روایت جدید ریاض از قتل خاشقجی: «می‌خواستیم بیهوشش کنیم، اما خفه شد»

گزارشگر:سه شنبه 1 عقرب 1397 ۳۰ میزان ۱۳۹۷

عربستان سعودی، تنها چند روز پس از پذیرش کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در ریاض، روایت جدیدی از این ماجرا ارایه می‌کند. روایتی که با نسخه اولیه متفاوت و حتا در مواردی متضاد است.
خبرگزاری رویترز در گفت‌وگو با یک مقام ارشد عربستان جزییات دیگری از نحوۀ قتل آقای خاشقجی ارایه کرده است.
mandegar-3بر اساس این روایت تازه، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور احمد عسیری، نایب رییس اطلاعات عربستان سعودی راهی ترکیه شده‌اند تا جمال خاشقچی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما آنان از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده و سپس وی را به صورت اتفاقی خفه کرده‌اند.
این مقام ارشد سعودی همچنین مدعی شده که جسد آقای خاشقجی در فرش پیچیده شده و به یک همکار محلی تحویل داده شده است تا جسد را از بین ببرد.
در حالی که ریاض روز جمعه، ۲۷ میزان در بیانیه‌یی سرانجام پذیرفت که جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است، در روایت تازه موارد متناقضی با نسخه اولیه که در تلویزیون سعودی بیان شد وجود دارد.
این مقام بلندپایه سعودی همچنان گفته است، ریاض برنامه‌یی را برای بازگرداندن مخالفان دولت به کشور دارد. جمال خاشقجی هم از جمله افرادی بوده که در این فهرست قرار داشتند و دولت برنامه داشته است او را به عربستان بازگرداند.
بنا به ادعای این منبع عربستانی، احمد عسیری تیمی ۱۵ نفره را مسوول بازگرداندن جمال خاشقجی از استانبول می‌کند، اما اعضای این تیم وقتی مقاومت این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان را می‌بینند تلاش می‌کنند او را ساکت کنند و دست خود را روی دهان او می‌گذارند تا داد و فریاد نکند، اما ناگهان این روزنامه‌نگارِ اهل عربستان خفه می‌شود.
بنا به گزارش رویترز این مقام بلندپایه عربستان اظهار داشته که این اطلاعات در اثر اعترافات این تیم ۱۵ نفره به دست آمده است.
این مقام عربستانی مدعی است: «فرمانی برای مذاکره در راستای بازگرداندن مسالمت‌آمیز افراد ناراضی‌ وجود دارد که به آن‌ها (تیم مذاکره با ناراضی‌ها) این اختیار را می‌دهد که بدون هماهنگی با مقام‌های بالاتر، عمل کنند».
این مقام عربستان می‌گوید مسوول این پرونده احمد عسیری و سعود قحطانی مشاور ارشد دربار سعودی بوده‌اند و این تیم ۱۵ نفره هم با هماهنگی آنان گردهم آمده و اعزام شده‌اند.
او سپس ادعا کرده در جریان این عملیات قرار نبوده است که کار به خشونت بکشد. به گفتۀ او، برنامه این بوده که جمال خاشقجی به صورت مسالمت‌آمیز به عربستان بازگردد و مدتی هم در خانه امن باقی بماند، سپس اگر راضی نشد با دولت همکاری کند، آزاد شود اما تیم اعزامی از اختیارات خود فراتر رفته و به خشونت متوسل شده است. این مقام عربستان افزوده است که همین امر موجب شده تا اوضاع به هم بریزد.
به گفتۀ او، جمال خاشقجی به دفتر سرکنسول برده شده و «ماهر مطرب» از اعضای تیم اعزامی به استانبول، با او دربارۀ بازگشت به عربستان صحبت کرده است. این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان درخواست مطرح شده را رد کرده و گفته که کسی بیرون از کنسولگری منتظرش است و اگر او ظرف یک ساعت از کنسولگری خارج نشود، آن فرد با مقامات ترکیه‌ تماس می‌گیرد.
به گفتۀ مقام عربستانی، داخل کنسولگری، جمال خاشقجی به مطرب گفته است: «می‌خواهید با من چه کار کنید؟ می‌خواهید مرا بدزدید؟»
ماهر مطرب در پاسخ می‌گوید: «بله، تو را بیهوش می‌کنیم و می‌دزدیم».
این مقام سپس گفته است که جمال خاشقجی شروع به فریاد زدن کرده است و تیم اعزامی به قصد ساکت کردن او، دست‌های‌شان را روی دهان او می‌گذارند، اما ناگهان خاشقجی می‌میرد.
این مقام ارشد عربستان همچنین در خصوص سرنوشت جسد جمال خاشقجی هم می‌گوید: «طبق اعترافات این افراد، جسد در فرش پیچیده شده و تحویل یک همکار محلی شده است تا جسد را از بین ببرد. ضمن اینکه صلاح طبیقی، کارشناس کالبدشکافی که به همراه این تیم به استانبول رفته بود، تلاش کرده تا آثار باقی مانده از قتل خاشقجی را در درون کنسولگری از بین ببرد».
او البته در خصوص سرنوشت جسد توضیحی نمی‌دهد و می‌گوید در تلاش هستیم تا بدانیم جسد کجاست.
این مقام ارشد همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است مصطفی مدنی یکی دیگر از اعضای تیم عربستان، برای اینکه وانمود کند، جمال خاشقجی از کنسولگری خارج شده است، لباس‌های او را می‌پوشد و ساعت هوشمند او را هم به دست خود می‌بندد و از در پشتی کنسولگری خارج می‌شود. او می‌گوید آقای مدنی در نهایت لباس‌های جمال خاشقجی را در منطقۀ سلطان احمد استانبول به دور انداخته است.
او همچنان در پاسخ به این سوال که چرا ادعاهای عربستان از روز اول تا کنون متناقض بوده است می‌گوید: «تقصیر اطلاعات غلطی است که به ما می‌دادند و ما هم به اشتباه می‌افتادیم. اعضای این تیم برای ما گزارش غلطی نوشتند و مدعی شدند بعد از اینکه جمال خاشقجی تهدید کرده است مقام‌های ترکیه‌یی برای دفاع از او وارد عمل می‌شوند، آنهال هم به او اجازه دادند که کنسولگری را ترک کند».
ادعای متناقض و متفاوت مقامات سعودی از ابتدای ناپدید شدن جمال خاشقجی پرسش‌های زیادی را در فضای بین‌الملل پدید آورده و مقامات غربی هم این توضیحات را قانع کننده ندانسته‌اند. دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا که در ابتدا از گزارش اولیه عربستان ابراز رضایت کرده بود هم یک روز بعد، اعلام کرد از توضیحات عربستان سعودی راضی نیست و آنان باید جواب کاملی در این خصوص ارایه دهند.
جمال خاشقجی روز ۱۰ میزان برای کارهای اداری وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و هرگز بازنگشت. ریاض پس از حدود دو هفته انکار و ابراز بی اطلاعی از سرنوشت جمال خاشقجی، در نهایت اعتراف کرد که او بر اثر درگیری که بین او و کسانی که در کنسولگری بوده‌اند، روی داده کشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.