ده‌ها زخمی در درگیری میان پناهجویان افغانستانی و افریقایی در فرانسه

گزارشگر:شنبه 14 دلو 1396 ۱۳ دلو ۱۳۹۶

در یک درگیری شدید میان گروهی از مهاجران افغانستانی و افریقایی در شهر کالهِ فرانسه ده‌ها تن زخمی شده اند. در این درگیری گلوله نیز شلیک شده و وضعیت پنج تن از زخمیان وخیم گفته شده است.
mandegar-3به گزارش منابع داستانی شهر کالهِ فرانسه که پنجشنبه شام منتشر گردید، در یک درگیری شدید میان مهاجران افغانستانی و مهاجران اریتریایی ده‌ها تن زخمی گردیده اند. در این درگیری، پنج تن در اثر اصابت گلوله زخم برداشته اند که وضعیت شان بسیار وخیم توصیف شده است. همچین ۱۸ تن دیگر در اثر ضرباتی با دنده های آهنین زخم برداشته اند.
پس از این رویداد ژیرار کولومب وزیر امور داخله فرانسه نیز به کاله رفته و با مقام‌های مسوول در مورد وضعیت به شدت متشنج در این محل گفت‌وگو کرده است.
کولومب وزیر امور داخله فرانسه در پاسخ به پرشس‌های خبرنگاران گفت: «من به کالهِ آمدم زیرا این رویداد به شدت رویداد وخیمی است. وقتی امروز پنج تن در پی شلیک زخمی می‌شوند و پنج تن دیگر در بین مرگ و زندگی قرار می‌گیرند، بیانگر این است که به یک مرحله بسیار خشونت آمیز رسیده ایم که پیش از این ندیده بودیم. اگر پولیس در اینجا نمی بود، حتمن تعداد بیشتری حتی احتمالاً به مرگ نزدیک می شدند. وضعیت در کالهِ خیلی جدی است.»
او در ادامه افزود:
«در کشورهای اروپایی، طور مثال در آلمان، در سه سال اخیر حدود ۳۰۰ هزار پناهجو رد شده اند و تعدادی از آنان اینجا آمده اند. این وضعیت به این مفهوم است که اگر ما سیاست درستی را در پیش نگیریم، نمی توانیم این معضل را حل کنیم. قرار است حکومت در هفته های آینده یک پروژه جدید را برای حل مشکل مهاجران و پناهجویان برای رسیدن قانونی آنان به هدف طرح کند. «
۴۰ زخمی در درگیری میان پناهجویان افغانستانی و سودانی در کاله
براساس گزارش های پولیس، اولین دور این درگیری‌ها بعد از چاشت پنجشنبه اتفاق افتاد که در آن حدود صد مهاجر اریتریایی و ۳۰ تن از مهاجران افغانستانی حین توزیع غذا زمانی درگیر شدند که یک افغانستانی دست به شلیک برد.
سپس در یک درگیری دیگر فقط لحظاتی بعد از آن، در یک پارک صنعتی حدود پنج کیلومتر دورتر از محل درگیری نخست، یک گروه صد نفری مهاجران اریتریایی با دنده های آهنین بر ۲۰ مهاجر افغانستانی حمله کردند. بنا بر منابع پولیس، نیروهای پولیس مجبور شدند تا برای حفاظت از افغانستانی‌ها در این درگیری دخالت نمایند.
تخلیه کامل «کمپ جنگل» و بازداشت چهار پناهجوی افغانستانی
به گزارش دادستانی، چهار زخمی اریتریایی میان ۱۶ و ۱۸ ساله به یکی از بیمارستان‌های شهر کالهِ منتقل شده اند. اما زخمی پنجم به دلیل وضعیت بسیار وخیم‌اش به یکی از بیمارستان‌های شهر لیل در همسایگی کالهِ منتقل شده اند.
مهاجران در شهر کالهِ در فرانسه حین صرف غذای چاشت
قبل از این در ماه نوامبر سال گذشته میان مهاجران صورت گرفته بود که در جریان آن پنج مهاجر افغانستانی زخمی شده بودند. افزون بر این در آغاز ماه جولای ۲۰۱۷ نیز در یک درگیری شانزده تن زخمی گردیده بودند. همچنین در ماه جون سال ۲۰۱۶ در یک درگیری میان مهاجران ۴۰ تن زخمی شده بودند.
بنا بر منابع سازمان‌های امدادی، در حال حاضر حدود ۸۰۰ تن در شهر کالهِ زندگی می کنند، اما مقام‌های رسمی این شهر تعداد مهاجران را ۶۰۰ تن می گویند. مهاجران در کاله تلاش می کنند با پنهان شدن در لاری‌ها، یا از مسیر دریایی و یا هم با عبور از کانال مانش به بریتانیا برسند.
تخلیه کمپ جنگل در کاله طبق برنامه پیش می‌رود
این مهاجران در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کنند، آنچه که دلیل درگیری ها میان مهاجران نیز می گردد.
در گذشته مهاجران در این شهر کمپی خودساخته ای مشهور به «جنگل» را برپا کرده بودند که در سال ۲۰۱۶ توسط پولیس برداشته شد. یک زمانی تا ۱۰ هزار مهاجر در این کمپ زندگی می کردند. این کمپ در فرانسه به نماد ناتوانی مقامات در برخورد با مهاجرانی بود که رقم آنان روز تا روز افزایش می یافت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.