دست طالبـان در جیب راننـده‌گان فـراهـی

گزارشگر:سه شنبه 8 عقرب 1397 ۷ عقرب ۱۳۹۷

بخشی از منابع مالی طالبان ولایت فراه را توقف موترهای گمرک و پول گرفتن از آن‌ها تشکیل می‌دهد. این کار همه‌روزه از سوی آنان انجام می‌شود.
راننده‌گان موترهای باربری در فراه که از خارج کشور وارد این ولایت شده و یا هم از آن خارج می‌شوند، وجود فساد در ادارۀ گمرک این ولایت را سبب عبور دادن موترهای شان از مناطق زیر نفوذ طالبان عنوان کرده‌اند.
mandegarبریالی غفاری، یک تن از فعالان مدنی ولایت فراه می‌گوید که عمده‌ترین منبع درآمد طالبان توقف موترهای باربری داخلی و خارجی است.
او گفت که آنان خود را در درآمد گمرک فراه سهیم دانسته و به هر طریقی که باشد مبلغی از آن را به جیب می‌زنند.
آقای غفاری می‌گوید که کمتر موتری از منطقۀ تحت سلطه طالبان می‌گذرد که مالیات خود را به آنان ندهد و آنان هم راه‌ را در امنیت قرار داده و از سرقت اموال توسط دیگر گروه‌ها جلوگیری کرده‌اند.
شاه محمود نعیمی، عضو شورای ولایتی فراه در صحبت با خبرگزاری آوا می‌گوید: بیشتر راننده‌گان موترهای باری که همراه با کالاهای خود در مسیر مرزهای مشترک این ولایت با کشور همسایه رفت و آمد دارند، وجود فساد و سوءاستفاده‌های مالی را دلیل عمده رفت و آمد از قلمرو طالبان یاد کرده اند.
او می‌گوید که شعبۀ گمرکی که در مرکز فراه قرار دارد از دیدگاه راننده‌گان، آلوده به فساد است و به ناچار به سمت شعبۀ دیگر گمرک که همجوار است با مناطق طالبان رفته و در آنجا موترهای خود را برای بازرسی ببرند.
آقای نعیمی، فاصلۀ مرز ایران تا دفتر مرکزی گمرک فراه را ۱۲۰ کیلومتر می‌خواند.
او خاطر نشان می‌کند: بیشتر مناطق این مسیر که راننده‌گان از روی مجبوریت به آن‌سو موترهای خود را می‌رانند که در کنترل طالبان بوده و این خود سودجویی طالبان را هم از این موترها و کالاهای همراه داشته شان در پی دارد.
بنابر گفته‌های این نمایندۀ مردم در شورای ولایتی فراه، طالبان در ازای عبور هر موتر، مبلغی را از راننده آن دریافت می‌کنند و سپس به او حق گذر از آن منطقه را می‌دهند.
شمال رود فراه و قسمت‌هایی از ولسوالی خاک‌سفید جزو مناطقی هستند که موترهای حامل کالاهای بازرگانی از آن رفت و آمد می‌کنند.
راه‌گیری و باج گرفتن طالبان را راننده‌گان موترهای باربری که از خارج مرز به این ولایت داخل می‌شوند تایید کرده اند.
این کار یکی از راه‌های درآمد این گروه در ولایت فراه خوانده می‌شود.
آقای نعیمی می‌گوید، اگر افراد طالبان دست به سرقت و باج‌گیری از موترهای حامل اموال بازرگانی نزنند، درآمد گمرکی فراه بیش از عواید کنونی خواهد بود.
او بیان داشت که درآمد کنونی ادارۀ گمرک نسبت به سال ۱۳۹۳، نزدیک به ۸۵ درصد افزایش داشته است؛ اما او از کاهش عواید این اداره در یک ماه گذشته چیزی نگفت.
ناصر مهری، سخنگوی والی فراه اما می‌گوید: ۹۳ درصد از موترهای باربری به دفتر مرکزی که واقع در شهر است آمده و از اینجا مراحل گمرکی را طی می‌کنند و بخش کمی به دفتر دیگر می‌روند.
او بیان کرد که بیرون از شعبات گمرک، دشت‌های وسیعی وجود دارد که کنترل آنها از سوی دولت دشوار است و گاه راننده‌گان به چنگال مخالفان مسلح دولت گرفتار می‌شوند.
در این رابطه موفق به دریافت دیدگاه رییس گمرک ولایت فراه نشدیم.
فراه دارای مرز مشترک با کشور ایران است و نزدیک‌ترین مسیر واردات و صادرات کالاها از بندر چابهار این کشور محسوب می‌شود.
پیش از این گمرک ولایت فراه از سوی رییس حکومت وحدت ملی به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها نفوذ طالبان بر عواید آن عنوان شده بود مسدود شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.