روزنامه‌های پاکستانی در مشرقی طالب‌پروری می‌کنند

/

روزنامه‌های پاکستانی در هفته‌های اخیر به صورت گسترده‌یی در شهر و اداره‌های حکومتی جلال آباد توزیع می‌شوند. این روزنامه‌ها از پاکستان می‌آیند و مقاله‌هایی را علیه نیروهای افغان و به نفع طالبان منتشر می‌کنند.
روزنامه مشرق که در پاکستان چاپ و در ولایات سرحدی جنوب و جنوب شرق افغانستان پخش می‌شود، سربازان پاکستانی را که در مناطق قبایلی کشته می‌شوند، «شهید» خوانده و در همین شماره آمده که سربازان افغان به جهنم می‌روند.
عنوان یکی از مطالب روزنامه مشرق چنین نوشته است: «۲ سرباز اردوی ملی به جهنم فرستاده شدند».
بیشتر روزنامه‌های پاکستانی که در ولایات سرحدی افغانستان توزیع می‌شوند، پیشروی‌ها و حملات طالبان را پوشش می‌دهند. عملیات‌ها و پیشروی‌های طالبان در ولایات نورستان و کنر به صورت گسترده‌یی در این روزنامه‌های بازتاب می‌یابند.
کار طالبان و استخبارات پاکستان
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله در گفت‌وگو با دویچه گفت که « آی اس آی» سازمان استخباراتی پاکستان و طالبان روزنامه‌هایی را در ولایات شرقی افغانستان پخش می‌کنند.
آقای صدیقی گفت: «این‌ها هرتلاشی را می‌کنند تا به حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی آسیب برسانند.»
سخنگوی وزارت داخله گفت چنین تلاش‌هایی نمی‌تواند منجر به تحریک مردم علیه حکومت افغانستان در ولایات شرقی کشور شوند.
صدیقی گفت: «این‌ها (آی اس آی و طالبان) گول خورده اند و کور خوانده اند، مردم افغانستان دشمنان‌شان را شناخته اند و مردم افغانستان از تمام توطیه‌های این‌ها با خبرهستند. هرکاری که بکنند نمی‌توانند وحدت افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان را بد نام کنند.»
آقای صدیقی گفت حکومت افغانستان برنامه‌های جدیی را در این مورد روی دست می‌گیرد و هرکاری را که امکان داشته باشد برای جلوگیری از توزیع این روزنامه‌ها انجام می‌دهد.

آزای بیان؟
قانون اساسی و قانون رسانه‌های افغانستان نشر افکار و اندیشه‌ها توسط زبان و قلم را آزاد گذاشته و از آزادی بیان حمایت کرده است، اما فعالان رسانه‌یی در افغانستان می‌گویند افغانستان حق دارد از نشراتی که مخالف منافع ملی‌اش باشد جلوگیری کند.
عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه خبرنگاران افغانستان می‌گوید وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان وظیفه دارد تا از نشر چنین روزنامه‌هایی جلوگیری کند.
به باور آقای مبارز توزیع روزنامه‌های پاکستانی که علیه دولت و مردم افغانستان پخش می‌شوند برای آینده این این کشور خطرناک است.
آقای مبارز گفت: «متاسفانه این گونه نشرات از یک سو مردم را از حکومت دور می‌کند و از طرف دیگر کوشش می‌کند که افکار طالبانی را تقویت بکند.»
نماینده‌گان پارلمان نیز از حکومت افغانستان می‌خواهند تا از پخش روزنامه‌های پاکستانی جلوگیری شود.
سمیع الله صمیم، نماینده ولایت فراه گفت که تبلیغات روزنامه‌های پاکستانی می‌توانند بر روحیه سربازان افغان تاثیر منفی بگذارند. او افزود: «این روزنامه‌ها به تضعیف نیروهای امنیتی افغانستان، بر ضرب‌زدن به روحیه نیروهای امنیتی افغانستان، اثر بسیار ناگواری را خواهد گذاشت.» آقای صمیم از رییس‌جمهور کرزی و ریاست امنیت ملی خواست تا اجازه ندهد به سربازانی که برای ثبات و امنیت افغانستان می‌جنگند، توسط روزنامه‌های پاکستانی توهین شود.

اشتراک گذاري با دوستان :