راه‌اندازی کمپاین در مخالفت با فرار جوانان

یک شنبه 17 عقرب 1394/

ده‌ها تن از جوانان دختر و پسر کمپاین «فرار» را در شهر کابل به راه انداختند. این کمپاین شامل راهپیمایی و نمایش تیاتر خیابانی بود. در این تیاترها، خطرات و پیامدهای زیانبار مهاجرت‌های غیرقانونی به نمایش گذاشته شد.
این کمپاین توسط موسسه «توانمندسازی و ارتقای ظرفیت جوانان» و موسسه «مشارکت و عدالت» به راه انداخته شد و به اشکال گوناگون یک ماه mandegar-3دوام خواهد داشت. جوانان از روبروی لیسه حبیبیه در کابل تا مقابل دروازه پارلمان افغانستان راهپیمایی کردند و تیاترهایی را که آماده کرده بودند، به نمایش گذاشتند.
جوانان در این کمپاین از حکومت خواستند تا با تامین امنیت و ایجاد اشتغال برای جوانان، مانع فرار آن‌ها از افغانستان شود. آن‌ها تاکید کردند که ناامنی و بیکاری دو عامل اصلی فرار جوانان از این کشور هستند و پیامدهای خطرناکی برای جوانان دارد.
بریالی ضیا، یک تن از اشتراک کنندگان این کمپاین گفت: «سرمایه ملی ما که جوانان هستند، این روزها در حال فرار هستند. دلیل اصلی این موضوع بیکاری و ناامنی است. ما از دولت می‌خواهیم که متوجه این دو مشکل شود و نگذارد که سرمایه‌های ملی ما از وطن فرار کنند».
در این کمپاین یک ماهه، جوانان تشویق می‌شوند تا در کشور خود باقی بمانند و فکر فرار را از ذهن خود دور کنند. قرار است در بخش‌هایی از این کمپاین‌ خطرها و پیامدهای ناگواری که فرار جوانان دارد، برای آن‌ها عملا نشان داده شود.
حمیرا یک تن از اشتراک کننده‌گان گفت: «جوانانی که در افغانستان تحصیل کرده‌اند در خارج نمی‌توانند از آن استفاده کنند. آن‌ها باید دوباره تحصیل کنند و زبان یاد بگیرند. زندگی آنگونه که ما فکر می‌کنیم در اروپا آسان است، نیست».
کمپاین کننده‌گان به جوانان می‌آموزانند که اگر کار و زحمتی را که در اروپا می‌کنند در افغانستان انجام دهند، صاحب بهترین زندگی و شغل می‌شوند بدون این که درد و رنج ناشی از بی‌وطنی و غربت را تحمل نمایند.
قیمت فراموشی افغانستان
جوانانی که در این کمپاین اشتراک کرده‌اند، تاکید کردند که جامعه جهانی نباید یک بار دیگر افغانستان را فراموش کند. آن‌ها گفتند بهای فراموشی افغانستان بحران پناهجویان در اروپا است و در دنیای امروز نمی‌تواند بحران را در یک کشور و یا یک منطقه دنیا مهار کرد.
اشتراک کننده‌گان این کمپاین گفتند که خروج نیروهای خارجی از افغانستان بدون برنامه منسجم به منظور مبارزه با تروریسم، سبب سقوط ولسوالی‌ها شده و مردم مجبورند برای این که زنده بمانند به کشورهای دیگر مهاجر شوند. حمیرا می‌گوید اگر جهان افغانستان را به صورت منظم حمایت کند، جوانان مجبور به فرار نمی‌شوند: «جهان نمی‌تواند افغانستان را فراموش کند. اگر ناامنی در افغانستان باشد این را بدانید که این ناامنی تمام جهان را دربر می‌گیرد. اگر آلمان یا کشورهای دیگر نیروهای خود را از افغانستان کشید، حالا خود به بحران مهاجرت روبرو شده‌اند و حتا این بحران از کنترول آن‌ها خارج شده است».
همسر رئیس جمهور افغانستان یا بانوی اول این کشور از آلمان خواست در مقابل مهاجران افغان «صبر و سخاوت» نشان دهد. آلمان اخیرا اعلام کرده که شمار زیادی از مهاجران افغان را که درخواست پناهندگی شان رد شده، اخراج خواهند کرد.
این در حالیست که رهبران جهان اخیرا اعلام کردند که نیروهای آن‌ها پس از سال ۲۰۱۶ نیز در افغانستان باقی خواهند ماند. انگلا مرکل نخست وزیر آلمان گفته است که جهان افغان‌ها را در کشور خودشان حمایت خواهد کرد.
مخالفت با اخراج پناهجویان
باوجودی که کمپاین «فرار» در کابل راه اندازی شده و جوانان با مهاجرت‌های خطرناک و غیرقانونی مخالفت می‌کنند، اما اشتراک کنندگان این کمپاین از حکومت افغانستان و مقام‌های کشورهای اروپایی خواستند که با سرنوشت پناهجویان بازی نکنند و با اخراج اجباری، بحران دیگر را در داخل افغانستان به وجود نیاورند.
رفیع فرزام، یک تن از اشتراک کنندگان این کمپاین گفت اگر ناامنی، فقر و بیکاری ادامه یابد، خود نیز به فرار فکر خواهد کرد. او گفت رهبران حکومت وحدت ملی ناکام ماندند و نتوانستند زمینه زندگی را در افغانستان فراهم کنند: «در این‌جا هیچ کاری وجود ندارد. ما می‌خواهیم به جهان نشان دهیم که جوانان به دلیل بی‌کفایتی دولت مردان کشور خودرا ترک می‌کنند، در دریا غرق می‌شوند و مشکلات زیادی را می‌بینند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.