دیدار وزیر دفاع آلمان با وزیر دفاع افغانستان

۲۲ عقرب ۱۳۹۱

دیدار توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان از سربازان کشورش در افغانستان یک امر عادی است، اما این بار او با هواپیمای غیرنظامی و بدون حفاظ‌های دفاعی به افغانستان سفر کرده که نشان‌دهنده ثبات این کشور است.
وزیر دفاع آلمان صبح روز دوشنبه با یک هواپیمای ملکی «آیربس» مربوط به حکومت آلمان بدون حفاظ‌های امنیتی وارد میدان هوایی شهر مزارشریف در شمال افغانستان شد.
این سفر او به این مفهوم است که افغانستان به ثباتی رسیده است که می‌شود با هواپیمای ملکی به آنجا سفر کرد. دیمیزیر بعد از فرود به میدان هوایی مزار شریف گفت: «(آمدن با هواپیمای ملکی) نشانه امنیت بهتر در شمال افغانستان است. من امروز چنین تصمیمی گرفتم، اما قضیه همیشه این گونه نیست».
البته وزیر دفاع آلمان از مزار شریف به کابل با یک هواپیمای ترانسپورتی نظامی سفر کرد که با واسکت‌های ضد گلوله و کلاه ایمنی همراه است.
تحسین از ارتش افغانستان
دیمیزیر در کابل با سترجنرال بسم‌الله محمدی همتای افغان خود ملاقات کرد. او در ابتدای سفرش گفته است: «می‌خواهم تصویری به دست آورم که چگونه افغان‌ها به صورت تدریجی و فزاینده مسایل (امنیتی) را به عهده خود می‌گیرند».
وزیر دفاع آلمان آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را در مسیر درستی می‌بیند. او گفت: «کیفیت (آموزش) خیلی بهتر شده است». براساس تصمیم جامعه بین‌المللی، شمار نیروهای امنیتی افغانستان باید به ۳۵۲ هزار تن برسد که به گفته دیمیزیر فعلاً ۹۷ درصد این رقم تکمیل گردیده است.
بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان گفت که نیروهای داخلی کشورش بعد از خروج نیروهای بین‌المللی می توانند امنیت این کشور را تامین کنند.
در عین زمان دیمزیر به تداوم کمک آلمان به بازسازی افغانستان تاکید کرد. او گفت که بعد از خروج نیروهای بین‌المللی نیز حکومت آلمان به افغانستان در عرصه هایی مانند معارف کمک می کند.
قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای امنیتی افغانستان مسوولیت‌های امنیتی کشور را به دست بگیرند تا نیروهای خارجی بتوانند از این کشور خارج گردند. در حال حاضر مقام‌های غربی به پیشرفت نیروهای امنیتی افغانستان تمرکز کرده اند. تا حالا مقام های حکومت آلمان در سفر به افغانستان ابتدا به پایگاه ترمز در ازبکستان می رفتند و از آنجا با هواپیماهای نظامی که دارای میکانیزم های حفاظتی در مقابل حملات راکتی می باشند، به افغانستان سفر می کردند.
وزارت دفاع آلمان همچنان خواسته است که با پرواز مستقیم وزیر دفاع این کشور به افغانستان، از دادن مالیه‌یی که ازبکستان به خاطر پروازهای ویژه (افراد مهم) هواپیمای نظامی می‌گیرد، جلوگیری کند. چنین چیزی در گذشته به اقتضای قرارداد میان دو کشور بوده است.
آلمان در بدل استفاده از پایگاه ترمز در ازبکستان به این کشور پول می‌پردازد، با این هم این مساله همواره مورد اختلاف قرار داشته است. پایگاه ترمز یک مرکز تدارکاتی مهمی برای ماموریت نیروهای ارتش آلمان در افغانستان می‌باشد. در حال حاضر در آنجا و افغانستان مجموعاً ۴۸۰۰ سرباز آلمانی مستقر می باشند.
میدان هوایی مزار شریف در کنار بزرگترین پایگاه نظامی بین‌المللی قرار دارد که نیروهای ارتش آلمان نیز در آنجا پایگاه نظامی دارند. این میدان هوایی همچنان برای هواپیماهای ملکی مورد استفاده قرار می گیرد.
یک ترمینال برای مسافرین بخش ملکی در این میدان هوایی ساخته شده است. این پس از آن بوده است که در چهار سال گذشته ترافیک هوایی غیرنظامی در میدان هوایی مزار شریف افزایش چشمگیر داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.