روی آتش‌بس دایمیِ افغانستان در پکن توافق شد

۲۲ سرطان ۱۳۹۸

نماینده‌گان امریکا، چین، روسیه و پاکستان نشست چهارجانبه‌یی را در پکن برگزار کرده و بر آغاز هر چه سریع‌تر مذاکرات میان‌افغانی و برقراری آتش‌بس همه‌جانبه همزمان با این مذاکرات توافق کردند.
زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان در قالب چند توییت از برگزاری نشست چهارجانبه دربارۀ روند صلح افغانستان خبر داد و تأکید کرد که مذاکرات بین طالبان، حکومت افغانستان و مردم این کشور باید هر چه سریع‌تر برگزار شود.
mandegarوی نوشته است: ما دربارۀ آغاز هر چه سریع‌تر این گفت‌وگوها توافق کردیم که در کمترین زمان ممکن منجر به شکل‌گیری چارچوب صلح و برنامه‌یی جامع برای آینده سیاسی این کشور شود تا برای همه مردم افغانستان قابل قبول باشد. ما همچنان بر ضرورت کاهش سطح خشونت در زمان فعلی و برقراری یک آتش‌بس همه‌جانبه و دایمی همزمان با مذاکرات بین‌الافغانی توافق کردیم.
خلیل‌زاد همچنین در این توییت‌ها گفته است: تعداد شریک‌های بیشتری در عرصه بین‌الملل خواهیم داشت تا همزمان با آغاز مذاکرات به ما بپیوندند.
وزارت خارجۀ امریکا نیز در بیانیه‌یی گفته است که این سومین دور رأی‌زنی چین، امریکا و روسیه دربارۀ روند صلح افغانستان است. بر اساس این بیانیه، شرکت‌کننده‌گان نشست بر اهمیت اجماع سه‌جانبه دربارۀ روند صلح که در ۲۵ اپریل سال ۲۰۱۹ در مسکو به دست آمده بود، تأکید کرده‌اند.
همه طرف‌ها در این نشست به توافق رسیده‌اند که چارچوب به دست آمده از مذاکرات میان‌افغانی باید زمینه ایجاد وضعیت امنیتی را به صورت منظم تضمین کند.
یادآور می‌شود، نماینده‌گان چهار کشور مورد نظر شرکت‌کننده در نشست، از برگزاری نشست میان‌افغانی در مسکو و دوحه، پایتخت قطر استقبال کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.