راننده‎گان شاهراه کابل – هـرات اعتصاب کردند

۸ سنبله ۱۳۹۲

اتحادیه‌های مسافربری و راننده‌گان شاهراه کابل – هرات به دلیل جنگ، سرقت‌های مسلحانه و پول ستانی‌های غیرقانونی اعتصاب کاری کردند. این اعتصاب از صبح روز پنجشنبه آغاز شد.
به گزارش دویچه وله، نا امنی و جنگ در شاهراه کابل – هرات به دردسر بزرگی برای دولت افغانستان تبدیل شده است. طالبان لاری‌ها و قطارهای اکمالاتی را در پهلوی پوسته‌های پولیس آتش می‌زنند.
منطقۀ چشمه سالار میدان وردک که در مسیر این شاهراه قرار دارد، به میدان جنگ طالبان و نیروهای امنیتی تبدیل شده است. القاعده این منطقه را «فلوجه افغانستان» نام گذاری کرده زیرا طالبان تقریباً همه روزه در این مسیر لاری‌ها را آتش می‌زنند.
راننده‌گان بس‌های مسافر بری‌یی را نشان دادند که در اثر اصابت گلوله هنگام جنگ بین نیروهای دولتی و طالبان شیشه های آن ها شکسته و بدنه موترها صدمه دیده اند.
این در حالی است که والیان ولایت‌هایی که در مسیر شاهراه کابل – هرات موقعیت دارند یک هفته پیش وعده دادند که امنیت این شاهراه را تامین می‌کنند.
خواجه عارف نماینده یک اتحادیه مسافربری گفت: «امنیت نیست، در حالی که پوسته های دولتی وجود دارد نفر از پیش روی پوسته دولتی مسافر را می‌برد و می‌گوید پنج لک و ده لک روان کن.»
اما وزارت داخله گفته است که با ایجاد پوسته های بیشتر امنیتی تلاش دارد تا امنیت این شاهراه را تامین کند.
به گفتۀ خواجه عارف دزدان در برخی موارد مسافران زن را مورد آزار و اذیت قرار می دهند: «همه روزه مسافران در این مسیر از موترها پایین آورده می شوند، از آن ها پول می خواهند. زنان را بی آبرو می کنند و دوباره به موتر بالا می کنند، در این وضعیت چه آبرویی به موتروان می ماند؟»
راننده‌گان می‌گویند با خروج از دروازه کابل، جنگ و نا امنی آغاز می‌شود. آن ها می‌گویند طالبان گاهی در لباس اردوی ملی مسافران را از موترها پایین می کنند و با خود می برند.
سرقت‌های مسلحانه
حاجی احمدالله معاون اتحادیه مسافربری ابدالی می‌گوید دزدان مسلح در مسیر قندهار- هرات راننده‎گان را با خود می برند و در بدل رهایی آن ها ۲۰ تا ۵۰ لک افغانی می خواهند.
راننده‎گان می‌گویند هنگامی که در جنگ گیر می‌مانند مجبورند ساعت‌ها توقف کنند و خطر مرگ را بپذیرند. آن‌ها می‌گویند که در دو ماه اخیر دزدی های مسلحانه بیشتر شده است.
انورخان یک تن از راننده‎گان گفت پوسته های پولیس نمی توانند جلو سرقت دزدان را بگیرند: «زیادتر مشکل از دزد است. پوسته ها زیاد است اما نمی توانند جلو دزدان را بگیرند.»
به گفتۀ راننده‎گان دزدان گاهی بر آن ها شلیک می کنند و بارها اتفاق افتاده که مسافران و راننده‎گان در اثر این شلیک ها جان داده و یا زخمی شده اند.
امیر رحمان یک تن از راننده‎گان می‌گوید: «شیشه های موترها می شکنند، موترها آتش گرفته اند، در مسیر راه جنگ است. وقتی موترهای ما با قطارها بر می خورند چون آتش روشن است موترهای ما هم آتش می گیرد.»
راننده‎گان و اتحادیه های مسافربری هشدار دادند تا زمانی که امنیت شاهراه کابل- هرات تامین نشود، به اعتصاب کاری را دامه می دهند. آن ها گفتند مقام های امنیتی هر شب در تلویزیون ها از امنیت این شاهراه سخن می گویند در حالی که واقعیت برعکس است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.