دیتابیس کمیسیون انتخابات قادر به تشخیص شناس‌نامۀ تقلبی نیست

گزارشگر:سه شنبه 16 اسد 1397 ۱۵ اسد ۱۳۹۷

mandegar-3طلوع نیوز از میان شناس‌نامه‌هایی که اطلاعات شان در بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده است، چند شناس‌نامه را بیرون کشیده است، اما اطلاعات این شناس‌نامه‌ها در بانک اطلاعاتی ادارۀ ثبت احوال نفوس پیدا نشده‌اند.
کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که بیش از نُه میلیون تن از واجدان شرایط رأی‌دهی نام‌های شان را ثبت کرده‌اند.
این کمیسیون، برای تهیۀ فهرست نام‌های رأی‌دهنده‌گان اطلاعات را در بارۀ تمامی رأی دهنده‌گان در بانک اطلاعاتی این کمیسیون ثبت می‌کند.
منتقدان سیاسی حکومت می‌گویند که از میان این نُه میلیون بیش از پنج میلیون نام خیالی و تقلبی استند، اما آیا کمیسیون توان جدا سازی نام‌های واقعی را از نام‌های خیالی دارد؟
ابراهیم سادات، رییس فن‌آوری اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات در این باره گفت: «به‌خاطری که شما می‌دانید تذکره از ادارۀ ما صادر نشده است و این که ما چیزی را به اختیار مردم نداده باشیم مطمین که تشخیص آن نیز از مسوولیت های کمیسیون نیست.»
در بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات، تنها شناس‌نامه‌یی که بیشتر از یک بار ثبت شده باشند، و نیز کسانی که کمتر از هژده ساله باشند، شناسایی خواهند شد اما این نهاد شناس نامه‌های تقلبی را شناسایی نمی‌تواند. با این همه، تاکنون اطلاعات نزدیک به سه میلیون رأی‌دهنده در بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده‌اند.
در بانک اطلاعاتی ادارۀ ثبت احوال نفوس، اطلاعات در بارۀ پنج میلیون شناسنامه ورقی که به تازه گی توزیع شده اند و نیز پنج درصد از شناس نامه های شهروندان تاکنون ثبت نشده اند.
روح الله احمدزی، سخن‌گوی اداره ثبت احوال نفوس در این باره گفت: «جزئیاتی را که شما آورده بودین و ما در سیستم خود چک کردیم، چیزی را که شما کار داشتید برما نشان نداد.»
کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که برای جلوگیری از تقلب قرار است دو کمیسیون تازه ایجاد شوند.
سید حفیظ الله هاشمی، دبیرکمیسیون مستقل انتخابات اظهار داشت: «کمیسیون مستقل انتخابات و اداره احصاییه و ثبت احوال نفوس جور شد که این ها بشینند و دیتابیس‌ها را شریک بسازند تا دیده شود که چقدر دقیق شده است.»
مخالفان سیاسی حکومت، شمار رأی‌دهنده‌گان خیالی را نگران کننده می‌دانند و برشناسایی این نام ها تأکید می ورزند.
امیرمحمد آخندزاده، عضو ایتلاف نجات بیان داشت: «حکومت شش میلیون جعل کرده است و من مطمین استم که حتا یک و نیم میلیون رای شفاف و درست درافغانستان وجود ندارد.»
احزاب و جریان های سیاسی برای جلوگیری از آرأی رأی دهنده گان خیالی تثبیت بایومتریک رأی دهنده گان را پیشنهاد کرده اند، اما تا کنون این خواست آن‌ها پذیرفته نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.