دو زن افغانستانی جایزۀ سال «آلمان و فرانسه» را به دست آوردند

گزارشگر:18 حوت 1392 ۱۷ حوت ۱۳۹۲

دویچه وله
mnandegar-3آلمان و فرانسه برای نخستین بار به مناسبت روز بین‌المللی زن، به دو زن فعال افغانستان جایزه دادند. آمنه حسنی و شریفه دانش سرور جایزه «زن سال ۲۰۱۴» را به دست آوردند. در این نوشته به معرفی آمنه حسنی می‌پردازیم..
زنان برنده از سوی هیات داوران تعیین می‌شوند که متشکل از کارشناسان بلندرتبه بین‌المللی و افغان می‌باشد. به هر یک از برنده‌گان این جایزه ۲۰ هزار یورو تعلق می‌گیرد. در سال روان آمنه حسنی، زن جوان عکاس و شریفه دانش سرور، شاعر افغانی این جایزه را در کابل به پاس فعالیت هایشان برای بهبود وضعیت زنان در افغانستان دریافت کردند. قرار است که در آینده نیز، هر سال از زنانی تقدیر شود که در افغانستان به سر می‌برند و جهت تحول و تغییر در جامعه و پیشرفت زنان فعال می باشند.
شرایط خطرناک برای زنان شاغل در افغانستان
تعیین برنده برای این جایزه کار آسانی نیست، چون بیشتر زنان افغانستان به ویژه آن هایی که مشغول به کار هستند، هر روز در معرض خطرهای گوناگون قرار دارند. آمنه حسنی که سال‌ها است به حیث عکاس در ولایت بامیان کار می‌کند، این خطرها را از نزدیک تجربه کرده است: «(کار کردن به حیث عکاس) ساده نیست. من برای این شغل دشواری‌‌‌های زیادی را تحمل کرده ام. به آدم اغلب توهین می‌کنند و هنگامی که کمره در دست داری، مجبور هستی گپ مفت برخی از مردم را تحمل کنی». حتی یک بار طی یکی از حملات به او، کمره عکاسی اش می‌شکند. این زن جوان با لحنی مبارزه جویانه تعریف می‌کند: «یک بار یکی مرا به مرگ تهدید کرد، اما من تسلیم نشدم و (به کارم) ادامه دادم».
در دهه گذشته پیشرفت‌های زیادی در راه بهبود وضعیت زنان در افغانستان کسب شده است، اما این دستاوردها به توجه به خروج نیروهای بین المللی به شدت مورد تهدید قرار دارند. نفوذ نیروهای محافظه کار نه تنها در صحنه سیاست بلکه با توجه به افزایش خشونت ها نیز مشهود است. وزارت زنان افغانستان چند روز پیش اعلام کرد که فقط در سال گذشته ۴۵۰۵ مورد خشوت علیه زنان ثبت شده است. اما رقم واقعی این موارد چند برابر ارزیابی می شود. ۱۲ سال پس از براندازی حکومت طالبان در افغانستان، زنان امروز باید دوباره برای حقوق شان مبارزه کنند و از جایگاه شان در جامعه دفاع نمایند.
اما به حیث یکی از معدود عکاسان زن در کشور از این مساله آگاهانه استفاده می‌کند. او می گوید: «من می‌توانم از مکان‌هایی عکاسی کنم که به مردان اجازه ورود به آن جا داده نمی شود». او به این ترتیب می تواند از فاصله خیلی نزدیک زندگی زنان و دختران را ثبت کند و در معرض دید عموم مردم بگذارد. در جامعه بسیار سنتی افغانستان مردان اجازه عکاسی از زنان را ندارند. آمنه حسنی می گوید: «من عاشق این هستم که مشکلات زنان افغان را در معرض دید جهانیان بگذارم».
آمنه حسنی پدر و مادرش را در سن هشت سالگی از دست داده است. برادر کوچکش آن زمان فقط پنج سال داشت. این دو خواهر و برادر یتیم که از امکانات مالی نیز بی بهره هستند، مجبور بودند به تنهایی بر دشواری های زندگی غلبه کنند. آمنه موفق می شود که کار پیدا کند و همزمان مکتب را به پایان برساند. ذوق و شوق دختر جوان برای عکاسی با دیدن توریست های غربی که به بامیان می آیند تا از مجسمه های معروف بودا عکس بگیرند، بیدار می شود. امروز آمنه حسنی می خواهد برای دختران و زنان افغان یک الگو باشد و با لبخند می‌گوید: «من می‌خواهم به همه دختران جوان تاکید کنم که برای رسیدن به رویاهای شان تلاش کنند. اطفال یتیم نیز می توانند به موفقیت دست یابند».
امروز او می‌خواهد یک سرمشق باشد و با لبخند می‌‍گوید: «من می‌خواهم به همه دختران جوان تاکید کنم که رویاهای شان را تعقیب کنند و برای آن سخت کار کنند. اطفال یتیم نیز می توانند به جایی برسند».
آمنه حسنی تا به حال موفق شده که عکس‌هایش را در برخی از نمایشگاه های ملی و بین‌المللی به نمایش بگذارد. او برای «ترد آی» (چشم سوم) کار می‌کند که یک خبرگزاری افغانی می‌باشد و متعلق به اتحادیه «شبکه عکاسی افغان» می‌باشد. این زن جوان برای آینده آرزوی بهبود شرایط کار برای عکاسان زن افغان را دارد. او می گوید، اگر شرایط امنیتی همچنان وخیم تر شوند، از این هراس دارد که معدود زنان افغان، کمره را به کنار بگذارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.