دیده‌بان شفافیت در روز جهانی مبارزه فساد: افراد فاسد مجازات نمی‌شوند

19 قوس 1392/

دیده‌بان شفافیت افغانستان به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در مراسمی در کابل گفت که مبارزه با فساد در افغانستان با چالش‎های زیای مواجه است، زیرا در این کشور افراد فاسد مجازات نمی‎شوند.
این نهاد از افرادی که در مبارزه با فساد سهم گرفته اند، تقدیر کرد.
مسوولان دیده‎بان شفافیت می‌گویند چالش‌های بزرگی در برابر نظارت از پروژه‌های بازسازی وجود دارد.
مسوولان نهاد دیده بان شفافیت می‌گویند ناظران این نهاد در ولایات تهدید می‌شوند و یا تلاش صورت می‌گیرد که این ناظران به حقایق دسترسی نداشته باشند.mandegar
یما ترابی، رییس دیده بان شفافیت روز دوشنبه در مراسمی که در کابل برگزار شده بود، در مورد فساد در پروژه‌های بازسازی گفت: «پیش از این‌که برنامه طرح شود، ما شاهد بودیم که تعمیر آباد می‌شد، اما شش ماه بعد چپه می‌شد، سرک جور می‌شد، بعد از باریدن یک باران از بین می‌رفت. ما توانستیم کیفیت این پروژه‌ها را بلند ببریم».
دشواری‌های مبارزه با فساد
دیده بان شفافیت افغانستان می‌گوید پروژه‌های بازسازی، استخراج معادن، کارهای ساختمانی، جلسات قضایی و عرضه خدمات صحی از سوی ناظران این نهاد نظارت می‌شود. این نهاد تاکنون از امور بازسازی در ۹ ولایت افغانستان نظارت می‌کند و برای این کار ۷۰۰ ناظر را استخدام کرده است.
اما آقای ترابی گفت دیده بان شفافیت برای نظارت از پروژه‌های بازسازی با چالش‌های زیادی مواجه است: «افراد زیادی در حلقات مختلف حکومت که به فساد آغشته اند، مجازات نشده اند. شما در دوازده سال اخیر کسی را ندیده اید که به زندان برود. کار در چنین کشوری چالش‌زا است.»
رییس دیده بان شفافیت گفت ناظران این نهاد نمی‌توانند به صورت درست از پروژه‌ها نظارت کنند، زیرا به گفته او مقام‌های حکومتی حاضر نیستند که کاپی قرارداد را به ناظران بدهند. او گفت در صورتی که ناظران از جزییات قرارداد خبر نباشند، نمی‌توانند از پروژه‌ها نظارت کنند.
افغانستان در لیست سازمان شفافیت بین الملل، یکی از فاسدترین کشورهای جهان است. برای مبارزه با این مشکل در افغانستان کمیسیون هایی تشکیل شده است، اما در عمل این تلاش ها نتیجه ای در پی نداشته است.
نقاشی علیه فساد
شماری از دختران و پسران نقاش، تابلوهایی را که علیه فساد نقاشی کرده بودند در نمایشگاهی که در کابل برگزار شده بود، به نمایش گذاشتند. بیشتر این تابلوها، نشان دهنده آسیب هایی بود که فساد در یک جامعه به بار می آورد.
شکیلا یک تن از نقاشان در مورد تابلویی که نقاشی کرده گفت: «من این را به مناسبت روز مبارزه با فساد نقاشی کردم. من این را نقاشی کردم که بگویم خورشید با دو انگشت پنهان نمی شود، همین گونه فساد هم پنهان نمی شود.»
حمیرا قاسمی، نقاش دیگر تابلویی نقاشی کرده که نشان می‌دهد تنها دیده بان شفافیت نمی‌تواند به تنهایی با فساد مبارزه کند. او گفت که باید همه مردم در مبارزه با فساد سهم بگیرند: «باید مردم با کمیسیون شفافیت افغانستان بسیج شود تا این ننگ ملی و این روسیاهی ملی را پاک کنیم و از بین ببریم.»
برخی از نقاشان سوژه‌هایی را در مورد مجازات عاملان فساد نقاشی کرده بودند. کتایون یک نقاش افغان تابلویی را نقاشی کرده و در آن خواستار مجازات چنین افراد شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.