راه‌پیمایی شهروندان هرات در پی افزایش قیمت برق

گزارشگر:سه شنبه 28 دلو 1393 ۲۷ دلو ۱۳۹۳

صدها تن از باشنده‌گان ولایت هرات به افزایش قیمت برق اعتراض کردند. مقام‌های این ولایت در پاسخ گفتند که قیمت برق وارداتی از ایران افزایش یافته است.
در این اواخر قیمت برق در ولایت هرات از ۳٫۴ افغانی به ۵٫۲ افغانی در هر کیلووات افزایش یافته است. این افزایش در قیمت برق صدها تن از باشنده‌گان این ولایت را به جاده ها کشاند.
mnandegar-3این تظاهرات از سوی شبکه نهادهای مدنی سازمان دهی شده و به صورت مسالمت آمیز در پیش روی ساختمان برق این ولایت انجام یافت.
اشتراک کننده‌گان این تجمع اعتراضی افزایش قیمت برق را باج خواهی و اضافه ستانی عنوان کردند و برای ساعاتی یکی از سرک های مرکزی شهر را به روی ترافیک مسدود کردند.
برق ولایت هرات از دو کشور همسایه، ایران و ترکمنستان وارد می‌گردد. شهر هرات یکی از مراکز مهم اقتصادی و صنعتی افغانستان است، اما فاصله میان غنی و فقیر در این شهر رو به روز بیشتر می‌شود.
اشتراک کنندگان این تظاهرات گفتند که در وضعیت فعلی توان پرداخت پول برق خود را ندارند.
شماری از زنان و فعالان جامعه مدنی نیز در این تظاهرات شرکت داشتند. مریم جامی، دیگر اشتراک‌کننده این تظاهرات گفت: «مردم به مشکل پیدا کردن نان اولاد خود گیر مانده اند.»
او گفت که حکومت مرکزی همواره تصمیم های خود را ابتدا به صورت آزمایشی در هرات تطبیق می کند بدون این که مردم این ولایت از آن آگاهی حاصل کنند.
مقام های محلی ولایت هرات گفتند که مشکل مردم را درک می‌کنند و در تلاش اند که برای رفع آن اقدام کنند.
اصیل الدین جامی، سرپرست ولایت هرات: «تصمیم اداره برق (به افزایش قیمت) از اینجا منشاء می‌گیرد که ایران قیمت برق را بالا برده است. به این اساس قیمت برق در هرات بلند رفته است.»
او افزود که قیمت برق وارداتی از ترکمنستان افزایش نیافته است و این سوال پیش آنها وجود دارد که چرا قیمت برق وارداتی از ایران بلند رفته است. او گفت که منتظر هیئتی از کابل می‌باشند تا به این مشکل رسیدگی شود.
اشتراک کننده‌گان این تجمع در یک قطعنامه ۵ ماده‌یی خواهان تقویت و حذف جیره‌بندی برق نیز شدند. ولتاژ برق هرات معمولاً در سرما و گرمای شدید افت می‌کند، چیزی که سبب شده تا برق وارداتی از دو کشور همسایه جیره بندی شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.