دهلی و تهران بر همکاری با کابل تأکید کردند

گزارشگر:دو شنبه 30 دلو 1396 ۲۹ دلو ۱۳۹۶

هند و ایران از افزایش همکاری های شان با افغانستان خبرداده اند. نخست وزیرهند در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران اظهار داشته که تلاش می کند رابطه تجارتی اش با افغانستان و آسیای میانه را از طریق بندر چابهار تامین کند.
mandegar-3ایران و هند روز یکشنبه اعلام کردند که همکاری های شان را در بخش های مبارزه با افراطگرایی، تروریزم و قاچاق مواد مخدر با افغانستان افزایش می دهند. هدف از این همکاری ها فراهم آوری صلح و تامین ثبات در این کشور جنگ زده عنوان شده است. نارندرا مودی نخست وزیر هند اعلام کرده که این دوکشور با تامین امنیت انرژی و اتصال منطقه تلاش می کنند که از طریق انکشاف بندر چابهار و همچنان خط آهن، به افغانستان و آسیاسی مرکزی دسترسی پیداکنند.
مودی در پایان سفر سه روزه حسن روحانی رئیس جمهور ایران به هند در دهلی جدید گفت: «هردوی ما برای برقراری صلح، ثبات، کامگاری و نظام کثرت گرا در افغانستان کار خواهیم کرد.»
در همین حال رئیس جمهور ایران نیز ضمن تاکید برهمکاری های تهران و دهلی جدید در زمینه های گاز، نفت، صنایع و معدن، تاکید کرده که افغانستان باید یک کشور «مرفه و امن» باشد. وی علاوه کرد که هند و ایران در رابطه با اوضاع سوریه و یمن نیز همکاری خواهند کرد.
هند سعی دارد با انکشاف بندر چابهار در خلیج عمان راه های ترانزیتی به افغانستان و آسیای میانه برای برقراری روابط تجارتی اش جستجو کند. دهلی جدید با این کار می خواهد راه های ترانزیتی را که از طریق پاکستان می گذرند، دور بزند، چون اسلام نمی گذارد که کالاهای هند از طریق این کشور به افغانستان و آسیای میانه صادر گردند. هند برای انکشاف بندر چابهار که راه ها و خطوط آهن را نیز در برمی گیرد، تا ۵۰۰ میلیون دالر تعهد کمک کرده است.
همچنان براساس تفاهم نامه ای که میان تهران و دهلی جدید به امضا رسید، هند می تواند در بدل ۸۵،۲۱ میلیون دالر سرمایه گذاری های که برای بندر چابهار هزینه کرده از این بندر به مدت ۱۰ سال برای حمل و نقل اموال تجارتی استفاده کند. قرارداد توسعه این بندر و قرارداد سه‌جانبه ترانزیت ایران، افغانستان و هند، در ماه جوزای سال ۹۵ و در جریان ملاقات روحانی، اشرف‌غنی و مودی، روسای دولتی سه کشور در تهران امضا شده بود.
هند یکی از کشور های بزرگ کمک دهنده به افغانستان می باشد. این کشور از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بیش از ۲ میلیارد دالر برای افغانستان کمک کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.