رمضان و افزایش سرسام‌آور بهای مواد خوراکی

گزارشگر:دوشنبه 8 جوزا 1396 ۷ جوزا ۱۳۹۶

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، بهای مواد خوراکی نیز در بازارهای افغانستان افزایش یافته است. شماری از باشنده‌‌گان پایتخت می‌گویند که بهای مواد خوراکی در بازارهای کشور به دلیل بی‌توجهی حکومت افزایش یافته و حکومت برای کاهش آن هیچ برنامۀ عملی‌یی روی دست ندارد.
mandegar-3به گفتۀ آنان، با مزد کمی که روزانه به دست می‌آورند، توان خرید مواد خوراکی با بهای بلند را ندارند.
این باشنده‌گان از حکومت می‌خواهند که جلو افزایش بهای مواد خوراکی را بگیرد و از روند خریدوفروش در بازارهای کشور به گونۀ جدی نظارت کند.
اما مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که بر بنیاد قوانین نافذ در کشور، از بهای مواد خوارکی در بازارها به گونۀ جدی نظارت می‌شود. او می‌گوید، اگر فروشنده‌‌گان به هر دلیلی نرخ‌ها را دست‌کاری کنند با آنان برخورد قانونی خواهد شد.
صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع نیز از افزایش بهای مواد خوراکی در بازارهای کشور نگرانی می‌کند و می‌گوید که برای کاهش بهای مواد خوراکی با بخش خصوصی گفت‌وگو خواهند کرد.
شماری از اعضای مجلس سنا نیز در نشست امروز فیصله کردند که برای کاهش بهای مواد خوراکی در ماه رمضان، باید با بازرگانان کشور گفت‌وگو شود.
اما شماری از آگاهان می‌گویند که بلندرفتن بهای مواد خوراکی در ماه مبارک رمضان در کشور به یک فرهنگ تبدیل شده، در حالی که در دیگر کشورهای اسلامی از روند خریدوفروش مواد خوراکی در بازارها به گونۀ جدی نظارت می‌شود و حتا دولت‌ها تلاش می‌کنند که با واردکردن مواد خوراکی در بازارهای‌شان در ماه رمضان، بهای مواد خوراکی را بیشتر از پیش کاهش دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.