ریاست اجرایی: ارگ در تلاش تصفیۀ قومی در دستگاه دیپلماسی کشور است

۲۳ جدی ۱۳۹۸

mandegarدو روز پیش تلویزیون طلوع‌نیوز‌ فهرستی از نام‌هایی را نشر کرد که قرار است به نماینده‌گی‌های مهم سیاسی دستگاه دیپلماسی در بیرون از کشور گماشته شوند.
بربنیاد این فهرست، سلیمان کاکر، معاون پیشین مشاور امنیت ملی به ‌عنوان جنرال کنسل در حیدر آباد هند، آصف رحیمی، عضو دستۀ انتخاباتی محمد حنیف اتمر و والی پیشین هرات، سفیر افغانستان در هالند، همایون عزیزی، سفیر افغانستان در فرانسه، مختار الله مختار، سکرتر محمداشرف غنی به ‌عنوان مستشار وزیر مختار در سفارت افغانستان در کانادا، مسعود عزیزی، معین پیشین وزارت امور داخله به عنوان جنرال کنسل در دُبی، عبدالهادی نجرابی، برادرزادۀ میرداد نجرابی، عضو دستۀ انتخاباتی آقای غنی به ‌عنوان سفیر افغانستان در واشنگتن، صفت رحیمی، به ‌حیث جنرال کنسول در مونشن و ظاهر اغبر به‌ عنوان سفیر افغانستان در تاجیکستان پیشنهاد شده‌اند.
اما امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی با انتقاد از برنامۀ جابه‌جایی شماری از چهره‌های نزدیک به رییس حکومت وحدت ملی در دستگاه دیپلماسی کشور می‌گوید، اقدام آقای غنی زیر نام اصلاحات در وزارت خارجه، تصفیۀ قومی و پرسش‌برانگیز است.
عبدالعلی محمدی، مشاور پیشین حقوقی آقای غنی تغییرات تازه در وزارت خارجه را یک اقدام نامطلوب خوانده و به خبرگزاری سلام‌وطندار گفته است، مردم از سال‌های پسین برای نفی وضعیت ناهمگون و انحصارگرایی مبارزه کرده‌اند.
به گفتۀ مشاور پیشین آقای غنی، اگر وضعیت تغییر نکند، مردم یکبار دیگر در برابر بی‌عدالتی صدا بلند خواهند کرد.
خواستیم در این باره دیدگاه ریاست حکومت وحدت ملی را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. اما وزارت خارجه می‌گوید، تغییرات در این وزارت به هدف آوردن اصلاحات و بهبود روند کاری انجام شده است.
گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که بر بنیاد قانون اساسی رییس‌جمهور صلاحیت گماشتن سران نمایندهگی‌های سیاسی را در بیرون از کشور دارد.
اما عبدالوحید فرزه‌یی از اعضای اتحادیۀ حقوق‌دانان افغانستان می‌گوید، عزل و نصب در مادۀ ۶۴ قانون اساسی از صلاحیت‌های رئیس جمهور قانونمند گفته شده است، نه از رئیس حکومت وحدت ملی.
پیش از این نیز برکنار و گماشتن شماری از چهره‌‎ها در اداره‌های دولتی از سوی محمداشرف غنی به باد انتقاد گرفته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.