رهبر طالبان سرمایه‎داری تحت نظارت آی‌اس‎آی است

/

مقام‌های دولت افغانستان معتقدند، ملا منصور رهبر جدید طالبان تاجر ثروتمندی است که خانه‌هایی در پاکستان و دبی دارد و تحت نظارت استخبارات اسلام‌آباد فعالیت می‌کند.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ملا منصور سرکرده جدید طالبان افغانستان خانه‌یی در قسمت توریستی غرب دبی دارد که معمولاً به آنجا تردد می‌کند و mnandegar-3بخشی از امپراتوری تجاری خود را از آنجا مدیریت می‌کند.
برخلاف ملا عمر، سرکرده پیشین طالبان، این چهره جنجالی که به دولت مورد حمایت افغانستان توسط امریکا انتقاد دارد، فردی عمل‌گرا است که به سابقه تجاری خود شناخته شده است. نیویورک تایمز بر پایه مصاحبه با همکاران کنونی و سابق ملا اختر منصور و مقام‌های دولتی افغانستان، فاش کرد که وی نه تنها فردی متمول است، بلکه بسیار سفر می‌کند و تحت حمایت است.
گفته می‌شود که خانه وی در کویته توسط استخبارات پاکستان محافظت می‌شود و ملا منصور از آنجا هم شماری از فعالیت‌های تجاری خودش از جمله اداره یک شرکت تلفن همراه را بر عهده دارد. گرچه پاکستان متحد صوری ایالات متحده است، اما روابط آن با طالبان بسیار مشهور است. بنابراین افشای این موضوع که ملا منصور خانه‌یی در امارات دارد، ممکن که بسیار شوک‌آورتر باشد. امارات محل استقرار پایگاه‌های نظامی غربی و محلی شناخته‌شده برای خوشگذرانی گاه به گاه خارجی‌ها و گردشگران غربی است.
دبی هم یک قطب مهم برای آژانس‌های اطلاعاتی غربی است. نیویورک تایمز در گزارش خود به نقل از یک مقام اطلاعاتی افغانستان می‌نویسد: گرچه ملا منصور در لیست پرواز ممنوع سازمان ملل متحد است اما مرتباً به پاکستان و کشورهای خارجی سفر می‌کند. معمولاً مقصد سفر او دبی در امارات است که در آنجا خانه دارد و با نام‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :