روی آوردن کتـلۀ بـزرگ مـردم به کابـل و تاثیـر آن به فرهنـگ شهـرنشینی

گزارشگر:یک شنبه 21 اسد 1397 ۲۰ اسد ۱۳۹۷

شاروالی کابل مشکلات امنیتی و بیکاری را عامل اصلی افزایش نفوس در پایتخت دانسته می گوید که رو آوردن کتلۀ عظیم مردم به این شهر، فرهنگ شهرنشینی را متاثر ساخته است.
عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شاروالی کابل، دیروز در مراسم افتتاح ویژه برنامه‌یی که تحت نام «هفته فرهنگی شهر کابل» در باغ بابر با حضور شماری از اراکین دولتی تدویر یافته بود، گفت که مشکل ترین کار برای باشنده‌گان شهر کابل، احیای مجدد فرهنگ شهرنشینی می‌باشد.
mandegar-3او افزود: «گرچه در این اواخر، در راستای احیای مجدد شهر کابل و آثار تاریخی آن تلاش‌های زیادی صورت گرفته؛ اما متاسفانه در قسمت ترویج فرهنگ شهرنشینی توجه اندکی شده است.»
به گفته او، ناامنی و بی‌کاری در سایر ولایت‌ها سبب شده تا مردم با رسوم و عنعنات مختلف و دیدگاه‌های سنتی به طرف کابل روی بیاورند و این امر، فرهنگ شهرنشینی را متاثر ساخته است.
حبیب‌زی گفت درحالی‌که شهر کابل گنجایش چهار میلیون سکنه را دارد؛ اما نبود فرصت‌های شغلی در ولایات و افزایش ناامنی در کشور، هفت میلیون تن را در این جا گردهم آورده است.
محمد لودین اکرامی، آگاه مسایل فرهنگی گفت: «کسانی که قبلاً در کابل زندگی می کردند، با اصول شهرنشینی عادت داشتند و آن را مراعات می کردند؛ اما متاسفانه از ۱۶ سال به این‌سو کابل به مرکز تجمع فرهنگ های گوناگون شده است.»
او علاوه کرد تا زمانی که یک پالیسی منظم جهت رعایت فرهنگ شهرنشینی از سوی ادارات ذیربط ایجاد نشود، شهر کابل از این منجلاب بیرون نخواهد شد.
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این مراسم گفت که در هفته فرهنگی کابل که تا ۲۵ ماه روان ادامه پیدا می‌کند، راه اندازی نمایشگاه‌های کتاب، آثار نقاشی، صنایع دستی، محصولات زراعتی، نمایش فلم‌های داخلی، تیاتر و موسیقی، بخشی از این برنامه می‌باشد.
به گفته او، گرامیداشت از هفته فرهنگی، برای اولین‌بار از ولایت پروان آغاز شد و تا به حال در ولایت‌های ننگرهار، غزنی، خوست و کاپیسا صورت گرفته است.
موصوف خاطر نشان کرد که از هفته فرهنگی کابل، در هماهنگی با شاروالی کابل و سایر ادارات ذیربط در باغ بابر، پارک تیمورشاهی، پارک حبیب الله ځاځی، لیسه معرفت در دشت برچی، پارک خیرخانه و مکروریان اول، گرامیداشت به عمل می آید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.