ربانی خواستار حمایت اتحادیه اروپا از نامزدی افغانستان در کرسی حقوق بشر سازمان ملل شد

گزارشگر:سه شنبه 24 اسد 1396 ۲۳ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3وزیر خارجۀ افغانستان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که از نامزدی کشور برای کسب کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۸- ۲۰۲۰ حمایت کنند.
صلاح الدین ربانی وزیر وزارت خارجه که دیروز دوشنبه، ۲۳ اسد در سومین نشست مقام‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کمیسیون حقوق بشر افغانستان در کابل صحبت می‌کرد گفت که افغانستان برای احراز کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ۲۰۱۸-۲۰۲۰ نامزد شده و تجربه خوبی را در راستای حقوق بشری کسب کرده است.
آقای ربانی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جهان خواست که برای احراز این کرسی افغانستان را حمایت کنند.
به گفتۀ او، افغانستان در راستای تأمین حقوق بشری تجربه خوبی را کسب کرده و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌تواند از این تجارب برای بهبود وضعیت حقوق بشری در جهان استفاده کند.
افغانستان حدود سه ماه پیش نامزدی‌اش را برای کرسی خالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد و قرار است انتخابات این شورا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ در هفتاد و دومین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود.
اعضای شورای حقوق بشر با آرای اکثریت قاطع کشورهای عضو سازمان ملل متحد انتخاب می‌شوند و آسیا ۱۳ کرسی در این شورا دارد. این اولین باری است که افغانستان برای عضویت در این شورا نامزد شده است. اعضای این شورا برای سه سال انتخاب می‌شوند و هر عضو پس از دو دوره متوالی نمی‌تواند عضویت شورا را به دست آورد.
با این حال، آقای ربانی با اشاره به حملات اخیر تروریستی گروه‌های هراس افگن در افغانستان، از نهادهای بین المللی خواست که قضاوت خود را پیرامون جنایات ضد بشری تروریستان تغییر داده و اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت حقوق بشری در نظر گیرند.
آقای ربانی، دولت افغانستان را در تأمین حقوق بشری در کشور متعهد خواند و تأکید ورزید که انفاذ قانون منع شکنجه زندانیان، انفاذ قانون منع آزار و اذیت زنان، طی مراحل قانون حمایت از کودکان، اصلاحات در قانون جزا، ایجاد معاونیت منع خشونت برای زنان در دادستانی‌های ولایات از مهمترین اقداماتی است که در یک سال گذشته انجام شده و یا در حال انجام می‌باشد.
او، ارایه گزارش از دست‌آوردهای حقوق بشری سازمان ملل متحد را نیز یکی از مهمترین تعهدات دولت افغانستان خواند و برای فراهم‌سازی زمینۀ سفر گزارش‌گران سازمان ملل به افغانستان اعلام آماده‌گی کرد.
به گفتۀ آقای ربانی، وزارت خارجۀ افغانستان، گزارشی پیرامون تطبیق کنوانسیون منع شکنجه زندانیان را برای ارایه در دومین دوره نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل آماده کرده است و هم اکنون در حال آماده‌سازی گزارش‌های در مورد تأمین حقوق کودکان و رفع تبعیض در برابر زنان می‌باشد.
سومین نشست مقام‌های اتحادیه اروپا و کمیسیون حقوق بشر به منظور بررسی اوضاع حقوق بشری در افغانستان برگزار شده است.
اتحادیه اروپا و در کُل جامعه جهانی بیشترین کمک‌های شان را به افغانستان به بهبود وضعیت حقوق بشری مشروط کرده است. پیش از این اتحادیه اروپا از وضعیت حقوق بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.