رییس امنیت ملی: قیام‌های مردمی را تقویت و کمک می‌کنیم

/

رییس امنیت ملی افغانستان می‌گوید حکومت از قیام‌های مردمی حمایت می‌کند و تلاش‌ها برای گسترش و تقویت آن در جریان است. این مقام حکومت گفت قرار است خیزش علیه طالبان در شمال، جنوب و شرق افغانستان نیز آغاز شود.
خیزش علیه طالبان که «قیام‌های مردمی» عنوان می‌شود، از ولسوالی اندر ولایت غزنی آغاز شد و در حال حاضر در چند ولایت افغانستان ادامه دارد.
اسدالله خالد، رییس امنیت ملی افغانستان روز سه شنبه در جلسه عمومی مجلس سنای گفت: «مطمین باشید که ما این (قیام‌های مردمی) را جدی تعقیب می‌کنیم، تقویت می‌کنیم و کمک می‌کنیم. این پروگرام ماست».
پیش از این نگرانی‌هایی وجود داشت که افراد مسلحی که علیه طالبان خیزش کرده اند، خود به عوامل نا امنی تبدیل خواهند شد. نماینده‌گان پارلمان افغانستان بارها تاکید کرده‌اند که حکومت باید کنترول این خیزش‌ها را در دست بگیرد.
قیام، علیه دموکراسی نیست
نگرانی این است که خیزش کنونی نیز سناریویی مانند ظهور طالبان نباشد که در ابتدا با استقبال مردم مواجه شد. نیروهایی‌که علیه طالبان مقاومت می‌کنند، مسلح هستند و تحلیلگران می‌گویند که آن‌ها می‌توانند در آینده دست به ناامنی و سرقت‌های مسلحانه بزنند.
رییس امنیت ملی گفت فرق طالبان با «قیام کننده‌ها» این است که طالبان مکاتب را می‌بستند اما این نیروها مکاتب را بر روی دختران باز می‌کنند. او گفت طالبان با شعار افراطیت به میدان آمدند و نظام را سرنگون کردند، اما «قیام کننده‌ها» هیچ خطری را متوجه حکومت نخواهند کرد.
آقای خالد اطمینان داد که این نیروها از کنترول خارج نمی‌شوند: «وعده می‌دهم که از کنترول بیرون نمی‌شوند و چالش برای دموکراسی در افغانستان و برای نظام واحد در افغانستان نیست. قطعاً این را اطمینان می‌دهم».

«حکومت حمایت می‌کند»
خالد گفت قرار است خیزش‌های مردمی در مناطق مختلف افغانستان گسترش یابند. او گفت این قیام‌ها می‌تواند از حمایت‌های مردمی طالبان بکاهد: «در سیزده جای دیگر در شمال، در جنوب و در شرق افغانستان یا قیام‌ها شکل گرفته یا در حالت شکل‌گیری است. یکی از کارهای ما این خواهد بود که این‌ها را تنظیم بسازیم».
به باور آقای خالد طالبان با زور تفنگ و کاردهایی که با آن سر مردم را می‌بریدند، در بین مردم جای گرفته بودند و حالا قیام کننده‌گان می‌توانند علیه طالبان بایستند. آقای خالد این نگرانی‌ها را نیز رد کرد که گویا قیام‌های مردمی وابسته به برخی از احزاب سیاسی است.
او گفت: «نه به یک حزب وابستگی دارد، نه به دیگر گروه وابستگی دارد. من رفته ام در بین شان شب ها و روزها بوده ام». رییس امنیت ملی افزود که هیچ مساله قومی در رابطه به قیام‌های مردمی وجود ندارد و حتا ساکنان مناطق هزاره نشین در ولایت غزنی با قیام کننده‌ها کمک کرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :