راه‌کار پیش‌نهادی ترامپ برای کاهش تلفات نیروهای امنیتی پس از نشست قطر

گزارشگر:دوشنبه 8 اسد 1397 ۷ اسد ۱۳۹۷

سرانجام فصل گفت‌وگوهای مستقیم ایالت متحدۀ امریکا با طالبان در پیوند به صلح افغانستان در شهر دوحه، پای‌تخت قطر آغاز شد.
روزنامۀ وال استریت ژورنال روز چهارشنبه (۳ اسد) گزارش داد که الیس ویلز، دست‌یار وزیرخارجۀ امریکا و فرستادۀ ویژۀ این کشور در امور آسیای جنوبی با مقام‌های طالبان در کشور قطر دیدار و با آنان دربارۀ مذاکرات صلح افغانستان گفتگو کرده‌است. گروه طالبان نیز با تأیید این خبر، mandegar-3گزارش دادند که افراد باصلاحیت و ویژۀ این گروه با فرستادۀ ویژۀ کاخ سفید در امور آسیای جنوبی دیدار کرده‌اند. وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا، آغاز گفت‌وگوها با طالبان را اول رد کرده و اما پس از اندک تأمل آن‌را تأیید کرد. هم‌چنان وزارت خارجۀ امریکا گفته‌است که حکومت امریکا از پروسۀ مذاکرات صلح بین‌الافغانی پشتیبانی می‌کند. یک مقام ارشد گروه طالبان در گفت‌وگو با صدای آشنا، غرض از این گفت‌وگو را فراهم‌سازی زمینه برای گفت‌گوها بین حکومت افغانستان و گروه طالبان خوانده‌است.
هم‌زمان با نشر این خبر از سوی رسانه‌ها، شورای عالی صلح افغانستان نیز از آغاز گفت‌وگوهایی که طالبان آن را تأیید کرده‌اند، استقبال کرده‌است. هم‌چنان ریاست اجراییۀ کشور نیز این گفت‌وگوها را برای روند صلح در افغانستان سودمند خوانده و گفته‌است که تصمیم‌گیری در قبال سرنوشت مردم افغانستان حق انحصاری مردم بوده و هیچ گروه و کشوری حق تصمیم‌گیری در این مورد را نداشته و مدعی این اقدام نیز تاکنون نشده‌است.
پس ازنشر خبر از آغاز دیدارها در شهر دوحه، کاخ سفید تازه‌ترین پالیسی خویش در قبال جنگ افغانستان را به منظور تامین امنیت و چه‌گونه‌گی کاهش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان پیش‌نهاد کرد. ایالات متحدۀ امریکا از آن عده نیروهای امنیتی که از پشتیبانی این کشور برخوردار استند، خواسته‌است تا از مناطق کم‌جمعیت ترک مواضع کنند. بربنیاد گزارش‌ رسانه‌های بین‌الملی، این پالیسی تازۀ رییس‌جمهور ترامپ است که به منظور کاهش حملات هراس‌‌‌‌‌افگانه بالای نیروهای امنیتی در مناطق آسیب‌پذیر و متمرکز شدن نیروهای امنیتی در تأمین امنیت شهرهای بزرگ کشور طراحی شده‌است.
آیا طرح پیش‌نهادشدۀ کاخ سفید برای کاهش جنگ در افغانستان از چشمۀ گفت‌وگوهای قطر آب می‌نوشد؟ پاسخ این پرسش اندک دشوار است؛ اما از آن‌جایی که ایالات متحده در آغاز، دیدار مقام‌های ویژه‌اش با گروه طالبان را در دوحه رد کرد، راه‌کاری پیش‌نهادی ترامپ برای افغاسنتان هم درخور درنگ و مداقه است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.