روسیه:‌ گزارش ناتـو در خصوص افغـانستان بازتاب حقایق نیست

شنبه 29 قوس 1393/

mnandegar-3نماینده دایم روسیه در سازمان ملل گفت که گزارش نهایی ناتو به شورای امنیت ملل در خصوص عملیات در افغانستان بازتاب واقعی از شرایط در این کشور نیست و به مشکلات اصلی این کشور نپرداخته است.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گزارشی از نتایج حضور ۱۳ ساله نیروهای ایساف در افغانستان را در اوایل دسمبر به شورای عالی امنیت سازمان ملل ارایه کرد و این شورا را از طرح‌های بعدی درخصوص حضور خود در این کشور مطلع کرد.
ویتالی چورکین نماینده دایم روسیه در سازمان ملل گفت: مدرک مختصری که به ما ارایه شده حاوی تحلیلی از اوضاع امنیتی افغانستان نیست اما نیروهای ایساف موظف بوده‌اند تا به بهبود اوضاع امنیت این کشور کمک کنند.
چورکین در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص مساله افغانستان گفت: مسائل مختصر به نحوی در گزارش دبیرکل ناتو مطرح شده که می‌تواند به بقیه اعضا این ایده را بدهد که وظایف و کارها به خوبی و کاملاً انجام شده و مسایل مهم حل شده است اما این گزارش ربطی به شرایط واقعی مسایل در منطقه ندارد.
چورکین افزود که از آغاز سال ۲۰۱۴ شمار شبه نظامیانی اقدام به قتل غیرنظامیان و نیروهای ارتش و پولیس افغانستان کرده‌اند نسبت به سال ۲۰۱۳، ۲۰ درصد افزایش یافته است. وی تأکید کرد: رفتار شبه نظامیان بسیار بی‌پروا شده، آنها غالباً ولایات افغانستان را محاصره می‌کنند.
این مقام روس در ادامه عنوان داشت که شمار محلات تروریستی تقریباً دو برابر شده که نشان‌دهده پتانسیل جدی تهدیدات طالبان و القاعده است.
چورکین خاطرنشان کرد: این گزارش حاوی هیچ اطلاعات ملموسی در خصوص آنچه ایساف به منظور کمک اعمال‌کننده‌گان قانون، آژانس‌های امنیت و نظارت بر مبارزه با مواد مخدر انجام داده نمی‌باشد. پس ما از هیچ چیز مطمین نیستیم. نتیجه پیچیده این است که اکنون پس از یک دهه حضور در افغانستان برای گفتن اینکه کار بیشتری باید در این زمینه انجام شود، دیر است.
چورکین افزود که مهم‌ترین مشکلات افغانستان تولید موادمخدر و قاچاق موادمخدر است.
نماینده دایم روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: آخرین آماری که از سوی دفتر موادمخدر و جرایم سازمان ملل ارائه شده تکان‌دهنده است و مناطقی که در آن خشخاش کشت می‌شود نسبت به سال ۲۰۱۳ هفت درصد افزایش یافته و تولید خشخاش ۹ درصد افزایش یافته و حتی این رشد در مناطق جنوب افغانستان به ۲۷ درصد می‌رسید و همچنین تولید موادمخدر ۱۷۰ درصد افزایش یافته است.
وی با تاکید بر عدم فعالیت مطلق نیروهای ایساف درخصوص موادمخدر گفت: ما بسیار متاسفیم که کشورهای ناتو تا به حال پیشنهادهای عملی که از سوی سازمان پیمان امنیت جمعی درخصوص اقدامات مشترک در این زمینه ارائه شده را نادیده گرفته‌اند و ناتو همچنان بر بی‌فایده بودن این پیشنهادها تاکید دارد. ما باید اذعان کنیم که ناتو فرصت مهمی را درخصوص مساله بسیار حیاتی از دست داده است.
وی در پایان تاکید کرد که روسیه اقدامات مهمی را برای مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر هم به شکل منطقه‌یی مانند سازمان همکاری‌های شانگهای و هم سازمان پیمان امنیت جمعی و هم به شکل همکاری دوجانبه با افغانستان صورت می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.