مولوی عبدالرحمان رحمانی نماینده بلخ، سارنوال عبدالرووف نماینده بدخشان، عبدالستار خواصی نماینده پروان، خلیل احمد شهیدزاده نماینده هرات که مخالف این توافقنامه‌ها بودند، به رسم اعتراض پیش از رای‌گیری مجلس عمومی را ترک کردند.
صادقی زاده نیلی و محمد اکبری دو نماینده ولایت دایکندی نیز در جلسه علنی کارت سرخ بلند کردند و با تصویب توافقنامه‌های امنیتی مخالفت نشان دادند.
عبدالستار خواصی، نماینده ولایت پروان که به رسم اعتراض جلسه عمومی را ترک کرد به خبرنگاران گفت که نماینده‎گان به خصوص هیات اداری در نتیجه یک معامله به توافقنامه های امنیتی با امریکا و ناتو رای تایید دادند. خواصی گفت: «این یک توطیه بزرگ بود که بر افغانستان و مسلمانان افغانستان چیده شد. در این جا گفته شده که این قانون تا ۲۰۲۴ و فراتر از آن یعنی به این معنا که دیگر افغان‌ها نه استقلال دارند نه حریت دارند و نه تمامیت ارضی دارند».
اما ۱۵۲ نماینده دیگر که به توافقنامه‌های امنیتی بین افغانستان و امریکا و ناتو رای مثبت دادند، استدلال کردند که افغانستان هنوز از نظر نظامی و اقتصادی به حمایت نیاز دارد. آن‌ها گفتند در صورتی که حمایت‌های مالی و نظامی جهان از افغانستان ادامه نیابد، این کشور یک بار دیگر به میدان جنگ نیابتی بین کشورهای منطقه تبدیل خواهد شد.
شکریه بارکزی، نماینده‌یی که اخیرا در یک حمله انتحاری زخمی شد، در حالی که هنوز زخم دست‌ها و سرو صورتش بهبود نیافته، به پارلمان آمد و به خبرنگاران گفت که تصویب توافقنامه‌های امنیتی با امریکا و ناتو به سود افغانستان است و منجر به ادامه بازسازی، حکومتداری و رشد اقتصادی در این کشور خواهد شد. بارکزی گفت: «این یک انتخاب ساده نبوده؛ فوق‌العاده دشوار است برای خودم به عنوان یک افغان. به عنوان یک زن افغان درک می‌کنم. ایکاش من انتخاب این را می‌داشتم که بدون این قرارداد و بدون این پیمان، راه صلح و ثبات و ترقی و به پا ایستاده‌گی افغانستان را می‌داشتم».
توافقنامه امنیتی در دومین روز آغاز کار «حکومت وحدت ملی» توسط حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و سفر امریکا در کابل امضا شد. حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان از امضای این توافقنامه خودداری نموده بود. استدلال آقای کرزی این بود تا زمانی که امریکا در افغانستان صلح نیاورد، این توافقنامه را امضا نمی‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.