دو تن در یک حملۀ «داخلی» کشته شدند آلن در پیوند به حملات خودی: دربارۀ این مسایل جنون‌زده ‌ام

/

یک سرباز ناتو و یک افغان در حمله‌یی‌که گمان می‌رود «داخلی» بوده باشد، در شرق افغانستان کشته شدند. این حمله یکی از چندین واقعه مشابه است که توسط سربازان افغان رخ می‌دهد.
نیروی بین‌المللی روز یکشنبه خبر دادند که در حمله شب گذشته نیروهای ارتش افغانستان نیز تلفاتی داشته است. ایساف جزئیات بیشتری در این مورد ارایه نکرده است.
در همین حال، عبدالولی یک سخنگوی پولیس ولایت میدان وردک گفته است که حداقل دو امریکایی در این حمله کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند؛ علاوه بر آن، سه سرباز افغان نیز جان خود را از دست داده اند.
شاهد الله شاهد، سخنگوی والی میدان وردک به خبرگزاری فرانسه گفته است که این حمله در پی «درگیری لفظی» در یک عملیات مشترک در ولسوالی «سیدآباد» این ولایت رخ داد.
علل و چه‌گونگی این واقعه توسط نیروهای افغان و ایساف در حال بررسی می‌باشد.
شمار حملاتی که «سبز بر آبی» خوانده می‌شوند، به طور بیسابقه‌یی در حال افزایش است. این مساله به طور جدی باعث سلب اعتماد بین نیروهای افغان و ناتو در افغانستان شده است.
در همین حال، جان آلن فرمانده امریکایی نیروهای ناتو در افغانستان در مصاحبه با تلویزیون «سی. بی. اس» گفت: «صادقانه بگویم؛ من درباره این مسایل جنون زده ام» این مصاحبه که پیشتر ضبط شده بود، روز یکشنبه پخش شد. آلن در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم که برای این هدف فداکاری زیادی کنیم؛ اما ما نمی‌خواهیم که برای آن کشته شویم».
حمله اخیر شمار حملات «داخلی» را به ۳۶ مورد در سال روان میلادی رساند. در حالی که شمار کشته شدگان نیروهای ایساف در این حملات به ۵۲ افزایش یافت. این شمار قربانیان در واقع ۱۵ درصد تلفات نیروهای ائتلاف در افغانستان می باشد.
ناتو ۲۵ درصد این حملات را به نفوذ طالبان در صفوف ارتش و پولیس ملی افغانستان نسبت می دهد؛ اما بقیه حملات را نتیجه تفاوت های فرهنگی و خصومت های فردی بین نیروهای افغان و خارجی می داند.
تدابیری برای پیشگیری از چنین رخدادهایی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال سربازان ناتو که با نیروهای افغان کار می کنند باید در همه حال مسلح باشند؛ حتا هنگامی که در پایگاه محافظت شده قرار داشته باشند.
علاوه بر این، در دستورالعملی که توسط وزارت دفاع افغانستان تهیه شده، از سربازان افغان خواسته شده است که چنانچه یک همکار خارجی آنان به طور مثال عریان از حمام بیرون شد، یا از آنان خواست که عکس همسرشان را ببیند، نباید به او حمله کنند. این نکات در یک کتابچه ۲۸ برگی وزارت دفاع گنجانده شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :