دوستم، دوست و دشمن را برای مقابله با طالبان متحد می‌کند

یک شنبه 1 قوس 1394/

mandegar-3عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان همزمان با رشد فعالیت طالبان در مناطق شمالی این کشور به فکر متفق کردن دوست‌ها و دشمن‌ها یا به عبارتی رقبا در افغانستان است تا به مقابله با این گروه شبه نظامی بپردازد.
به گزارش گزارش خبرگزاری فرانسه، جنرال عبدالرشید دوستم که در حال حاضر معاون اول اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان است، در گذشته به خوبی توانسته در مقابله با طالبان به موفقیتهایی دست پیدا کند و اخیرا حمله‌یی تهاجمی علیه طالبان در ولایت فاریاب ترتیب داده و این درحالیست که این گروه نقطه ثقل فعالیت خود را از شمال به سمت مناطق جنوبی افغانستان تغییر می‌دهد.
البته جنرال دوستم با لباس نظامی به همراه دو تن از چهار پسرش اگرچه در خط مقدم نبرد با طالبان شناخته شده است، اما نتوانسته آنچنان که باید از پیشرفت این شبه نظامیان جلوگیری به عمل بیاورد چون این شبه نظامیان تندرو موفق شده‌اند تا به مناطق حساس دسترسی پیدا کنند.
مهمتر اینکه این جنرال ازبک که در ۴۰ سال درگیری در افغانستان وفاداری خود را هر از چندگاهی تغییر داده این بار به دنبال پیوند دادن نیروها رقیب در کشور است تا اتحادی غیرمنتظره تشکیل دهد برای مقابله با طالبان.
ملیشه‌های ازبک وفادار به حزب جنبش ملی به رهبری جنرال دوستم در کنار جمعیت اسلامی می‌جنگند که حزبی با سلطه تاجیک‌هاست و در شمال مبارزه می‌کند.
اتحاد میان این دو حزب گروهی از مردان مسلح و کارآزموده را در کنار یکدیگر می‌آورد که دارای سابقه‌یی طولانی در مبارزات چریکی هستند.
جنرال دوستم اوایل سال جاری میلادی در اظهارنظری گفته بود: من یک مهندس یا یک پزشک نیستم بلکه جنرال دوستم دارای مدرک PhD در نابودی طالبان است. من طالبان را به زانو در می‌آورم.
این ائتلاف تاکتیکی، خواه می‌خواهد بماند یا نه، در حال حاضر تاثیر خود را گذاشته است.
حفیظ الله فطرت،‌ رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: اتحاد میلیشه‌های این دو حزب باعث کم شدن نقض حقوق بشر شده است. این اتحاد به مردم این امیدواری را می‌دهد که این رقبای قدیمی می‌توانند با یکدیگر با یک دشمن واحد بجنگند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.