روایتی تازه از چگونه‌گی کشتن بن‌لادن

/

یک کماندوی سابق ارتش امریکا با نام مستعار مارک آون که مدعی است در عملیات یورش به ویلای ابیت آباد در ماه می سال ۲۰۱۱ حضور داشته در کتابی جدید تحت عنوان روز دشوار (NO EASY DAY) از جزییات لحظات مواجهه با بن لادن و کشتن او سخن گفته است. ادعاهایی که با اظهارات کاخ سفید در این باره تناقض دارد.
در اخبار اولیه پس از این عملیات که «جرانیمو» نام گرفته بود، گفته شد که هنگام مواجهه کماندوهای امریکایی با اسامه بن لادن، او تلاش کرده که دست به اسلحه ببرد و به همین علت کماندوها به او شلیک کرده اند. حتی گفته شد که بن لادن همسرش را سپر خود در برابر سربازان امریکایی قرار داده است.
به گزارش اسوشتیدپرس، در این کتاب که قرار است یک ماه دیگر به بازار بیاید، گفته می‌شود که کماندوها به محض رویارویی با بن لادن در طبقه دوم ویلایش به سوی او شلیک می‌کنند.
بنابر گزارش اسوشیتدپرس که ادعا می کند به محتویات این کتاب دسترسی داشته، کماندوی سابقی که مشاهداتش را نوشته دقیقا در پشت سر کسی قرار داشته که از پله ها به طبقه دوم و اتاق بن لادن می رفته و با اسلحه دوربین دارش آماده هدف قرار دادن بوده است.
بنابر این گزارش، مارک آون در کتابش می نویسد که هنوز پنج پله مانده به طبقه بالا تیراندازی شروع شد، بنگ بنگ؛ هدف مردی بود که از داخل اتاق به بیرون سرک کشیده بود.
نویسنده کتاب روز دشوار در ادامه نوشته است که تیرانداز سپس به سرعت روانه اتاق شد و بن لادن را در حالی که روی زمین و غرق خون بود یافت، با دو زن که بر بالینش نشسته بودند و تیری که سمت راست سرش را سوراخ کرده بود. او سپس زنان را به کناری رانده و دوباره به سمت بن لادن شلیک می کند، آنقدر که بدن او بی حرکت می‌شود.
این اظهارات با آنچه پیش‌تر کاخ سفید اعلام کرده بود متفاوت است. دولت امریکا گفته بود که به بن لادن تنها هنگامی شلیک شده که او به داخل اتاق دویده بود، احتمالا به قصد دست بردن به اسلحه و این علت آتش گشودن کماندوها بر روی رهبر سابق القاعده بوده است.

نکته به نکته
نویسنده کتاب روز دشوار پیش‌تر به بی بی سی گفته بود که گزارش‌های رسمی منتشر شده درباره عملیات جرانیمو «گمراه کننده» بوده اند.
از نظر مارک آون، یورش کماندوهای امریکایی به مخفیگاه اسامه بن لادن در شهر ابیت آباد پاکستان، بیشتر به صورت یک «فیلم ضعیف اکشن» منعکس شده است.
ادعایی که به گفته پل آدامز، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن، خیلی هم تعجب برانگیز نیست چرا که کاخ سفید در روزهای نخست پس از این عملیات، چند بار گزارش های خود را انکار و اصلاح کرد.
کتاب «نو ایزی دی» (NO EASY DAY) یا روز دشوار توسط انتشارات داتن وابسته به نشر پنگوئن به چاپ رسیده و ناشر آن مدعی است که محتویاتش «حاوی جزئیات بسیار ریز» این عملیات است.
جسد بن لادن
در بخش دیگری از گزارش آسوشیتد پرس از این کتاب جدید، کماندوی سابق ارتش می گوید که پس از انتقال جسد بن لادن به هلی کوپتر، یکی از سربازان بروی سینه او می‌نشیند. ادعایی که بازهم با گزارش های اولیه در تناقض است. در گزارش های کاخ سفید اعلام شده بود که جسد بن لادن پس از رعایت تمامی تشریفات اسلامی به دریا انداخته شده است.
در حالی که مقامات کاخ سفید هنوز به انتشار و محتویات این کتاب واکنش نشان نداده‌اند، ناشر کتاب «روز دشوار» ادعا کرده که پیش از انتشار، متن کتاب توسط وکلای ویژه امور نظامی بازبینی شده تا از فاش سازی اسرار محرمانه و اطلاعات نظامی پیشگیری شود.
بی بی سی

اشتراک گذاري با دوستان :