دیدار بی‎نتیجۀ دو وزیر کابینه با طالبان در امارات

گزارشگر:22 جدی 1392 ۲۱ جدی ۱۳۹۲

مشاور امنیت ملی پاکستان: طالبان فکر می‎کنند که عدم امضای موافقتنامۀ امنیتی کابل و واشنگتن توسط حامد کرزی، یک نمایش است و کرزی این موافقتنامه را امضا خواهد کرد.

نماینده‌گانی از دولت افغانستان و طالبان یک‌بار دیگر برای دستیابی به توافق صلح مذاکراتی محرمانه با یکدیگر برگزار کردند، اما بنا بر گزارش‌ها هنوز هیچ یک از طرفین نسبت به رسیدن به این توافق امیدوار نیست.mandegar-3
به گزارش خبرگزاری راشاتودی، یکی از مقام‎های طالبان گفت: همزمان با آزادی تعدادی از زندانیان طالبان توسط پاکستان به منظور احیای مذاکرات صلح، دست کم دو تن از وزرای دولت افغانستان با نماینده‌گان طالبان در امارات با یکدیگر دیدار کردند. هنوز پیشرفتی در این مذاکرات حاصل نشده است و پس از آزادی زندانیان نیز هنوز هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است.
همزمان با اینکه قرار است نیروهای خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی افغانستان را ترک کنند، دستیابی به یک توافق صلح برای تضمین این مساله که کابل دوباره دچار جنگ داخلی نشود، لازم و حیاتی است. اما با وجود از سرگیری مذاکرات صلح البته به شکل محرمانه، طالبان و دولت حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان همچنان در مواضع‌ سرسختانه خود در مذاکرات محکم و استوار هستند.
امریکا از کرزی خواسته تا توافق امنیتی دو جانبه‌ را که منجر به حضور تعدادی از نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان می‌شود و به نیروهای امنیتی افغان کمک می‌کند، امضا کند. اما کرزی می‌گوید، پیش از آنکه توافق نامه امنیتی دو جانبه را امضا کند، مذاکرات رسمی صلح باید از سر گرفته شود. در همین حال کرزی مذاکره را با نماینده‌گان طالبان که خود را «امارت اسلامی افغانستان» می‌خوانند، رد کرده است.
این مقام ناشناس طالبان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، گروهش حاضر است میانجی‌گری غیرمستقیم بین دو طرف را بپذیرد، درست همانند اقدامی که در سال ۱۹۸۹ میلادی صورت گرفت و منجر به خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان شد.
در همین حال، سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان در رابطه با آزادی زندانیان طالبان گفت: بعد از این رویداد، طالبان در پاسخ هنوز سازش نکرده و کرزی نیز توافقنامه امنیتی دو جانبه با واشنگتن را امضا نکرده است.
وی افزود: طالبان فکر می‌کند که تمام این مسایل یک نمایش است و کرزی این توافق را امضا خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.