ریاست حکومت وحدت ملی: راجع به گفته‌های مشاور شورای امنیت دیدگاهی نداریم/ وزارت خارجۀ امریکا: برای مدتی به حمدالله محب ویزه صادر نخواهد شد

گزارشگر:ناجیه نوری ۲۵ حوت ۱۳۹۷

سخنگویانِ ریاست حکومت وحدت ملی می‌گویند که در مورد اظهارات اخیر حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان حکومت دیدگاه خاصی ندارد.
آنان به روزنامۀ ماندگار گفتند که در مورد اظهارات آقای محب اگر دیدگاه یا نظری مطرح شد بعداً با رسانه‌ها و مردم شریک ساخته می‌شود.
mandegarبا تماس‌های پیوسته به وزارت امور خارجه افغانستان، اما سخنگویان این وزارت نیز دیدگاه مشخصی در این پیوند به دست ندادند.
از سویی، دیپلمات‌های وزارت خارجه امریکا در تازه‌ترین اظهارات خود، سخنان مشاور شورای امنیت افغانستان را غیر دیپلماتیک گفته و بیان داشتند که او عرف دیپلماتیک را در سخنان خود زیر پا کرده است.
به گفتۀ این دیپلمات‌ها، آقای محب با وجود داشتن خانم امریکایی برای مدتی ویزه ورود به امریکا را دریافت کرده نمی‌تواند.
در عین حال، معاون دوم رییس حکومت وحدت ملی در دیدار با معاون سفیر امریکا در کابل بر رفع سوء‌تفاهم‌ها در روند صلح افغانستان میان کابل و واشنگتن تأکید کرده است.
محمد سرور دانش معاون دوم رییس حکومت وحدت ملی پیش از ظهر دیروز شنبه (۲۵ حوت) در دفتر کارش با گرن دیکر معاون سفیر امریکا در کابل دیدار کرده است.
دفتر رسانه‌های معاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی با نشر اعلامیه‌یی گفته که در این دیدار آقای دانش گفته که آغاز مذاکرات «بین‌الافغانی» اولویت اصلی روند مذاکرات صلح است و به جلوگیری از هرگونه سوء‌تفاهم در روابط استراتژیک افغانستان و امریکا تأکید کرد.
آقای دانش در این دیدار، اطلاع‌رسانی شفاف از روند مذاکرات صلح (میان نماینده‌گان امریکا و طالبان) را برای مردم افغانستان مهم خوانده است.
معاون رییس حکومت وحدت ملی همچنین گفته که ترکیب هیات مذاکره کننده دولت در روند صلح بازنگری خواهد شد.
براساس معلومات این اعلامیه، معاون سفیر امریکا ضمن ارایه معلومات لازم در خصوص روند مذاکرات صلح، گفته که دیدگاه‌های مطرح شده از سوی آقای دانش را با دولت امریکا شریک می‌سازد.
ارگ دیدگاه خود را بیان کرده است
آگاهان سیاسی اما عدم اظهار نظر ارگ در این خصوص را تأیید سخنان آقای محب عنوان کرده می‌گویند: ارگ به نحوۀ دیدگاه خود را از زبان حمدالله محب به امریکا ابراز کرده است.
اکرام اندیشمند تحلیل‌گر مسایل سیاسی می‌گوید، اظهارات حمدالله محب رابطۀ رو به تشنج و غیر قابل اعتماد غنی و امریکا را متشنج‌تر و غیرقابل اعتمادتر می‌سازد، در حالی‌ که محب به امریکا رفته بود تا این رابطه را ترمیم کند و نزدیک بسازد.
به باور آقای اندیشمند، به نظر می‌رسد که توفان قطرۀ اشرف غنی را در حال فرو بردن به درون خود است.
این درحالی ا‌ست که حمدالله محب مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی، زلمی خلیل‌زاد را متهم به کنار زدن محمد اشرف‌غنی رییس حکومت وحدت ملی و تشکیل حکومت موقت و مستعمره کرده است.
آقای محب که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به امریکا رفته بود، این موضوع را در صحبتی با خبرنگاران امریکایی هفته گذشته در واشنگتن ابراز کرده است.
مشاور امنیت ملی حکومت غنی ادعا کرد که مذاکرات صلح امریکا با طالبان شفافیت ندارد و امریکایی‌ها اطلاعات اندک از این مذاکرات به کابل ارایه می‌کنند.
آقای محب با ذکر این‌که زلمی خلیل‌زاد دست کم دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند، گفته: «ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا این‌که چیز دیگری در سر دارد.»
آقای محب گفته که زلمی خلیل‌زاد در پی ایجاد حکومت موقت است که خود در رأس آن قرار بگیرد. او با اشاره به مذاکرات صلح گفت، این روند شفافیت لازم را ندارد.
مشاور امنیت ملی افغانستان گفته که زلمی خلیل‌زاد در مورد مذاکرات امریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارایه می‌شود.
زلمی خلیل‌زاد چند ماه پیش به عنوان نمایندۀ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد. او در پنج دور گفت‌و‌گوی صلح افغانستان به عنوان نماینده خاص امریکا حضور داشت.
دراین نشست‌ها با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشدند.
چند روز پیش اما از پنجمین نشست رو در روی نماینده‌گان امریکا و طالبان، ریاست حکومت وحدت ملی اعلام کرد که رییس حکومت و زلمی خلیل‌زاد بر سر کارشیوه جدید برای پیش‌برد روند صلح به توافق رسیده‌اند.
ارگ گفته بود که بر اساس این کارشیوه، نخست در مورد تمام موضوعات مربوط به صلح با دولت افغانستان مشورت می‌شود و در مورد اقدامات بعدی بحث می‌شود و سپس روند به پیش می‌رود. چیزی که به نظر می‌رسد در پنجمین دور گفت‌و‌گوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان عملی نشد.
پس از اظهارات حمدالله محب، وزارت خارجه امریکا او را به مقر وزارت خارجه احضار و به او گوش‌زد کرد که حمله بر خلیل‌زاد حمله بر وزارت خارجه امریکا است.
نشست سری ترامپ پیرامون افغانستان
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا با مقام‌های امنیتی، استخباراتی و سیاسی این کشور روز جمعه، بیست‌وچهارم حوت، در یک نشست سری در مورد افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.
این نشست در پشت دروازه‌های بسته در اتاقی به نام «تانک» در وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون انجام شده است. به نقل از یک مقام امریکایی که نخواسته است از او نامی برده شود، گزارش داده شده که این جلسه به دنبال اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت افغانستان، برگزار شده است. در مورد اجندای مورد بحث این نشست، تاکنون جزئیات در دست نیست.
رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که در این نشست محرمانه‌، مایک پنس، معاون رییس‌جمهور، جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جینا هسپل، رییس ادارۀ مرکزی استخبارات امریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، شرکت کرده‌اند.
در همین حال، داکترعبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان از گفته‌های حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی در برابر زلمی خلیل‌زاد انتقاد کرد.
داکتر عبدالله می‌گوید که ایالات متحده یک همکار راهبردی حکومت افغانستان است و مقام‌های حکومت افغانستان باید در ابراز نظرهای شان در برابر این کشور، دقت بیشتری داشته باشند.
مشاور امنیت ملی رییس حکومت وحدت ملی افغانستان در حالی این اظهارات را مطرح کرده که پنجمین دور گفت‌و‌گوهای صلح میان نماینده‌گان گروه طالبان و امریکا در قطر چهار روز پیش پس از ۱۶ روز به پایان رسید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.