دیدار کرزی با نخست‎وزیر هند بی‌اعتنایی نماینده‎گان پارلمان هند به کرزی

23 قوس 1392/

رییس جمهور کرزی و مانموهان سینگ نخست وزیر هند یک روز پس از ورود کرزی به دهلی نو دیدار کردند. ‌
کرزی در دیدار با سینگ مسایل دو جانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی مورد علاقه دو طرف را بررسی کرد.
رییس‌جمهور کرزی قبل از این دیدار، با سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند دیدار کرده بود.mandegar 3
آقای کرزی قرار است روز شنبه با سفر به شهر پونه در ایالت ماهاراشترا در غرب هند با تجار برجسته هند دیدار و در یکی از دانشگاه‌های خصوصی این شهر نیز سخنرانی کند.
سخنرانی وی با موضوع دموکراسی در پارلمان هند نیز لغو شد، چرا که تعداد کمی از نماینده‌گان پارلمان هند قصد داشتند در این سخنرانی شرکت کنند.
در این حال، آقای کرزی در گفت‎وگو با یک رسانۀ هندی گفته که تسلیم ارعاب‌ها و فشارها برای امضای موافقت‌نامۀ دوجانبۀ امنیتی با ایالات متحده امریکا نمی‌شود. او در این سفرش تلاش دارد کمک‌های بیشتر نظامی هندوستان را جلب کند.
ایالات متحده امریکا امیدوار است که هندوستان بتواند کرزی را به امضای موافقت‌نامه امنیتی وادار کند.
کرزی که ماستری‌اش را در علوم سیاسی از هندوستان گرفته است، به تکرار به این کشور سفر می‌کند و روابط نزدیکی با دهلی جدید دارد. هندوستان مراقب این مساله است که بعد از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، دوباره طالبان در این کشور قدرت نگیرند.
کرزی در مصاحبه‌یی با تلویزیون هندوستان با بیان دوباره شرط‌هایش برای امضای موافقت نامه امنیتی با ایالات متحده امریکا، گفت که در این رابطه مرعوب نمی‌شود.
کرزی در این مصاحبه با «ان دی تی وی» گفت: «اظهارات تهاجمی کار نمی‌کند.
ما ملتی نیستیم که تسلیم ارعاب شویم». او افزود: «اگر آنها (امریکایی‌ها) این مساله را که باید درک می‌کردند، درک نکرده اند، برای شان خوب است که درک کنند».
آقای کرزی گفت: «ما زمانی این (موافقت نامه امنیتی) را امضا می‌کنیم که مطمین شویم امضای ما صلح و ثبات می‌آورد». حامد کرزی که سال آینده زمان کاری‌اش به پایان می‌رسد، در اصول موافقت نامه امنیتی با واشنگتن را تایید کرده است، اما گفته است که این موافقت نامه را بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امضا می‌کند.
این اظهارات کرزی مایۀ رنجش مقام‌ها و قانونگذاران ایالات متحده امریکا شده است. مقام‌های امریکایی گفته اند اگر این موافقت نامه تا آخر سال روان میلادی امضا نشود، همه نیروهای امریکایی از افغانستان خارج می‌شوند.
جیمز دابینز، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان این هفته در جلسه یک کمیته مجلس سنای امریکا ابراز امیدواری کرد که هندوستان بتواند کرزی را به امضای این موافقت نامه ترغیب کند.
دابینز گفت: «فکر می‌کنم سفر او به هندوستان می‌تواند تاثیرگذار باشد، زیرا او در آنجا مورد احترام بالا قرار دارد و روابط خوبی با حکومت هندوستان دارد».
هندوستان حدود دو میلیارد دالر در بخش بازسازی افغانستان کمک کرده است و انتظار می‌رود که حامد کرزی در این سفرش خواستار کمک‌های بیشر به شمول بخش نظامی شود. کرزی در سفر ماه می اش به هندوستان «فهرستی از آرزوهای» خود در بخش کمک نظامی را به دهلی جدید سپرده بود.
در حالی که برخی ناظران معتقدند هندوستان نباید وارد یک جنگ قدرت در افغانستان شود، روزنامه «اندیان اکسپرس» به این باور است که دهلی جدید باید برای مقابله با رقیب‌اش پاکستان که زمانی حامی اصلی طالبان بود، به افغانستان کمک نظامی کند.
این روزنامه در سرمقاله روز جمعه‌اش نوشته است: «هرچند پیامدهای منطقه‌یی تحویل دهی تسلیحات به کابل باید با احتیاط مورد سنجش قرار گیرد، دهلی جدید نمی‌تواند خطری برآمده از پیشروی احتمالی اردوی پاکستان در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ را نادیده بگیرد».
ام.کی. بهادراکمار، سفیر اسبق هندوستان در کابل گفته است که ممکن است کرزی مورد استقبال گرم هندوستان قرار بگیرد، اما نمی‌تواند انتظار داشته باشد که همه خواست‌هایش برآورده می‌گردد.
بهادراکمار به خبرگزاری فرانس پرس گفت: «تا جایی که به ضروریات افغانستان مربوط می‌شود، درک من این است که گفتگوهایی در هر دو بخش بازسازی اقتصادی و تقویت ظرفیت نیروهای اردو جریان دارد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.