دیدبان شفافیت: حقوق بشر به گونۀ گسترده در زندان‎های افغانستان نقض می‎شود

دوشنبه 22 عقرب 1396/

یک بررسی تازه نهاد دیدبان شفافیت افغانستان از زندان‌های کشور نشان می‌دهد که نقض گسترده حقوق بشر در این زندان‌ها دیده می‌شود.
اکرام افضلی رییس دیدبان شفافیت روز یکشنبه (۲۱عقرب) در یک نشست خبری در کابل نتایج ارزیابی تازه این نهاد از وضعیت زندانیان در سه زندان mandegar-3کشور را با رسانه‌ها شریک کرد.
براساس این ارزیابی که از سه سال به این سو از وضع زندان‌های پل چرخی کابل، میدان وردک و بغلان صورت گرفته است، زندانیان در این زندان از کم‌ترین تسهیلات اساسی برخوردار نبوده و در وضعیت وحشتناکی به سر می‌برند.
آقای افضلی گفت:” در محبس پل چرخی که ظرفیت ۵۰۰ زندانی وجود دارد هم اکنون بالاتر از یک هزار تن در آن جابجا شده اند، آلودگی فضا و تعفن شدید را ایجاد نموده و شرایط را برای محبوسین تحمل ناپذیر ساخته است”.
وی افزود که در زندان‌های میدان وردک و بغلان که در این ارزیابی شامل بوده نیز وضعیت از این آشفته‌تر بوده، زندانیان به تسهیلات بهداشتی، امکانات اساسی(آب و غذا) که در قانون اساسی برای زندانیان پیشبینی شده دسترسی ندارند.
به گفته وی؛ این سه زندان به دلیل نبود برنامه های مراقبتی و ایمنی در معرض حادثات طبیعی زیانباری چون فروریختن ساختمان‌ها، آتش سوزی و سرازیر شدن سیل قرار داشته وهیچ برنامه پیشگیرانه از این حوادث در نظر گرفته نشده است.
وی وجود فساد گسترده و اختلاس را در ساخت وساز ومدیریت زندان‌ها عامل عمده این مشکلات در زندان‌ها دانسته از حکومت افغانستان خواهان رسیدگی فوری به وضعیت زندانیان شده و از جامعه جهانی نیز خواست که در تطبیق پروژه‌های انکشاف زندان‌ها که مصارف هنگفتی صورت می‌گیرد نظارت جدی نیز به خرج دهند.
رییس دیدبان شفافیت خواهان تشکیل یک کمیته مشترک نظارتی از سوی دولت افغانستان و جامعه جهانی برای رسیدگی به مشکلات زندانیان شده از حکومت خواست که زمینه‌های انتقال جرم بین زندانیان و شکنجه را در زندان‌ها از بین ببرد.
در همین حال، لیلما ناصری رییس موسسه عدالت افغانستان در این نشست نیز وضع نابسامان زندان‌ها به ویژه زندان‌های زنانه را به شدت مورد انتقاد قرار داده تاکید نمود که زندان‌ها به مراکز نقض حقوق بشر و پرورش مجرمین بدل شده است.
خانم ناصری گفت که زنان زندانی نیز از امکانات اساسی در زندان برخوردار نبوده، به سختی با بستگان شان دیدار می‌کنند، به پرونده‌های شان رسیدگی نمی‌شود و در برخی مواقع سوء استفاده های جنسی نیز از آنان صورت می‌گیرد.
وی تصریح نمود که شماری از زندانیان وجود دارند که مدت حبس‌شان به اتمام رسیده اما به دلیل فساد گسترده در نهادهای عدلی و قضایی همچنان در زندان‌ها به سرمی‌برند.
از سوی دیگر، مجیب الرحمن رحمانی، عضو انجمن وکلای مدافع افغانستان در این نشست، وضع زندانیان را در زندان‌های کشور نگران کننده خوانده گفت که زندان‌ها به جای اصلاح مجرمین، زمینه حرفه ای شدن آنان را مساعد ساخته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.