دومین کنفرانس سالانه علمی_تحقیقی دانشگاه طبی کابل برگزار شد

گزارشگر:دوشنبه 7 حوت 1396 ۶ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان دانشگاه طبی کابل می‌گوید که آنان در راستای شناسایی امراض مبهم تحقیقاتی را انجام داده اند.
دومین کنفرانس سالانه علمی-تحقیقی دانشگاه طبی دانشگاه کابل، روز یکشنبه ( ۶ حوت ) با حضور وزیر تحصیلات عالی و شماری زیادی از استادان این دانشگاه برگزار شد.
دکتور شیرین آقا ظریف رییس دانشگاه طبی دانشگاه کابل می‌گوید، آنان تحقیقاتی را انجام داده‌اند که در راستای حل چالش‌های عمومی و مشکلات صحی مردم موثر است.
وی تاکید می‌کند که در بخش‌های ولادی و نسایی، طب وقایوی، امراض جلدی، و قطع پای تحقیقات علمی در کشور انجام شده است.
او گفت:» تحقیقات ما دو بعد دارد. تحقیقاتی است و کیس های ناب است که عملیات شان بسیار مغلق و تشخیص آن بسیار مشکل است و این در دانشگاه طبی صورت گرفته و جای شک نیست که در حل مشکلات صحی مردم بسیار کمک می‌کند. تحقیقات ما بعدهای مختلف دارد. طب وقایوی است، در بخش جلدی، کیس ناب قطع پای، در بخش ولادی و نسایی است».
وی تاکید می‌کند که با این تحقیقات آنان دریافته اند که می‌توانند با امکانات محدود شان، عرضه خدمات بیشتر تحقیقاتی نموده و در راستای شناخت آفات مبهم و تشخصی نشده گام برداشته و در زمینه راه حل اقدام کنند.
به گفته آقای ظریف، نا امنی و نبود بودجه در زمینه تحقیق، از جدی ترین مشکلات آنان در زمینه گسترش تحقیقات شان در دیگر دانشگاه‌های افغانستان است.
همزمان با این، نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی بر اهمیت تحقیق تاکید کرده می‌گوید که انجام این گونه تحقیقات در زمینه اعتباردهی دانشگاه‌های افغانستان قابل اهمیت است.
آقای خواجه عمری گفت:» امروز شاهد کنفرانسی هستیم که امیدواری های ما را در مسیر معیاری سازی و اعتبار دهی نهاد های تحصیلی به ویژه در عرصه طبی تقویت می بخشد. نهادینه کردن تحقیقات علمی در نهاد های تحصیلی از اولویت های کاری وزارت تحصیلات عالی به شمار می‌رود و باید روی این بخش به صورت جدی تمرکز شده و زمینه های لازم برای تطبیق آن مساعد گردد».
وی ابراز امیدواری می‌کند که نتایج تحقیقات دانشگاه طبی کابل در زمینه چالش‌های موجود در بخش سکتور صحت موثر باشد.
وزیر تحصیلات عالی گفت:» میدوارم هستم نتایج این کنفرانس، وزارت تحصیلات عالی و سکتور صحت افغانستان را در تحلیل وضعیت موجود سکتور صحت، در شناسایی چالش های فرا روی سکتور صحت و در ارایه راه های حل جهت کاهش چالش های موجوده کمک نماید».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.