دفاع تمام‌قدِ مسلمیار از شرکت الکوزی: در برابر مافیای مجلس می‌ایستم

گزارشگر:دوشنبه 8 جوزا 1396 ۷ جوزا ۱۳۹۶

رییس مجلس سنا، برخورد نماینده‌گان مجلس با شرکت الکوزی را در مورد فروش ۱۴۳ جریب زمین دولتی به این شرکت، سیاسی و برخلاف منافع اقتصادی کشور خواند.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا که در نشست روز یکشنبه (۷ جوزا) این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: “شماری از مافیا در مجلس می‌خواهند mandegar-3از طریق مانع شدن فروش زمین به شرکت الکوزی جیب خود را پر کنند”.
آقای مسلم‌یار افزود که از تطبیق قرارداد فروش زمین به شرکت الکوزی نظارت می‌کند؛ در برابر معامله‌گری‌های شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان خاموش نمی‌نشیند و برای تشویق سرمایه‌گذاری در کشور در برابر این موضوع ایستادگی می‌کند.
مسلم یار افزود که مردم هزاران جریب زمین در کابل غصب کرده اند و کسی چیزی نمی‌گوید؛ اما شرکت الکوزی می‌خواهد بالای ۱۴۳ جریب زمین کارخانه تولیدی درست کند، مانع این طرح اقتصادی می‌شوند، حتماً کاسه‌یی زیر نیم کاسه است.
به گفته او، در کشورهای دیگر به این گونه سرمایه گذاران زمین رایگان می‌دهند ولی در افغانستان یک تعداد “جاسوسان” با این مساله سیاسی برخورد کرده و باعث فرار سرمایه از کشور می‌شوند.
فرهاد سخی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: “برخی غاصبان زمین، نمی‌گذارند تاجرانی را که می‌خواهند صادقانه برای ملت خدمت کنند، سرمایه‌گذاری نمایند و به زمین‌هایی که به شرکت الکوزی داده شده نیز چشم دوخته اند”.
آقای سخی افزود، در کشورهای دیگر زمین رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد ولی در افغانستان، برخی افراد مغرض مانع فروش زمین که قرار است بالای آن سرمایه گذاری شود، می شوند.
برخی دیگر از سناتوران در مجلس سنا تاکید ورزیدند که طرفدار سرمایه‌گذاری در کشور هستند و از تصمیم رییس جمهور مبنی بر فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی حمایت می‌کنند.
مجلس نماینده‌گان روز چهارشنبه هفته گذشته، چهار مقام حکومتی را در مورد چگونگی فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی، فراخواند.
اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که حکومت در فروش این زمین قانون را رعایت نکرده و این زمین را بدون داوطلبی به شرکت الکوزی فروخته است، در حالی که بر بنیاد ماده ۶۶ قانون اساسی، رییس جمهور حق ندارد بدون حکم قانون املاک دولتی را به فروش برساند و یا هدیه دهد.
مقام‌های حکومتی در مجلس نماینده‌گان گفت که هدف رییس جمهور از فروش این زمین به شرکت الکوزی تشویق سرمایه گذاری جهت رشد اقتصادی در کشور است؛ اما نماینده‌گان مجلس می گویند که شرکت الکوزی در کمپاین‌های رییس جمهور غنی کمک مالی کرده و هم اکنون آقای غنی در بدل مصارف شرکت الکوزی زمین‌های هوانوردی ملکی را به قیمت ناچیز به این شرکت هدیه داده است.
هر جریب زمین هوانواردی ملکی که در جوار پارک‌های صنعتی قرار دارند به قیمت ۵هزار دالر به شرکت الکوزی فروخته شده در حالی که قیمت هرجریب زمین یاده شده ۲۵۰ هزار دالر برآورد شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.