رهنمای مصونیت برای ژورنالیستان افغانستان چاپ شد

گزارشگر:دوشنبه 27 قوس 1396 ۲۶ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان رهنمای مصونیت برای ژورنالیستان افغان را چاپ کرد.
فهیم دشتی رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان روز یکشنبه (۲۷ قوس) راهنمای مصوونیت ژورنالیستان را معرفی کرد.
آقای دشتی بیان داشت که حکومت، نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران باید مسوولیت‌های شان را به گونه درست انحام دهند، تا هیچ مشکلی فراه راه خبرنگارن ایجاد نشود.
وی تاکید کرد که رهنمای مصوونیت برای ژورنالیستان افغان، توصیه‌های لازم را در زمینه پیشگیری از خشونت و تهدید علیه خبرنگاران را توضیح داده است.
به گفته‌ آقای دشتی، این رهنما موضوعاتی را که مصوونیت خبرنگاران را به خطر می‌اندازند و نیز راه‌های جلوگیری و پیشگیری آن را به خبرنگاران به گونه مشخص بیان کرده است.
آقای دشتی گفت که این رهنما در سه بخش، مصوونیت فیزیکی، مصوونیت شغلی و مصوونیت جنسی تهیه شده است.
وی تاکید کرد که در حال حاضر زنان در بخش خبرنگاری با مشکلات خاصی روبرو بوده و از همین سبب آنان تلاش نموده تا راه‌های مصوون بودن زنان از آزارهای جنسی را در یک فصل جداگانه تهیه کنند.
به گفته‌ آقای دشتی کتاب رهنمای مصوونیت برای ژورنالیستان افغانستان به تعداد سه هزار نسخه چاپ شده که به خبرنگاران ولایت‌ها نیز فرستاده خواهد شد.
کتاب رهنمای مصوونیت ژورنالیستان افغان در حالی تهیه می‌شود که به باوری شماری از نهادهای حامی خبرنگاران، گراف خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در سال‌های اخیر افزایش یافته است. روندی رو به رشدی که با موجی از نگرانی‌ها نیز به همراه بوده است.
با آنکه رهبری حکومت وحدت ملی همواره از حمایت از آزادی بیان و رسانه‌ها سخن می‌زند اما بسیاری‌ها به این باور است که رهبران حکومت وحدت ملی در این زمینه شعاری برخورد می‌کنند.
گفتارهای حکومت در زمینه حمایت از رسانه‌ها در حالی شعاری خوانده می‌شود که روز گذشته پی‌پی‌اس یا محافظان ویژه ارگ ریاست جمهوری که بانوی اول را در یکی از برنامه‌های وزارت تحصیلات عالی همراهمی می‌کردند، با شماری از خبرنگاران برخورد کرده بودند. برخوردی که سبب شد تا خبرنگاران، نشر این برنامه را تحریم کنند.
هرچند، وزارت تحصیلات عالی از رفتار محافظان ارگ ریاست جمهوری با خبرنگاران معذرت خواهی کرده بود اما شماری از خبرنگاران به این باورند که اگر جلو اینگونه رفتارها گرفته نشود، وضعیت آزادی بیان و رسانه‌ها با ناگواری‌های زیادی روبرو خواهد شد.
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان برخورد محافظان ویژه ارگ ریاست جمهوری با خبرنگاران را غیرانسانی خواند و اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان نیز خواهان پیگری جدی این موضوع شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.