دفتر افغانستان سازمان حمایت بین‌المللی رسانه‌ها : خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است

گزارشگر:10 جوزا 1393 ۹ جوزا ۱۳۹۳

سازمان غیردولتی حمایت بین‌‌المللی رسانه‌ها (آی ام اس) گفته است که هر سال بر خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغانستان افزایش می‌ییابد. این کمیته از حامد کرزی، خواسته است تا سه ماده جدید را در قانون مطبوعات اضافه کند.
دفتر افغانستان سازمان «حمایت بین المللی رسانه ها»، روز پنجشنبه در مورد شرایط دشوار فعالیت رسانه‌یی در افغانستان اظهار نگرانی کرده و گفته است mnandegar-3که امسال در مقایسه با سال گذشته، مشکلات خبرنگاران افزایش یافته است. نجیب شریف، مسوول دفتر این سازمان در کابل گفت که از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی به این سو ۱۵ مورد تهدید و ۵ مورد قتل خبرنگاران را ثبت کرده اند. به گفته شریف، ۶۳ درصد قضایای ثبت شده به دلیل عدم آگاهی از حقوق خبرنگاران از جانب مقامات امنیتی صورت گرفته است. همچنان گفته می‌شود شمار زیادی این تهدیدها در کابل صورت گرفته است. نجیب شریف گفت: «دلیل عمده عدم آگاهی نیروهای امنیتی از حقوق خیرنگاران و از مکلفیت خودشان است. آنها مکلف هستند تا خبرنگاران را در تهیه گزارش‌های شان کمک کنند.» شریف اضافه می‌کند که بقیه ۳۷ درصد قضایا از طرف افراد ناشناس و یا هم افراد مسلح مربوط به طالبان در برابر خبرنگاران صورت گرفته است. او گفته است که هنوز ۵ ماه از سال ۲۰۱۴ می گذرد و میزان خشونت تا پایان سال افزایش خواهد یافت. قرار است این کمیته یک نامه سرگشاده نیز به حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان بفرستد.
قدیم وریار، سخنگوی سازمان حمایت بین المللی رسانه‌ها در کابل در مورد می‌گوید: «کمیته بین‌المللی حمایت از خبرنگاران تقریباً دو ماه قبل یک کمپاینی را به راه انداخت که دست کم ۶۰۷ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از تمام کشور در آن شرکت داشتند و قطعنامه این کمپایان را امضا کردند. ما این نامه سرگشاده را به حامد کرزی، شورای ملی، ستره محکمه و دیگر مقامات مربوطه دولتی ارسال می داریم. در این نامه تقاضا گردیده است که باید سه ماده جدید در قانون رسانه ها افزود گردد.»
سه ماده پیشنهادی حاکی است که حکومت افغانستان مکلفیت دارد تا برای حفاظت از خبرنگاران اقدامات لازم را روی دست گیرد، عاملان خشونت علیه خبرنگاران شناسایی و پیگیری شوند و همه مقام های دولتی از حقوق خبرنگاران آگاهی داشته و آن را رعایت کنند. در این نامه سرگشاده از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان انتقاد شده که در قسمت هماهنگی میان نیروهای امنیتی و خبرنگاران تا حال هیچ کاری انجام نداده است.
البته این سازمان خاطر نشان ساخته است که یک تعداد خبرنگاران با کار غیرحرفه یی، خود را قربانی خشونت می سازند. با وجودی که رسانه ها یکی از دست آوردهای بزرگ حکومت حامد کرزی به شمار می رود اما از آغاز سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف ۳۶ تن از خبرنگاران به قتل رسیده اند و ده ها خبرنگار مورد تهدید قرار گرفته اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.