دست‌کم ۶۵ تن از اصحاب رسانه در ۲۰۱۷ در جهان کشته شده‌اند

گزارشگر:چهار شنبه 29 قوس 1396 ۲۸ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3سازمان خبرنگاران بدون مرز روز سه‌شنبه گزارش داد، دست‌کم ۶۵ تن از اصحاب رسانه در سراسر جهان حین انجام وظیفه در سال جاری میلادی کشته شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان کشته‌شدگان ۵۰ روزنامه‌نگار حرفه‌ای، هفت شهروند خبرنگار و هشت تن از سایر حوزه‌های رسانه‌ای وجود دارند. پنج مورد از خطرناک‌ترین کشورها سوریه، مکزیک، افغانستان، عراق و فیلیپین هستند. در میان کشته‌ها، ۳۵ تن در مناطق شاهد درگیری مسلحانه وجود دارند و ۳۰ تن دیگر هم در خارج از این مناطق کشته شده‌اند.
۳۹ تن از آنان مستقیما به علت کار خبرنگاری مانند گزارش فساد سیاسی و یا جرایم سازمان‌یافته کشته شده‌اند و ۲۶ تن دیگر حین کار با حوادثی مثل انفجار بمب یا برخورد ترکش و یا موارد دیگر به کام مرگ کشیده شده‌اند. کاتیا گلوگر، از اعضای هیئت خبرنگاران بدون مرز می‌گوید: این آمارها هشدارآمیز است که این تعداد روزنامه‌نگار در خارج از مناطق جنگی کشته شدند. در بسیار از کشورها مجرمان تصور می‌کنند که اگر خشونت آنها علیه اصحاب رسانه باشد، می‌توانند از مجازات مصون باشند.
این سازمان اعلام کرد، بیش از ۳۰۰ تن از اصحاب رسانه اکنون در زندان‌ها به سر می‌برند که بیشترین تعداد آنها در پنج کشور ترکیه، چین، سوریه، ویتنام و ایران است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.