دست آی‌اس‌آی در اختطاف وحیدی

گزارشگر:یک شنبه 25 دلو 1394 ۲۴ دلو ۱۳۹۴

والی پیشین هرات در بازار یکی از مناطق اسلام آباد پایتخت پاکستان ربوده شد. پولیس پاکستان تایید کرد که سید فضل الله وحیدی والی سابق ولایت هرات در منطقه بالاشهر در اسلام آباد ربوده شده است.
آقای واحدی در دوران ریاست جمهوری حامد کرزی به عنوان والی ولایت کنر و سپس به عنوان والی ولایت هرات ایفای وظیفه می‌کرد.
mandegar-3گفته می‌شود که وی برای گرفتن ویزای بریتانیا به همراه خانواده اش به پایتخت پاکستان رفته بود. پولیس پاکستان روز شنبه اعلام کرد که سید فضل الله وحیدی توسط افراد مسلحی که بر دو موتر سوار بودند ربوده شده است.
پاکستان در حال حاضر درگیر شورشگری طالبان است. در مناطق قبایلی این کشور افراط گرایی اسلامی رشد سریعی دارد.
اما اسلام آباد پایتخت پاکستان از میزان جرم و جنایت کمتری متاثر است و مخصوصاً منطقه‌یی که والی سابق هرات در آن ربوده شده است از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است.
پولیس پاکستان گفته است این مقام سابق دولت افغانستان در ناحیه «اف ۷/۲» اسلام آباد ربوده شده است؛ جایی که اکثرا خانواده‌های اشرافی، سیاسمتداران و افراد ثروتمندی زنده‌گی می‌کنند که بین پاکستان و غرب در رفت و آمد هستند.
پولیس پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت وحیدی زمانی ربوده شد که همراه با پسر بزرگش در یک بازار به سوی رستورانت می‌رفت.
پولیس به نقل از پسر آقای واحدی که ربوده شدن پدرش را به یک پوسته محلی پولیس گزارش کرده بود گفت که واحدی برای درخواست ویزای بریتانیا به پاکستان سفر کرده بود.
ضیا العمر، یک سخنگوی پولیس پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما قضیه ربوده شدن یک مقام سابق دولت افغانستان را ثبت کرده‌ایم و تحقیقات را روی آن آغاز می‌کنیم».
این اولین باری نیست که یک مقام حکومتی افغانستان در پاکستان ربوده می‌‌شود. قبل از این عبدالخالق فراهی کنسل پیشین افغانستان در پیشاور در حیات آباد ربوده شد که پس از ۲۶ ماه آزاد شد.
وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه‌یی از ربوده شدن آقای وحیدی در پاکستان ابراز نگرانی کرده و نوشته است: «با درنظرداشت این که آقای وحیدی در پاکستان اختطاف شده است، جمهوری اسلامی افغانستان از جمهوری اسلامی پاکستان می‌خواهد که نهادهای امنیتی آن کشور، با استفاده از تمام ابزار و امکانات، در زمینه شناسایی گروه اختطافچی و رهایی آقای وحیدی اقدام عاجل و جدی نمایند».‌
برخی شخصیت‌ها، استخبارات پاکستان را در قضیۀ اختطاف آقای وحیدی متهم کرده‌اند.
امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی گفته است: اختطاف خواندن نا پدید شدن او درست نیست. اسلام آباد شهر امن است. گمان نزدیک به یقین این است که او را استخبارات پاکستان برای پرسش‌های بسیار مهم و کلیدی در ارتباط به کنر و مسایل امنیتی مورد بازجویی قرار دهد. از خداوند برایش آزادی و صحت استدعا دارم.
او در صفحۀ فیسبوک خویش نوشته است: پایان این چنین بازداشت‌ها در گذشته «پیدا شدن جسد « بوده است. امید است این بار این چنین نشود و نباشد. آنهایی‌که از موقف ملی گرایی حرف می‌زنند و بعدش به پاکستان سفر می‌کنند، مواظب باشند.
آقای وحیدی که در سال ۱۳۳۰ در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار به دنیا آمده است، به علاوه والی بودن در ولایت های کنر و هرات، در سمت های مدیر محاسبه پروژه انکشافی ریاست کانال ننگرهار، سکرتر ریاست کانال ولایت ننگرهار، مدیر اداری بنایی ننگرهار نیز در افغانستان ایفای وظیفه کرده است.
وی همچنان در پاکستان به عنوان مدیر اداری اتحادیه داکتران بدون سرحد و مدیر اداری اتحادیه داکتران مجاهدین در شهر پیشاور کار کرده است.
آقای وحیدی تا سطح لیسانس در دانشکده تعلیم و تربیه دانشگاه کابل درس خواند و سپس کورس سیاسی مسلکی را در دانشگاه کریستین آلبرت کیل در آلمان فرا گرفت. گفته شده است که وی زمانی همچنان معاون رئیس موسسه نوتلف آلمان بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.