«روزانه سه ـ چهار نفر در مرکز غور ثبت‌نام می‌کنند»

گزارشگر:یک شنبه 16 ثور 1397 ۱۵ ثور ۱۳۹۷

در حالی ثبت‌نام برای دادن رأی در کشور آغاز شده که هنوز هم مناطق زیادی در ولایت‌های غرب کشور به ویژه در ولایت غور زیر کنترل طالبان قرار دارد.
آگاهان امور، فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی و حتی مردم ولایت غور می‌گویند که هشتاد درصد خاک این ولایت تحت کنترل افراد مسلح غیرمسئول mandegar-3و یا طالبان است.
این در حالی است که برگزاری انتخابات در ساحات تحت کنترل طالبان امکان‌پذیر نیست، چنان‌که طالبان در این اواخر حتی با تهدید و حمله، چندین سایت ثبت نام را که بیرون از ساحه کنترل‌شان بود، بسته کرده‌اند.
در ساحات تحت کنترل افراد مسلح غیرمسئول نیز یا خودشان و یا افرادشان کاندیدا هستند و این افراد هر کدام‌شان حکومت موازی را در مقابل حکومت محلی تشکیل داده‌اند؛ از خود نیروی نظامی، ارگان‌های عدلی و قضای و مالی دارند و هر کاری که بخواهند انجام می‌دهند.
حسن حکیمی، فعال مدنی در ولایت غور به آوا گفت که مردم در انتخابات اراده و اختیاری ندارند که خودشان تصمیم بگیرند یا به کسی که می‌خواهند به طور آزاد رای دهند؛ بلکه قوماندان‌ها و افراد مسلح هستند که صندوق‌ها را پُر می‌کنند.
او گفت که این افراد به جای مردم رأی می‌دهند.
به گفته‌ حکیمی، نیرو‌های امنیتی کنونی از نظر کمی و کیفی توان تأمین امنیت پروسه انتخابات را ندارند؛ حتی در چند کیلومتری شهر تسلط ندارند، در حقیقت در این وضعیت انتخابات فقط برای استفاده افراد مسلح است.
این فعال مدنی همچنین گفت که در بیشتر ولسوالی‌ها، مراکز ثبت‌نام بسته است.
از طرفی هم، برچسب زدن تذکره‌ها که دلالت برای ثبت‌نام در این پروسه‌ است، مردم را نسبت به انتخابات بدبین کرده است. حکیمی می‌گوید که طالبان به کسانی که در پروسه انتخابات شرکت می‌کنند، هشدار داده و ممکن است شرکت در انتخابات به قیمت جان افراد تمام شود.
«ذکریا نشاط»، یک تن از کارمندان بناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) در غور می‌گوید که روند ثبت‌نام در این ولایت کم‌رنگ است و روزانه سه یا چهار نفر در سطح شهر ثبت‌نام می‌کنند.
او می‌گوید که تاکنون در هر مرکز تقریبا ۱۴۰ یا ۱۵۰ نفر بیشتر ثبت‌نام نکرده‌اند.
به گفته‌ وی، هشدار طالبان به افرادی که در انتخابات شرکت کنند، یکی از دلایل مهم شرکت نکردن مردم است.
نشاط همچنین گفت که حدود ۹۰ درصد مردم این ولایت تذکره ندارند و روند توزیع تذکره نیز قناعت بخش نیست.
با این وجود، عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور ضمن تائید مشکلات موجود گفت که این مشکلات را با حکومت در میان گذاشته‌‌اند، اما هیچ پاسخ مثبتی دریافت نکر‌ده‌اند.
او گفت که به دلیل ناامنی، مردم کمتر به مراکز ثبت‌نام مراجعه می‌کنند و با توجه به نیروی کم در این ولایت، کاری نمی‌توانند انجام دهند.
این در حالی است که مقام‌های امنیتی در ولایت غور بارها از کمبود نیرو در این ولایت ابراز نگرانی کرده‌ و این موضوع را با مقام‌های بلندرتبه‌ در مرکز کشور در میان گذاشته‌اند، اما تاکنون هیچ پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند.
با این‌وجود، آگاهان امور می‌گویند که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، انتخابات در این ولایت به گونه‌ کم‌رنگ برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.