روسیه و همسویی با طالبان

شنبه 5 جدی 1394//

یک مقام بلندپایۀ روسیه گفته است که کشورش با گروه طالبان «معلومات تبادله» می‌کند. او افزوده که در مورد مبارزه با داعش مسکو منافع خود را با طالبان همسان می‌بیند.
ضمیر کابلوف، نمایده ویژۀ روسیه برای افغانستان و مسوول امور افغانستان در وزارت خارجه این کشور به آژانس خبری انترفاکس گفته است: «منافع mandegar-3طالبان بصورت عینی با منافع ما منطبق است.»
کابلوف تایید کرده که روسیه با طالبان ارتباط دارد و با این گروه معلومات تبادله میکند: «من پیش از این نیز گفته بودم که ما با طالبان مجراهای ارتباطی داریم و با آنها تبادله معلومات انجام می دهیم.»
روسیه از چند ماه بدین‌سو در سوریه جنگجویان بر گروه تروریستی «دولت اسلامی» یا داعش پیشین حملات هوایی انجام می دهد. این در حالی است که ایالات متحده امریکا و متحدانش مسکو را به تضعیف شورشیان مخالف اسد متهم می‌کند. از سوی دیگر روسیه نگران است که با گسترش حضور شبکه تروریستی «دولت اسلامی» در افغانستان، این گروه می تواند از طریق کشور های آسیای میانه، منافع روسیه را با خطر مواجه کند.
کابلوف در مورد مخالفت طالبان با «دولت اسلامی» گفت: «طالبان افغان و طالبان پاکستانی گفته اند که البغدادی را بعنوان خلیفه نمی‌پذیرند. آنها گفته اند که «دولت اسلامی» را به رسمیت نمی‌شناسند و این بسیار مهم است.»
کابلوف در سالهای ۱۹۹۰ زمانی مسوولیت مذاکره با طالبان را به عهده گرفت که این گروه به یک طیاره روسی و هفت سرنشین آن اجازه پرواز را از میدان هوایی قندهار نداد و برای مدت یک سال طیاره روسی و سرنشینان آن را نزد خود نگهداشت.
ماریا زخاروه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اظهارات کابلوف را تایید کرده است. او در گفتگوی با آژانس خبری فرانس پرس اظهار داشته: «اظهارات او در مورد مبارزه [طالبان] با گروه «دولت اسلامی» است.»
روسیه طالبان را گروه تروریستی می‌پندارد. مسکو فعالیت گروهای طالبان و «دولت اسلامی» را در روسیه ممنوع اعلان کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.