روسیه از راهبرد موفقش در سوریه در افغانستان کار می‎گیرد

گزارشگر:سه شنبه 19 جدی 1396 ۱۸ جدی ۱۳۹۶

mandegar-3هر چند رابطه روسیه و آمریکا در مورد همکاری در افغانستان کاهش یافته است، اما مسکو تمایلی به خروج ناگهانی آمریکا از افغانستان ندارد.
نشریه فارین افیرز طی گزارشی نوشته که در حالی که همکاری روسیه و آمریکا در افغانستان در زمان «باراک اوباما» بسیار افزایش یافته بود، اما اکنون مقامات مسکو اعتماد خود را به واشنگتن از دست داده‌اند.
این گزارش درباره عدم اعتماد مسکو به واشنگتن در افغانستان نوشته که پس از تحریم غیرقانونی روسیه توسط آمریکا در موضوع اوکراین، در سال ۲۰۱۴ میلادی تمایل مقامات روس نسبت به حمایت از آمریکا کاهش یافته است، با این وجود، اما این مقامات تمایل به خروج ناگهانی نظامیان آمریکایی از افغانستان را ندارند.
مسکو با وجود پشتیبانی از ادامه حضور آمریکا در افغانستان معتقد است که استراتژی جدید ترامپ مانند گذشته است. سرگی‌لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفته که تمرکز بر استفاده از نیروهای بیشتر به پایان عمر خود رسیده است.
مقامات روس هم‌چنان، جایگزین شدن بالگردهای «بلک هاوک» آمریکا با «ام‌آی۱۷» روسیه را نیز دلیل تحریم واشنگتن علیه مسکو می‌دانند.
در جریان سال گذشتۀ میلادی نیروهای امریکایی بالگردهای «بلک هاک» امریکایی را جایگزین هلیکوپترهای روسی برای نظامیان افغانستان کردند، هرچند کشور هند گفته که در رابطه به ترمیم هلیکوپترهای نظامی روسی افغانستان را همکاری می‌کند.
افزایش مشارکت روسیه در افغانستان شامل پیشنهادهای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تجاری، برنامه‌ریزی دیپلماتیک، برنامه‌های فرهنگی و حمایت مالی و نظامی از دولت افغانستان و کارگزاران قدرت در شمال این کشور می‌شود.
در سال ۲۰۱۴ میلادی، روسیه یک مرکز فرهنگی را در کابل افتتاح کرد. از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون دهها هزار کلاشینکف و میلیون‌ها موشک به دولت افغانستان اعطا شده است. روسیه با پیگیری این سیاست‌ها منافع زیادی دارد.
رویکرد روسیه در افغانستان تکرار برخی از عناصر استراتژی موفقش در سوریه است. در هر دو کشور، روسیه از درک ضعیف و ناپایدار آمریکا استفاده کرده است. روسیه با برگزاری مذاکرات در افغانستان، همان‌طور که با طرف‌های درگیر در سوریه انجام داد، اطمینان داده که بخشی از حل‌وفصل‌های آینده خواهد بود و به‌طور مستقیم با تغییر دادن وضعیت، درباره نفوذش در بلندمدت هم اطمینان می‌دهد و نیز آمریکا را به شناختن نقش آن کشور در افغانستان مجبور می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.