«رسوایی اخلاقی» دامن جان آلن را نیز گرفت

۲۴ عقرب ۱۳۹۱

یک مقام پنتاگون گفته است که جنرال جان آلن، فرمانده امریکایی نیروهای بین‌المللی در افغانستان در ارتباط با جنجالی که دامنگیر دیوید پتریوس، رییس پیشین سازمان استخبارات مرکزی امریکا شده، مورد تحقیق قرار دارد.
دیوید پتریوس که ۳۷ سال از ازدواجش می‌گذرد، هفته گذشته در پی فاش شدن رابطه عاشقانه‌اش با پاولا برادویل، زنی که زنده‌گی نامه او را می‌نویسد، از ریاست سازمان سیا کناره‌گیری کرد.
تحقیق از جنرال جان آلن در این رابطه، نقطه عطف دیگر در جنجال رو به گسترشی است که واشنگتن را تنها چند روز پس از انتخاب دوباره بارک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده تکان داد. نمایندگان کانگرس و سنای امریکا اکنون وعده داده اند که در مورد این قضیه به طور اساسی تحقیق می‌کنند.
این مقام پنتاگون به گزارشگران گفت که «اف بی آی» یا پولیس فدرال امریکا به ۳۰ هزار صفحه نامه نگاری میان آلن و جین کلی دست یافته است. این خانم در جنجالی که باعث کناره‌گیری پتریوس از سمتش به عنوان رییس پیشین «سی آی ای» شد، نقشی کلیدی دارد.
جین کلی که سال‌ها است دوست خانواده‌گی پتریوس می‌باشد، در اوایل سال روان به «اف بی آی» خبر داد که نامه‌های تهدیدآمیز دریافت می‌کند که از سوی برادویل، معشوقه پتریوس نوشته شده است. پولیس فدرال امریکا، ایمیل‌های رد و بدل شده میان برادویل و پتریوس را پیدا کرد و رابطه عاشقانه این دو به این ترتیب فاش شد.
مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده به شرط فاش نشدن نامش به گزارشگران گفت که نامه‌های جان آلن «به احتمال زیاد» به جنجال پتریوس ارتباط دارد. او که در مسیر سفر لیون پنیتا به جانب آسترالیا با خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود که اتهام‌ها شامل «ارتباطات نامناسب» میان جان آلن و جین کیلی می‌باشد.
لیون پنیتا، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در یک بیانیه گفت که «اف بی آی» روز یک شنبه (۲۱ عقرب/۱۱ نوامبر) وزارتش را از این مساله آگاه ساخته است.
پنیتا در ادامه گفت که آلن در کابل به عنوان فرمانده کل نیروهای امنیتی تحت رهبری ناتو باقی می‌ماند. اما او از کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا خواسته است که ابقای آلن در سمت قوماندان ارشد نیروهای متحدین را به تاخیر بیاندازند.
پنیتا عملکرد جنرال آلن در افغانستان را ستایش کرد و گفت که رهبری او در بهبود اوضاع امنیتی در جنگ علیه شورشیان طالبان «نقشی تعیین کننده داشته است». هنوز روشن نیست که چه اتهاماتی متوجه جان آلن است و مقام های مسوول نیز از دادن اطلاعات دراین باره خودداری کردند.
این مقام وزارت دفاع امریکا گفته است: «هنوز خیلی زود است که در این مورد که بازرس کل به چه نتایجی دست می‌یابد، حدس و گمان بزنیم». او گفت که آلن بر بی‌گناهی پافشاری می‌کند و افزود: «جنرال آلن دخیل بودن در هرگونه عمل غیرقانونی در این زمینه را رد می‌کند».
جین کلی که به نوعی با پایگاه نیروهای هوایی امریکا در تامپا واقع در ایالت فلوریدا در ارتباط است، از سال‌ها پیش بدین سو دوست خانواده‌گی پتریوس می باشد، اما در ارتش امریکا دارای یک سمت رسمی نیست.
پتریوس و آلن، هر دو در تامپا خدمت کرده اند که فرماندهی مرکزی ایالات متحده می‌باشد. پتریوس پیش از این که فرمانده کل نیروهای امنیتی را در سال ۲۰۱۰ به عهده بگیرد، ریاست پایگاه نیروهای هوایی را در تامپا به عهده داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.