رولا غنی در امریکا بین اصلاح و احتیاط گام بر می‌دارد

دو شنبه 4 حوت 1393/

واشنگتن‌پست
mnandegar-3بانوی اول افغانستان با لهجه سلیس فرانسوی، لبخند متواضعانه و لباس غربی ساده‌اش در اولین حضور عمومی پس از گذشت پنج ماه پرهیاهو از روز اولی که همسرش اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان شد، به سادگی توانست خودش را در دل مخاطبانش در واشنگتن جا کند.
استقبال گرمی که از رولا غنی، همسر اشرف غنی در واشنگتن صورت گرفت به شدت با استقبال از او در وطن تفاوت داشت. رولا به عنوان یک مسیحی لبنانی تبار با داشتن پیشینه مذهبی متفاوت و دیدگاه‌های مدرن، انتقادات سنگینی را از سوی جامعه مردسالار افغانستان متحمل می‌شود.
می‌توان گفت غنی در واشنگتن در خلال مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های اخیرش پیامی کاملاً سنجیده را منتقل می‌کند؛ پیامی که به دقت در آن تلاش شده تا تصویر غنی به عنوان یک فمنیست جنگ طلب مزاحم در بین افغان‌های محافظه کار را از بین ببرد و همزمان نسل جدید زنان، جوانان تحصیل کرده افغان را که به او به چشم یک الگو نگاه می‌کنند ناراحت نسازد.
رخداد چهارشنبه شب که غنی در آن به سخنرانی پرداخت طی سفر دو هفته‌یی او به امریکا صورت گرفت؛ جایی که او دوران بزرگسالی‌اش را در آن گذرانده و دو فرزندش اکنون در آن زندگی می‌کنند. غنی هفته گذشته برای دیدار با بانوی اول سابق امریکا، لورا بوش به تگزاس رفت. بوش سال‌هاست که از حقوق زنان افغانستان حمایت می‌کند. غنی در هفته جاری در واشنگتن هم‌چنین در انجمن‌های خیریه‌ متنوعی شرکت و با دوستان افغانستان و امریکایی خود دیدار کرد.
او همچنین چهارشنبه شب در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشنگتن در مقابل ۲۰۰ تن به سخنرانی پرداخت.
رولا غنی ۶۶ ساله در پاریس و امریکا درس خوانده و با همسرش در دانشگاه امریکایی بیروت آشنا شده است. او به این مساله اذعان می‌کند که یک مسیحی است اما جزئیاتی درباره عقاید مذهبی‌اش مطرح نمی‌کند. در عوض او همواره بر شباهت‌های بین فرهنگی لبنانی‌ها و افغان‌ها تاکید و خاطرنشان می‌کند که آموخته تا به زبان عربی عبادت و اظهار نظراتش درباره زنان را از خلال منابع قرآنی و اسلامی مطرح کند.
غنی در ادامه سخنانش با اشاره به رهبران شگفت‌انگیز زن در تاریخ افغانستان اظهار کرد: زنان در اسلام در جایگاه مهمی قرار دارند.
او در سخنانش خاطر نشان کرد که همسر حضرت محمد(ص) یک تاجر قدرتمند بوده و ملکه ثریا نیز به عنوان همسر افغان شاه، اصلاح‌طلب دهه ۱۹۲۰ افغانستان از عوامل تاثیر گذار به روز رسانی سیستم آموزشی محسوب می‌شده است.
غنی هنوز هم با کم جلوه دادن قدرتش می‌گوید، نقش جدیدش تنها یاری رساندن به افغان‌هایی است که نیازمند کمک او هستند. او همچنین از زینت کرزی، همسر رییس‌جمهوری سابق افغانستان برای پنهان شدن از انظار عمومی طی سال‌های متمادی قدرتمندی همسرش دفاع می‌کند و می‌گوید، او نباید به دلیل انتخاب گزینه ماندن در خانه و بزرگ کردن فرزندانش در سکوت و آرامش سرزنش شود.
بانوی اول فعلی افغانستان در سخنانش اما از پرداختن به مسائل مختلف مربوط به حقوق زنان خودداری و اعلام کرد، بسیاری از مسائل موجود مربوط به زنان افغان از جمله سوء استفاده‌های مختلف، اجبار به ازدواج زود هنگام، تبادل عروس و مجازات زندان برای گریختن از خانه متاسفانه به صورت ناعادلانه‌یی از سوی رسانه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی بزرگنمایی شده است.
او با خنده در این باره توضیح داد: آنها می‌گویند افغانستان بدترین کشوری است که یک دختر می‌تواند در آن متولد شود. مزخرف است!
واکنش‌های متعادلانه غنی هرچند با ظرافت و تفکر صورت می‌گرفت اما این واکنش‌ها نتیجه مستقیم سرزنشی است که او در کشورش با آن مواجه است؛ سرزنشی که معمولاً به دلیل مذهب مسیحی و یا تولدش در خارج از کشور او را هدف قرار می‌دهد و می‌تواند آسیبی بالقوه برای دولت جدید همسر مسلمانش محسوب شود درحالی که با اقتصادی شکننده و کشوری درگیر مواجه است.
۹۹ درصد اهالی افغانستان مسلمان هستند و تغییر دین در این کشور جرم محسوب می‌شود. به علاوه شکست نیروهای شوروی توسط مردم افغانستان و سال‌های متمادی حاکمیت طالبان در دهه ۱۹۹۰ افغانستان را به جامعه‌ای محافظه‌کارتر از آنچه در دهه ۱۹۷۰ بوده،‌ تبدیل کرده است.
رییس جمهور افغانستان به عنوان یکی از متفکران سابق بانک جهانی اکنون تمایل دارد تا به سرعت فرهنگ رسمی کوته فکرانه،‌ فاسد و ضعیف این کشور را متحول کند و تاکنون نیز دشمنان زیادی در این مسیر برای خود تراشیده است. در کنار این، در دوران کاندیداتوری‌اش حتی کمپینی ضد همسرش شکل گرفت. منتقدان هشدار می‌دادند که همسر غنی در پی تغییر مذهب و دیدگاه زنان افغان است. آن‌ها حتی پیشنهاد می‌دادند که اشرف غنی باید از همسرش جدا شود. اما او در روز معارفه به عنوان رییس جمهور جدید افغانستان از رولا به عنوان شریک زندگی‌اش و شخصیتی بی‌نظیر یاد کرد.
رولا غنی در مصاحبه‌های بعدی خود به عنوان بانوی اول افغانستان به دلیل اظهاراتش مبنی بر ضرورت افزایش نقش زنان در تجارت، مشاغل و زندگی عمومی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت اما در ماه نومبر با حمایت از رویکرد دولت فرانسه در ممنوعیت استفاده از پوشش نقاب برای زنان مسلمان باعث بروز درگیری‌های لفظی شدیدتری شد. او در سخنانی از ممنوعیت پوشش کامل صورت حمایت و اعلام کرده بود هرگز چنین پوششی استفاده نکرده است. دولت بعدتر برای پایان دادن به انتقادات اعلام کرد که سخنان نقل شده از رولا اشتباه بوده است.
اکنون پس از گذارندن دوره‌یی انزوا، بانوی اول افغانستان در هیبتی کمتر بحث برانگیز مجددا به رسانه‌ها و انظار عمومی بازگشته درحالی که با عنوان بی‌بی گل شناخته می‌شود. بی بی گل یا همان رولا در بیانیه‌های اخیرش اعلام کرده است که دیگر اصراری برای استفاده از سمتش برای به چالش کشیدن افغان‌ها ندارد. او در یکی از مصاحبه‌هایش در این رابطه گفته بود: هدف من ایجاد یک انقلاب نیست. من در این سمتم تا به زنان برای انجام نقش مهم خود در خانواده کمک کنم.
رولا غنی در سخنرانی چهارشنبه شب خود سعی کرد تا مرزبندی بین نوع میانه‌روی اسلام را که طی سال‌های دهه ۱۹۷۰ در افغانستان اجرا می‌شد با نوع تندرو آن که توسط طالبان و سایر گروه‌های افراطی اجرا می‌شود، تشریح کند. به اعتقاد او خوانش افراطیون، اسلام واقعی را تحریف کرده است و اکنون زمان آن است تا به پایه‌ها و اصول اولیه اسلام بازگشت.

بانوی اول افغانستان در بیشتر سخنانش درباره کشوری که همسرش مرد اول قدرت آن محسوب می‌شود با اشتیاق صحبت می کند و از دانشجویان افغان حاضر در امریکا می خواهد تا برای بازسازی وطنشان به افغانستان بازگردند. او تنها در چند نمونه لب به ابراز ناراحتی گشود که به نظر نمی رسید از ابراز آن‌ها تعمدی داشته باشد.
در یک مورد از این ابراز نظرهای ناگهانی او درباره دو وزارتخانه مهم امنیتی افغانستان ابراز کرد: احترام به زنان در این وزارتخانه ها وجود ندارد.
مخاطبان او در مراسم چهارشنبه شب، زنان متخصص و دانشجویان افغان و امریکایی و همچنین گروه‌های مختلف خیریه بودند. بسیاری از آن‌ها از توانایی بالقوه غنی در ایجاد تغییر در جامعه افغانستان هیجان زده بودند و برخی دیگر اعتقاد داشتند که رولا نیز تحت شرایط مذهبی و سیاسی محافظه‌کارانه افغانستان محدود و ناتوان می‌شود.
تلاش‌های غنی برای به تصویر کشیدن چهره‌یی دوستانه و مادرانه ممکن است به او برای مقابله با منتقدانش کمک کند اما سفرهای تنهایی او به غرب بدون استفاده از روسری نشان می‌دهند که او در رویارویی با تاریخ افغانستان قرار دارد. در دهه ۱۹۲۰ زمانی که ملکه ثریا بدون استفاده از روسری به اروپا سفر کرد واکنش محافظه کاران جامعه افغان به حدی منفی بود که مدت کوتاهی پس از این اتفاق همسرش قدرت را از دست داد.

اشتراک گذاري با دوستان :